? Szybki kontakt!
Zapytaj o szczegóły.
lub zadzwoń (22) 378 1243

Mapa Toskanii

RSS feed

Oceń proszę:
Ocena: 4.2/5 (5 głosów)

Toskania, po włosku Toscana, po angielsku Tuscany to jeden z najbardziej malowniczych regionów Włoch. Wyrazista architektura, wyśmienita kuchnia i wina. Toskania zajmuje powierzchnię 23 tys. Km 2, zamieszkana jest przez 3,6 mln. ludzi.


Powrót do listy artykułówMapa Toskanii

Toskania początkowo nazywała się Etrurią i powstała w XI w. p.n.e. Potem gdy przeszła pod panowanie Cesarstwa Rzymskiego (III w p.n.e.) nazwano region Tuscia. Po wielu różnych panowaniach nad Toskanią w 1860 roku Toskania staje się integralną częścią Włoch jako jeden z regionów.Stolicą Toskanii jest Florencja – kolebka renesansu. Główne regiony na mapie Toskanii mogą być wyodrębniane na zasadzie ukształtowania powierzchni, wytwarzania wina, oliwek, miast głównych Toskanii. Mapa Toskanii dzieli się na: Region Chianti, region Maremma, region Val d’Orcia i region Val di Chiana.


Region Chianti na mapie Toskanii

Wino Toskanii
Chianti to region zajmujący centralną część Toskanii. Ten właśnie region słynie z produkcji wina.

Aktualny obszar Chianti jest mocno poszerzony w stosunku do jego pierwotnej powierzchni na mapie, którą określono w 1716 roku. Wtedy region Chianti składał się z 3 wsi. W 1932r. Całkowicie przedefiniowano region Chianti i znacznie go powiększono. Dzisiaj Chianti to obszar w trójkącie Siena, Florencja i autostrada A1 (czyli słynna autostrada słońca – łącząca Neapol z Mediolanem). Region Chianti jest górzysty, sporo tu lasów i krętych dróg ciągnących się przez wzgórza.


Maremma to obszar południowo zachodniej mapie Toskanii, rozciągający się od morza Tyreńskiego po wzgórza na południe od Montalcino. Sercem Maremmy jest Grosseto. Miasto raczej mało ciekawe, natomiast same tereny nadmorskie są trochę niedoceniane przez fanów Toskanii. Rzeczywiście nie jest tam tak „toskańsko” jak wewnątrz lądu, ale Maremma to piękne parki naturalne pełne dzikich koni, równiny pełne kolorów roślin, to w końcu cudne plaże od piaszczystych typowo wczasowych po świetne klify skalne, skałki , plaże kamienne, bądź takie prawie dzikie położone w rezerwatach przyrody z białym piaskiem i przezroczystą wodą. Takie miejsca są świetnie przystosowane do snoorklowania jak również regularnego nurkowania (specjalne statki opływające toskańskie wyspy, zatrzymujące się na środku wody na pływanie albo nurkowanie – brałam udział w takiej wyprawie i polecam) Maremma to również restauracje pełne pysznego seafoodu przyrządzanego na różne sposoby ale cały czas dania proste na bazie maksymalnie 3 składników.

Region Val d’Orcia na mapie Toskanii


Dom w Toskanii na wzgórzu

Większość zdjęć przedstawiających Toskanię pochodzi właśnie z tego malowniczego regionu Doliny rzeki Orcia. Malownicze krajobrazy, piękne widoki spowodowały, że Dolina ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Region jest określony przez trójkąt: Montalcino (pyszne wino), Pienza (wyśmienity ser owczy pecorino di Pienza – polecam z gruszką) Region ten charakteryzują łagodne wzgórza, rozsądnie prowadzone uprawy rolne. Drogi prowadzone do domów położonych na wzgórzach obsadzone cyprysami też są z Val d’Orcia. Domy położone są w Toskanii zazwyczaj na wzgórzach ze względu na gorące lato. Położenie domostw na zboczach wzgórz powoduje że wiatr dodaje świeżego powietrza podczas 30 stopniowych upałów, które ciągną się od czerwca zazwyczaj do września.

Region Val di Chiana na mapie Toskanii,

Toskania - stara mapaDolina pozbawiona drzew. Wykorzystywana rolniczo już przez Etrusków i Rzymian. Dolina rzeki Chiana ciągnie się wzdłuż linii północ – południe od Arezzo po Montepulciano i Civitella in Val di Chiana. Tutaj między innymi hoduje się bydło na znane na cały świat Bistecca Fiorentina

Ciekawe miejsca w/g UNESCO znajdujące sie na mapie Toskanii:

Mapa Toskanii – Główne miasta:

Za serwis odpowiada:
Opublikowano: 2011-08-26

Komentarze - Mapa Toskanii

  1. Witam,
    czy mogą Państwo polecić i pomóc zaplanować tygodniowe wakacje w Toskanii z nauką gotowania i odrobiną golfa?
    pozdrawiam
    jola

    — jola · Apr 13, 08:50 PM · link do komentarza

Podoba Ci się nasz serwis? Masz jakieś uwagi?
Dodaj swój komentarz!

Komentarze
Wakacje w toskanii - krajobraz

Mapa Toskanii - Potrzebujesz więcej informacji?

Bardzo nam pomoże jeżeli napiszesz w jakim terminie planujesz urlop oraz ile osób przyjedzie razem z Tobą. Dziękujemy.

Wysyłanie wiadomości. Proszę czekać...

Dziękujemy za pytanie. Odpowiemy za kilka chwil.

Na Twój adres email wysłaliśmy kopię wiadomości. Odwiedź swoją skrzynkę i sprawdź czy w adreseie email nie było błędu.

Nie udało się wysłać wiadomości. Sprawdź wypełnione dane i spróbuj jeszcze raz.

Proszę wypełnić wszystkie pola przed wysłaniem wiadomości.