Cze
21

Parki narodowe i rezerwaty w Toskanii

Trudno to sobie wyobrazić, ale prawie 10% całego terytorium Toskanii podlega różnego rodzaju ochronie środowiska naturalnego. Oznacza to 277 tysięcy hektarów o dużej wartości przyrodniczej, gdzie działalność człowieka jest restrykcyjnie ograniczona. Warto o tym pamiętać, planując wędrówki oraz podróże samochodem po bezdrożach, gdyż złamanie niektórych zakazów może się skończyć słonym mandatem.

Parki narodowe, rezerwaty oraz obszary chronione

W Toskanii znajdziemy 3 parki narodowe, 3 krajobrazowe, 2 regionalne, 36 rezerwatów o statusie narodowym, 37 rezerwatów o statusie regionalnym oraz 52 obszary chronione o dużym znaczeniu dla lokalnej przyrody – podejrzewać można, że w różnicach pomiędzy nimi gubią się sami Włosi, a co dopiero przypadkowi turyści z zagranicy. Nie będziemy wnikać w szczegóły, ale warto zapamiętać kilka zasad:
– najbardziej restrykcyjną formą ochrony przyrody są rezerwaty, do części z nich obowiązuje zakaz wchodzenia, we Włoszech za jego złamanie możemy zapłacić mandat od 50 euro wzwyż. Za wjazd na teren parku narodowego lub rezerwatu samochodem, quadem lub innym pojazdem możemy nawet stracić prawo jazdy, warto więc zerkać na mijane tabliczki,
– we Włoszech obowiązuje przepis, pozwalający na rozbijanie namiotów jedynie w wyznaczonych do tego miejscach, więc nie liczmy na pobłażliwość, jeśli postanowimy założyć obozowisko na terenie parku lub rezerwatu, za to także możemy otrzymać mandat,
– podobne przepisy dotyczą palenia ognisk, poza wyznaczonymi miejscami nie wolno tego robić w przestrzeni publicznej, dodatkowo warto pamiętać, że w Toskanii panuje nieco inny klimat niż w Polsce – rozpalenie ogniska latem może skończyć się ogromnym pożarem, tlącym się kilka tygodni,
– jeśli mamy wątpliwości, co do tego, czy na dany obszar można wejść lub wjechać, nie bójmy się pytać. Włoskie służby mundurowe zazwyczaj z wielką życzliwością podchodzą do turystów, równie pozytywną reakcję powinniśmy spotkać wśród przypadkowych przechodniów.

Perełki, które warto zobaczyć

Z miejsc, które warto w Toskanii zobaczyć, na pewno warto wymienić 3 parki narodowe. Dwa z nich leżą na pograniczu z Emilią – Romaną, są to Park Narodowy Foreste Casentinesi, Monte Falterona i Campigna oraz Park Narodowy Appennino Tosco-Emiliano. Oba położone są u podnóża Apenin i mają typowo górski charakter. Przed wycieczką do któregoś z nich warto sprawdzić, które szlaki dostępne są dla turystów, gdyż parki podzielone są na specjalne zony – część z nich dostępna jest tylko okresowo, część w ogóle jest niedostępna dla turystów.
Trzecim parkiem jest Park Narodowy Wysp Toskańskich, o którym wspominaliśmy już w artykule o toskańskich wyspach. W jego skład wchodzą następujące wyspy: Elba, Giglio, Capraia, Montecristo, Pianosa, Giannutri oraz Gorgona. Dla osób, które chcą się wybrać na wyspy samo istnienie Parku nie jest tak uciążliwe, jak dla mieszkańców, jednak należy liczyć się z przepisami o ochronie środowiska. Dotyczą one na przykład zakazu wpływania łodziami motorowymi na pewne obszary, ograniczony jest także ruch samochodowy na terenie wysp. Oprócz tego część obszarów Isoli objęta jest ścisłym rezerwatem.
Oprócz parków narodowych warto także zobaczyć Park Regionalny Maremma (znajdujący się pomiędzy Principina di Mare a Telamone, w prowincji Grosseto) – w jego skład wchodzi 9 kilometrów linii brzegowej i piaszczystych plaż oraz obszarów z nim sąsiadujących. Park chroni między innymi wydmy oraz tereny bagienne, będące ostoją dzikiego ptactwa. Jest jednym z ostatnich miejsc na obszarze Półwyspu Apenińskiego, pozwalającym zobaczyć, jak wyglądała jego przyroda przed upowszechnieniem się rolnictwa.

toskania park widokowy

Cieszmy oczy dziką przyrodą

Zwiedzając Toskanię zwracajmy uwagę na tabliczki, informujące o ochronie przyrody lub o tym, że jesteśmy w parku albo rezerwacie. Po pierwsze, ze względu na konieczność ochrony takiego miejsca przed niektórymi zachowaniami, a po drugie dlatego, że może się okazać, że krótki spacer zaprowadzi nas w bajeczne miejsce. W Italii pomnikami przyrody bywają nie tylko drzewa, ale także jaskinie, skały oraz klify, z których widok zapiera dech w piersiach.

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.