Kwi
25

Książki o Toskanii, Toskania w książkach

Toskania w ostatnich latach jest dość częstym tłem, ale także niemym bohaterem rozlicznych powieści. Piszą je zarówno rodowici Włosi, jak i przyjezdni zakochani w tej italskiej krainie. W pewnym momencie podejrzewać można było, że niektórzy pisarze celowo zadbali o to, by w tytule pojawiło się słowo „Toskania”, gdyż gwarantowało to nagły skok sprzedaży. Można powiedzieć, że Toskania w wielu powieściach urosła do rangi raju utraconego, idyllicznej krainy, gdzie wyleczyć można rany po każdej życiowej katastrofie – taki przynajmniej obraz można wynieść z lektury najpopularniejszych dzieł na ten temat. Jednak nie zdominowały one całości twórczości o tym regionie.

W każdym razie polecamy książki o Toskanii – doskonale sprawdzą się jako odskocznia od codzienności. Dla wielu osób to właśnie one były inspiracją do podróży do tej malowniczej krainy. Być może natchną także i Ciebie?

„Pod słońcem Toskanii” – stary dom lekarstwem na smutki

Ta powieść zapoczątkowała „modę” na pisanie o Toskanii beletryzowanych pamiętników. Jej autorką jest Frances Mayes, Amerykanka, która po rozwodzie postanowiła zmienić swoje życie i podjęła się ratowania starego domostwa w toskańskiej Cortonie. Miał to być jej lek na ogólne zagubienie w życiu, samotność oraz brak poczucia spełnienia. Udało się jej, choć po drodze musiała użerać się z grupą polskich robotników, miała kilka zabawnych przygód oraz znalazła miłość, co skrupulatnie opisała w powieści. Popularność tej książki stała się tak wielka, że autorka zdecydowała się dom w końcu sprzedać, gdyż ilość szturmujących go czytelników i fanów przerosła jej oczekiwania i sprawiła, że trudno było jej dalej w nim mieszkać.

ksiazi o toskanii

Oprócz wspomnianego „Pod słońcem…” autorka napisała jeszcze inne powieści: „Bella Toskana”, „Codzienność w Toskanii”, „Słodka, leniwa Georia”, „Pod drzewem magnolii” oraz „Rok w podróży”.

Ferenc Mate i jego winnica

Innym pisarzem, który postanowił opowiedzieć o swoich toskańskich perypetiach, jest Ferenc Mate. Wraz z rodziną postanowił bowiem przed kilkunastu laty kupić gospodarstwo i zacząć prowadzić winnicę. Jego powieści pełne są poczucia humoru i zabawnych historyjek o sąsiadach, codziennym życiu i drobnych przygodach. Dla autora bardzo ważna jest idylla zwyczajnego dnia: jego rodzina, więzi z innymi ludźmi, codzienne doświadczenia i czynności, kontakt z naturą. Jego powieści to: „Mądrość Toskanii”, „Winnica w Toskanii”, „Wzgórza Toskanii” oraz „Prawdziwe życie”. W książkach można znaleźć ciekawe cytaty, część weszła do powszedniego użytku jak: Człowiek urodził się, by żyć, a nie szykować się do życia.

Aleksandra Seghi i Małgorzata Matyjaszczyk – polski akcent

Powieści o Toskanii piszą także Polacy – najbardziej znane są dwie nasze rodaczki: Aleksandra Seghi i Małgorzata Matyjaszczyk.
Pierwszą powieścią Aleksandry Seghi była „Zielona Toskania” – opowieść o życiu Polki, która osiadła w tym regionie. Kolejne to „Smaki Toskanii”, „Domowa włoska kuchnia”, „Słodkie pieczone kasztany”. Pisarka współpracuje z wieloma portalami, kilka jej tekstów znalazło się także na naszym blogu. Domeną Aleksandry są zwłaszcza kulinaria – o gotowaniu i jedzeniu potrafi pisać niezwykle ciekawie i przystępnie. To pozycje godne uwagi dla osób, które chętnie czytają powieści, przemieszane z kulinarnymi przepisami lub po prostu szukają ciekawej książki kucharskiej, tu polecamy „Domową włoską kuchnię”.
Nieco inaczej powstały powieści Małgorzaty Matyjaszczyk. Kilka lat temu postanowiła przeprowadzić się do Toskanii, opisując swoje doświadczenia na blogu: http://toskania.matyjaszczyk.com – z niegi narodziła się później powieść: „Pierwszy rok w Toskanii”, a potem „Toskania dzień po dniu”. Blog tworzony jest nadal, więc jeśli mało Wam lektury wspomnianych książek – na nim właśnie znajdziecie kopalnię ciekawostek. Pani Małgorzata na co dzień pracuje jako plastyk i konserwator zabytków, co widać w tworzonych przez nią opisach – bardzo plastycznych i pełnych nawiązań do bogatej, artystycznej spuścizny Toskanii.

Toskania oczami… angielskiego Włocha

Zupełnie innym przypadkiem jest Dario Castagno, piszący o Toskanii z punktu widzenia Włocha, obsługującego zagranicznych turystów, zaczytanych w powieściach i żądnych za wszelką cenę doświadczyć magii Toskanii. Sam jednak rzadko wspomina, że w Toskanii nie do końca jest u siebie – wychował się w Wielkiej Brytanii, a włoskie imię i nazwisko zawdzięcza rodzicom, którzy po parunastu latach emigracji zdecydowali się na powrót do ojczyzny, dokąd zabrali także syna. Powieści Dario to wesołe anegdoty o turystach, okraszone sporą dawką włoskiego „dolce vita” w wykonaniu samego autora. „Za dużo słońca Toskanii. Opowieść o Chianti”, „Za dużo wina Toskanii”, „Dzień w Toskanii” – to lekkie propozycje na popołudniową lekturę.

Dla ciekawskich – książki o Toskanii

Jeśli jesteście głodni większej ilości książek o Toskanii, poniżej podajemy listę pozycji, wydanych w języku polskim:

 • Marlena de Blasi, „Tysiąc dni w Toskanii”, „Lavinia i jej córki. Toskańska opowieść”
 • Belinda Alexandra, „Toskańska róża”,
 • Anita Stojałowska, „Dom w Toskanii, porta morte i inne historie”,
 • Titania Harde, „Dom wiatru”,
 • Grzegorz Lindenberg, Anna Maria Goławska, „Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny”,
 • Tessa Capponi-Borawska, „Dziennik toskański”,
 • Julia James, India Grey, Diana Hamilton, „Wszystkie barwy Toskanii”,
 • Victoria Cosford, „Amore i amaretti. Opowieści o miłości i jedzeniu w Toskanii”,
 • Phil Doran, „Na przekór Toskanii. Nasze cudowne lata we Włoszech”,
 • Marianna Pilot, „W stronę Toskanii. Mój młyn pod Cortoną”,
 • Diana G. Armstrong, „Gdzieś na południu Toskanii”,
 • James Hamilton-Paterson , „Dyskretny urok Fernet Branca”,
 • Jennifer Criswell, „Na szczęście jesteś w Toskanii”,
 • Rachel Cusk, „Ostatnia wieczerza”,
 • Beth Elon, „Smakując Toskanię”,
 • Maria Malina Lampone, „Ponte Vecchio. Stary Most”,
 • Adriana Trigiani, „Pula nadziei”,
 • Lucy Gordon, „Arystokrata z Toskanii”, „Czas miłości”,
 • Carlo Cassola, „Lęk i smutek”,
 • praca zbiorowa, „Notes toskański”,
 • Giorgio De Martino, „Głosy Toskanii”
The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.
 • Poradnik Turystycznego Myślenia
  2 lata temu

  Mnie urzekła wymieniona wyżej książka „Głosy Toskanii”! Planuję wyjazd w ten region i muszę przyznać, że po przeczytaniu książki mój początkowy pomysł na podróż zupełnie się zmienił. Chciałabym doświadczyć chociaż trochę magii zawartej na jej kartkach! Pozdrawiam!

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.