30/
03/2015
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Etruska Toskania, czyli kim byli Etruskowie?

Nazwa Toskania wywodzi się z łacińskiego słowa „Tusco”, jakim w starożytności określano Etrusków. Etruskowie to lud, który od VIII do II w. p.n.e. zamieszkiwał ten region, mając także duże wpływy handlowe w antycznym świecie. Językoznawcy i archeolodzy do dziś kłócą się na temat jego pochodzenia. Wiadomo jedynie, że Etruskowie byli przedstawicielami przedindoeuropejskich grup kulturowych, podobnie jak współcześni nam Baskowie.


Etruska mapa Toskanii

Większość dzisiejszych miast Toskanii już za czasów panowania Etrusków była znacznymi ośrodkami. Etruskowie, podobnie jak Grecy, żyli w państwach – miastach. Arystokratyczne rodziny sprawowały w nich władzą oligarchiczną, część miast posiadała monarchów. Reszta ludności stanowiła ludność podległą, z bardzo ograniczonymi prawami. Do bardzo nielicznego stanu wolnego należeli jedynie wybitni artyści, zdolni rzemieślnicy oraz najemni żołnierze.
Patrząc na mapę Etrurii z VIII wieku widzimy pod zniekształconymi, etruskimi nazwami współczesne miasta: Curtun to dzisiejsza Cortona, Perusia to Perugia, Vetlunia to Vetulonia, a Tarchna to Tarkquinia. Należały one do dodekapolis, czyli dwunastu głównych miast, tworzących rodzaj ligii.

mapa toskanii za czasów etrusków

Mapa Toskanii za czasów Etrusków (źródło wikipedia.pl)

Kultura Etrusków

Badacze nieraz zastanawiają się, ile ocaliła współczesna kultura Toskanii z czasów antyku. Wiadomo, że bardzo dużo wpływ na mity i podania średniowieczne miały wyprawy tutejszej ludności do bogato zdobionych w malowidła i płaskorzeźby grobowców etruskich. Podejrzewa się, że wizja współczesnego nam szatana może wywodzić się z przedstawień Charuna, etruskiego demona inspirowanego greckim Charonem.

charunWłaśnie grobowce są najbardziej charakterystyczną pozostałością po Etruskach w toskańskich krajobrazie. Etruskowie, podobnie jak Egipcjanie, wierzyli, że zmarli po śmierci przechodzą do zaświatów z całym swoim wyposażeniem, w związku z tym dokładali wszelkich starań, by zapewnić jak najbogatsze dary grobowe. Grobowce budowano z bloków tufu (skały wulkanicznego pochodzenia) lub kuto komory w klifach. Największy kompleks grobowców to Nekropolia di Banditaccia koło Cerveteri (antycznego Caere), wpisana na listę UNESCO. Jej powierzchnia to przeszło 8 hektarów kopulastych konstrukcji, z których największe mają kilkadziesiąt metrów średnicy, wytycznych między nimi alejek oraz rzeźb.
Inną charakterystyczną rzeczą, z której słynęli Etruskowie, była sztuka wróżenia. W antycznej Toskanii, przed podjęciem każdej ważniejszej decyzji radzono się bogów i odczytywano znaki. Wróżenie, nazywane w źródłach rzymskich dyscypliną etruską, dzieliło się na kilka rodzajów:

  • haruspicję – wróżenie z wnętrzności zwierząt,
  • ornitomancję – wróżenie z lotu i zachowania ptaków,
  • piromancję – wróżenie z płomieni,
  • dafmomancję – wróżenie z płonących liści laurowych.

Turystyczny przewodnik dla ciekawych historii Etrusków

Pisać o Etruskach można długo, my jednak w telegraficznych skrócie przestawimy miejsca, gdzie świata Etrusków można dosłownie dotknąć. Oprócz wspomnianej wyżej nekropolii w Cerveteri, drugą, godną uwagi jest nekropolia w Tarquinii. Dominują tu groby podziemne, bogato zdobione malowidłami, część z nich udostępniona jest do zwiedzenia. Także to cmentarzysko znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

malowidło z grobu w Tarquinii

Malowidło z grobu w Tarquinii, przedstawiające parę tancerzy (źródło wikipedia.it)

Kolejną naszą propozycją jest wizyta w Volterze – klimat dawnych czasów poczujemy już wchodząc na starówkę – mury dookoła niej oraz brama Porto all’Arco zbudowane zostały właśnie przez Etrusków. Dopełnieniem wizyty może być zwiedzenie Muzeum Etrusków (Museo Etrusco). Volterra w starożytności słynęła ze swoich pracowni kamieniarskich. Etruskowie doszli do takiej precyzji w obróbce alabastru, że cienkie jego płyty używane były jako szyby w oknach…
Kolejnym miastem, doskonale pamiętającym czasy Etrusków jest Pitigliano. Jak wykazały badania archeologiczne – stara część miasta zachowała swój układ jeszcze ze starożytności. Miasto położone jest na tufowej skale, w której od starożytności kuto naturalne spiżarnie, pracownie oraz (w pewnym oddaleniu od samego miasta) grobowce. Dziś można zwiedzać podziemny system razem z przewodnikiem.
Ostatnią naszą propozycją jest wizyta w Livorno, które w czasach starożytnych pełniło rolę portu. Etruskowie znani byli ze swoich umiejętności żeglowania, sporo z nich trudniło się także piractwem. Livorno, choć jest dość nowoczesnym miastem, zachowało jednak nieco klimatu z przeszłości. Przede wszystkim, oprócz pozostałości etruskich, znajdziemy tam także dowody na obecność Greków i Fenicjan.

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.
  • Kasia
    2 lata temu

    pierwsze słyszę o tych etruskach, czasami dobrze dowiedzieć się czegoś nowego

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.