07/
12/2016
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Świąteczny grudzień w Toskanii

BOŻE NARODZENIE PO WŁOSKU

 

Polacy są dumni ze swoich bożonarodzeniowych tradycji. Zawsze podkreślają, że tak pięknych świąt jak w Polsce, nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Jest w tym dużo prawdy, ale mieszkając od kilku lat w Italii i szykując się do moich pierwszych toskańskich świąt wezmę dziś w obronę włoskie zwyczaje. Nie ma tu łamania się opłatkiem, niezliczonej ilości kolęd, bogatej symboliki kolacji wigilijnej, ale są inne tradycje i zwyczaje, które sprawiają, że również we Włoszech il Natale, może być niezapomnianym przeżyciem. Z moich obserwacji wynika, że to na co w tym okresie stawiają Włosi, to ważniejsze od czystych okien i uginającego się stołu – przede wszystkim bycie razem. Najwięcej tak naprawdę zależy od nas samych. Opowiem Wam dziś o tym, co piękne we włoskim Bożym Narodzeniu.

 

IMMACOLATA CONCEZIONE

 

8 grudnia, czyli święto Niepokalanego Poczęcia, to w Italii dzień wolny od pracy i oficjalny początek okresu bożonarodzeniowego, który potrwa do 6 stycznia. To właśnie tego dnia większość Włochów ubiera choinki, przystraja domy, a miasteczka rozświetlają kolorowe iluminacje. W wielu domach stawia się sztuczne drzewka, a ci którzy decydują się na żywe, kupują je wraz z certyfikatem, czyli pozwoleniem na wycięcie. Choinki jednak nie są cięte, tylko sprzedawane wraz z korzeniami, w doniczce lub bez. Dawniej, kiedy po choinki chodziło się do lasu, w wielu toskańskich domach przystrajało się jałowiec zamiast tradycyjnego świerku.

Od 8 grudnia w większości toskańskich miasteczek organizowane są mercatini di natale. Świąteczne targi nie są jednak wydarzeniami komercyjnymi, mają raczej na celu zjednoczyć ludzi, dać okazję do spędzenia razem kilku godzin. Nie tylko w wąskim, rodzinnym gronie. Na centralnych placach odbywają się koncerty, na straganach można kupić regionalne przysmaki, prawdziwe cuda hand made do udekorowania choinki czy domu, brakujące elementy do szopki, napić się grzanego wina, czy zjeść pieczone kasztany albo sycącą kanapkę z aromatyczną porchettą. Mercatini odbywają się zwykle w dwie soboty lub niedziele poprzedzające święta.

SZOPKA

Zdaje się, że jeszcze silniejszą tradycją niż ubieranie choinki jest przygotowanie szopki. Znajdziecie ją w każdym domu, na niemal każdym placu najmniejszej nawet mieściny. Miasta większe natomiast prezentują szopki w najróżniejszych wydaniach, które śmiało moglibyśmy określić dziełami sztuki. Widziałam już szopki z żywymi zwierzętami, mechaniczne, w których nawet i burza i śnieżyca przychodziły, szopki nowoczesne, szopki podzielone na sceny i rozlokowane w wielu zakątkach miasta. Fantazja Włochów w tej kwestii nie zna granic! Pewnie niewielu wie, że tradycja szopki sięga kilka stuleci wstecz. Podobno pomysłodawcą pierwszej żywej szopki był sam święty Franciszek, który w 1223 roku w Greccio zrealizował pierwszą żywą szopkę. Natomiast pod koniec XIII wieku Arnolfo di Cambio po raz pierwszy przedstawił ją używając figur rzeźbionych. Posągi te po dziś dzień można podziwiać w Rzymie w Basilica di Santa Maria Maggiore. Przez kolejne stulecia szopki można było oglądać tylko w kościołach, ale już XVII wieku weszły do prywatnych domów, najpierw rodzin szlachetnie urodzonych, a w końcu też do domów zwykłych mieszczan.

Oczywiście najsłynniejszą wystawę szopek można podziwiać w Neapolu, ale też i toskańskie miasta mają się czym pochwalić. Niezwykle wzruszające są również żywe szopki każdego roku przygotowywane przez szkolne dzieci. W Marradi, gdzie mieszkam, oświetlona lampionami parada dzieci z całej szkoły wyrusza w swych przebraniach w kierunku kościoła. Przez centrum przemaszerowują zastępy małych aniołków, starszych pastuszków, prowadzeni dumnie przez Świętą Rodzinę. Pochód zamykają trzej mędrcy ze Wschodu.

BOŻE NARODZENIE

Natale con i tuoi Pasqua con chi vuoi (Boże Narodzenie z rodziną, Wielkanoc z kim chcesz – to znane, włoskie przysłowie podkreśla, jak bardzo rodzinne są dla Włochów nadchodzące święta. To przede wszystkim czas spotkań przy stole i bycia razem. Sama Wigilia, która dla większości Polaków jest dniem najbardziej magicznym, w Toskanii nie jest szczególnie obchodzona, choć tak jak w Polsce około pólnocy w kościołach odprawiana jest pasterka, a święty Mikołaj, czyli Babbo Natale zostawia pod choinką prezenty. Wszyscy jednak wyczekują 25 grudnia czyli il Natale – jak nazywa się po włosku dzień Bożego Narodzenia. Wtedy to rankiem można już rozpakować prezenty, a w południe usiąść do wspólnego obiadu. Drugi dzień świąt, czyli w Italii Santo Stefano, jest już swobodniejszy i spędza się go zwykle w okrojonym gronie. 26 grudnia wiele rodzin wybiera się na spacery albo do kina, które na tę okazję przewidują specjalny repertuar. Wiele restauracji przygotowuje również świąteczne menu zapraszając w swoej progi tych, którzy zamiast spędzać długie godziny w kuchni wolą mieć więcej czasu dla siebie.

 

 

 

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.