22/
12/2011
(Bądź pierwszy. Zagłosuj!)
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Święta, Festyny i Sagry cz. 2

We Włoszech niewiele jest świąt ogólnonarodowych, za to uroczystościom lokalnym nie ma końca. Kontynuując nasz artykuł o świętach i uroczystościach we Włoszech, tym razem przybliżamy świeckie święta państwowe i uroczystości produkcją żywności – zabawa gwarantowana – szczególnie w przypadku tych ostatnich!

Kontynuując wątek rozpoczęty w artykule Święta, Festyny i Sagry cz1 przedstawiamy poniżej Święta Państwowe obchodzone we Włoszech oraz Sagry.

Święta państwowe

We Włoszech obchodzi się następujące święta państwowe:

  • 1 maja Święto Pracy,
  • 25 kwietnia Dzień Wyzwolenia,
  • 2 czerwca: Dzień Republiki upamiętniający ustanowienie Italii Republiką 2 czerwca 1946 r.

Sagry

Ważnym wydarzeniem w kalendarzu Świąt lokalnych miasteczek są różnego rodzaju Sagry.
Sagra jest to impreza, festyn na cześć jakiegoś produktu żywnościowego np. wina, trufli, kasztanów jadalnych, serów, truskawki, czereśni itd. Włoskie festyny/ sagry należą do tego typu wydarzeń, których nie można pominąć, planując wizytę w Toskanii. Dzięki tego typu właśnie jarmarkom i festynom, można poznać lokalny charakter danego regionu Włoch, a przy okazji rozsmakować się w wyśmienitej i bogatej kuchni włoskiej.
W Toskanii jak i w całych Włoszech w okresie wiosennym i letnim, tego typu imprezy są na porządku dziennym i cieszą się tutaj dużą popularnością.

Niektóre sagry są na tyle znane, iż przyciągają liczne rzesze turystów nie tylko z innych regionów Włoch, ale i z zagranicy. Z kolei te mniej popularne sagry cieszące się mniejszą sławą również są warte zobaczenia ze względu na lokalne zwyczaje, koloryty.

Sagra dell’uva – festyn winogron

Winobranie w Toskanii przypada na przełom września i października. Wtedy w różnych winniczych obszarach Włoch organizuje się słynne sagre dell’uva, czyli festyny winogron. Na tego typu festynie promuje się lokalne wina i inne produkty wytworzone z winogron, począwszy od octu, a kończąc na ciastach i innych słodkich wypiekach. Samo zbieranie winogron ma również swoje tradycje, a w niektórych regionach procedura tworzenia wina z ledwo co zebranych winogron, ma swój niepowtarzalny charakter.

Właśnie podczas tego typu wyjątkowych imprez, można zakosztować prawdziwej regionalne kuchni, poznać włoską gościnność i serdeczność, no i przede wszystkim poobserwować Włochów, jak to się bawią całymi wioskami i miasteczkami na swoich sagrach i festach. W takich chwilach i młodzi i starzy wspólnie biesiadują, śmieją się i bawią. Dzieci biegają między straganami i stołami do samego rana, a uliczki miasta organizującego sagre mienią się kolorowymi ozdobami. Gwar, tłumy roześmianych i rozkrzyczanych ludzi, kuszące zapachy, pyszne jedzenie i muzyka zazwyczaj „na żywo“, nie skomplikowana, łatwo wpadająca w ucho.
Pora jesieni to świetny moment na wzięcie udziału w sagrze trufli, kasztanów, czy polenty.

Imprezy te z reguły organizowane są pod koniec tygodnia, tak aby i mieszkańcy organizujący festyn, mogli nie tylko wszystko przygotować, ale i czynnie uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu jakim jest sagra, a przy okazji przyciągnąć większe rzesze wypoczywających od pracy Toskańczyków.

Adresy i daty sagr i festynów odbywających się w Toskanii:

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.