25/
04/2015
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Wiosna w Toskanii

W Toskanii wiosna rozkwitła pełną piersią. Rozpoczął się ulubiony przez Włochów okres na wyprawy w plener. Zwiększone pobudzenie zapoczątkowane zostało już w okresie Świąt Wielkiej Nocy, które to w Italii, mimo równie uroczystego charakteru jak w Polsce, są Świętami mniej rodzinnymi niż Boże Narodzenie. Włoskie powiedzenie mówi: ”Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi.”, co oznacza, że Boże Narodzenie spędza się rodzinnie, a Wielkanoc z kim tylko się chce.

Nie znaczy to, iż w Italii brak tradycyjnych elementów  wielkanocnych, podobnie jak w Polsce jest Święconka, uroczyste śniadanie z uginającym się stołem, obchody Wielkiego Tygodnia ( droga krzyżowa, niedziela palmowa itp.). W supermarketach panuje szał zakupowy, z półek znikają tony jaj, tych prawdziwych oraz tych czekoladowych, które obok bab drożdżowych, Colomba, dla Włochęw stanowią symbol świąt Wielkiej Nocy. Już od soboty rana w powietrzu unosi się zapach jagnięciny z rusztu, pieczonych królików, gospodynie zagniatają makaron, a w garnkach dusi się sos. Jak wiadomo Lany Poniedziałek jest zwyczajem, obchodzonym w Polsce, w Italii pierwszy dzień Świąt, to czas migracji, wzmożony ruch na ulicach, zamieszanie na drogach oraz pustki w miastach. Dla jednych to dzień spotkań rodzinnych, dla drugich okazja do wypadu nad morze, dla bardziej aktywnych, możliwość  wypoczynku na świeżym powietrzu (spacery, jazda konna, rowery…), a dla miłośników kultury idealny dzień na odwiedzenie lokalnych muzeów, które w okresie świątecznym nie pobierają opłat za wstęp.

Nie da się ukryć, Toskania i jej mieszkańcy po zimowym letargu wrócili do życia, w weekendy w lasach spotyka się grupy piechurów, amatorów spacerów w siodle i masę kolarzy. Na polankach, w miejscach przeznaczonych do grillowania w dni wolne już od samego rana trudno o miejsce, a obłok dymu z palenisk unosi się wysoko ponad las. Nic dziwnego, wiosna to jedna z najpiękniejszych pór roku. Młode sarenki, zajączki, kwitnące pola rzepaku, zielone listki, okwiecone kolorowo drzewka owocowe, kołysane przez wiatr dorastające zboże w akompaniamencie ciepłego słońca i czystego błękitu nieba to lek dla ciała i ducha po ochłodzeniach. Zaczynamy myśleć o wakacjach.

 

A jak Włosi przygotowują się do sezonu letniego?

Amatorzy makaronu i pizzy to również wielcy wyznawcy kultu ciała, z wiosną pustoszeją oblegane zimą siłownie, aktywność Włochów przenosi się w plener. Każdy stara się  doprowadzić do porządku swoje ciało, by móc zaprezentować się podczas weekendu majowego (ponte di maggio), w zaskakująco świetnej formie, a najlepiej przewyższającej rok poprzedni. ( W Italii proces starzenia przebiega dość dziwnie, tak do trzydziestki wszyscy wyglądają na swój wiek, a potem…… coraz młodziej. Nie raz patrzę na kobiety po 50 roku życia i nie mogę wyjść ze zdumienia, jakie figury, włosy, ciało…) Tak, wiosna to czas renowacji, obowiązkowo opalenizna, zadbane włosy i jędrna skóra. To czas warzyw i restrykcyjnych diet w ciągu tygodnia, by w weekend podczas wspólnych spotkań z przyjaciółmi przy grillu pokazać, że wcale się nie odchudzamy, że zawsze pięknie wyglądamy i możemy jeść ile dusza zapragnie, a w boczki nic nam nie pójdzie:)).

Godnym podziwu i pozazdroszczenia jest samo mobilizacja Włochów, oraz pomoc ze strony Comuny (Urzędy Miejskie), która organizuje dla swoich mieszkańców i nie tylko różne programy rekreacyjne, które w większości nie wymagają opłat, bądź płaci się kwotę symboliczną. Przykładowymi rozrywkami w plenerze, również dla turystów mogą być nadchodzące wydarzenia:

 

  • 25.04.2015:  SPACER SZLAKIEM ŚWiĘTEGO FRANCISZKA ZE SIENY DO MONTERIGGIONI. Interesująca wyprawa jednym z najpopularniejszych traktów historycznych regionu, podzielona na cztery etapy.  Wszyscy chętni spotykają się rano 25 kwietnia w Sienie. Uczestników, aż do miejsca docelowego, Abbadia Isola, prowadzić będzie, znana z pięknych spektakli podczas dni średniowiecznych w Monteriggioni, grupa teatralna DEL RAMINO. Aktorzy, przemierzał całą trasę na szczudłach, a w wyznaczonych miejscach, będą 4 postoje, podczas odpoczynku, posiłku wędrowców będą umilać czas plenerowymi spektaklami  związanymi tematycznie z okolicami i życiem Św. Franciszka. Wyprawa ta to idealny pomysł na połączenie sportu, natury, sztuki i historii.
  • Również 25 kwietnia w Monticiano ( tuż obok Sieny) organizowany jest spacer w siodle, w hołdzie Świętych i Wojowników San Galgano. Przejażdżka rusza z San Galgano, spod kaplicy Monte Siepi, w której znajduję się antyczny miecz w skale (Spada nella Roccia). Nielada gratka dla amatorów jazdy konnej, urocze lasy, wzgórza seneńskie, potoczki poprowadzą uczestników, aż do zachowującego nadal klimat Średniowiecza Monticiano.
  • Kąskiem dla amatorów pojazdów vintage będzie organizowana 3 maja EROICA PRIMAVERA, czyli wiosenna wersja słynnej Eroica. Ruszy ona z Buonconvento, przez wzgórza Sieny. Tegoroczny tytuł wyprawy to: “Bellezza della Fatica”, czyli piękność wysiłku. Tytuł bardzo wymowny, gdyż trasy przejazdu będą miały do 209 km długości, a białe szlaki okolic Sieny mogą sprawić amatorom dość dużo kłopotów. Przez Crete Senesi, dolinami Arbi, okolicami Orci kolarze będą mogli uczestniczyć w namiastce prawdziwej Eroica. Na trasie przewidziano duuuużo przystanków gastronomicznych i nie tylko, które umilą pedałowanie niejednemu zawodnikowi:).

 

Prócz wydarzeń czysto sportowych, wiosna to czas lokalnych wystaw i świat. Kalendarz Toskanii, każdego dnia przewiduje gdzieś, jakieś wydarzenie, degustacje, zabawy. Godnymi polecenia są:

 

  • 19 Kwiecień, na Elbie czci się dzień regionalnego wina ALEATICO. W programie degustacje wina DOC z Elby oraz liczne spektakle i popisy regionalnych kucharzy.
  • 24 – 26 kwietnia to Święto Dzika w GREVE IN CHIANTI. Wydarzenie gastronomiczne, degustacje wina w towarzystwie potraw z dziczyzny.
  • Dla kochających kwiaty polecam odbywające się 25 i 26 kwietnia  w przepięknej Pienzy, Święto Wiosny. Wszystkie uliczki wypelnione zostaną kolorowymi straganami, pełnymi zapachów i smaków. Tak tak, rówież kwiaty we Włoszech stanowią składnik potraw. Serwowane będą Fiori di Zucca, kwiaty cukinii i wiele innych smacznych ciekawostek regionu.
  • 29 – 31 maja w Sienie będzie można podziwiać okoliczne gospodynie podczas wyrobu tradycyjnego, typowego dla miasta makaronu. SAGRA PICI SENESI, pyszne święto przyciągające łasuchów dobrego biologicznego jedzenia i oczywiście wina.

 

….. Wymieniać Święta można w nieskończoność, wróćmy jednak do wiosny w Toskanii, gdzie również miasta i struktury wypoczynkowe przygotowują się do nadchodzącego sezonu. W hotelach, agroturystykach kończone są prace ogrodowe, żywopłoty nabierają świeżego kształtu, czyści się baseny, przygotowuje pokoje na przyjęcie w jak najlepszej formie tegorocznych letników.

W miastach restaurowane są zabytki, odnawiane i sprzątane ulice i place zieleni. Restauratorzy wystawiają przepiękne ogródki, układają tegoroczne karty dań, by ich wyglądem i smakiem przyciągać klientów.

Chianti, kochane Chianti, tam też pracowicie, przycina, rozsadza się hektary winorośli. Orze stare i sadzi nowe kłącza winne. Pielęgnuje się troskliwie drzewka oliwne, spekuluje nad ich ochroną przed muszką oliwiarką, która winna jest zeszłorocznej klęsce. Wszystko to, po to by jesienią otrzymać odpowiadający wymaganym standardom, wysokiej jakości produkt finalny w postaci wina czy oliwy.

Poruszenie również w samej Sienie, zbliża się PALIO…. przygotowania mało widoczne z zewnątrz, rozgrzewają contrady, hodowców koni i jeźdźców. Jak już wiemy Siena w okresie letnim to PALIO, słynna gonitwa koni zachowana w duchu tradycji odbywa się 2 razy do roku: 2 lipca i 16 sierpnia, jednak organizacja tych niezwykle ważnych dla miasta imprez trwa cały rok. Już dokonano pierwszej selekcji koni, spośród 196 zgłoszonych, próby wytrzymałościowe i zdrowotne przeszło tylko 49. Obecnie, konie  przygotowują się do ostatecznej selekcji tuż przed Palio w lipcu. Finalnie zaszczytu  uczestnictwa w Palio i reprezentowania losowo przydzielonych Contrad dostąpi  tylko 10 koni. Zwierzęta tresowane są na hippodromie w Monticiano, który zbudowano na wzór Piazza del Campo, by przyzwyczaić czworonogi do nieregularnego kształtu i ostrych zakrętów.

 

W murach miasta, każda z Contrad szykuje swoje historyczne stroje, odnawia proporce, przygotowuje dekoracje i stajnie na pzyjęcie swojego konia. Na zebraniach kapitanowie obmyślają sposoby na pokonanie przeciwników. Wróciły składkowe kolacje, z których pieniądze przeznacza się na przekupienie Fantino, jeźdzca konkurentów. Popołudniami z otwartych okien sal miejskich słychać donośne Tamburini, a w parkach, na świeżym powietrzu spotkać można młodych chłopców trenujących kunszt rzutów flagą. Oba wyżej wymienione elementy stanowią ważny element  widowiskowej części Palio di Siena.

Mieszkańcy posiadający apartamenty przy samym Piazza del Campo, wzmacniają, podwyższają  podnóżki przy oknach, by dogodzić ciekawskim wydarzenia gapiom.

Wybrany już został również autor , który namaluje Trofeo dla zwycięskiej Contrady. W tym sezonie zaszczytu dostąpiła malarka z Florencji, Elisabetta Rogai, znana z niekonwencjonalnej techniki rysunku. Dobór autora nagrody, przemyślany został bardzo skrupulatnie. Temat tegorocznego Palia to: ”Terra di Siena, Terra del Mondo”, (ziemia seneńska, ziemią Swiata), a malunki Pani Rogai mają podkreślić owy związek regionu z agrokulturą, bowiem słynie ona z używaniu zamiast farb malarskich, produktów biologicznych pochodzących z ziemi. Swoje obrazy maluje winem, mąką, trawą czy bryłkami ziemi.

Dzieło końcowe pozostanie jednak tajemnicą, aż do dnia Palio di Siena, więc wszyscy musimy  uzbroić się w cierpliwość.

 

W tegoroczny chaos wiosenny Toskanii wdarło się jeszcze jedno widowisko….EXPO 2015.  Miejscem Światowej Wystawy będzie Mediolan, jednak bliski ziemi i naturze temat przewodni całego wydarzenia sprawia,  że Nasza Toskania będzie jednym z głównych reprezentantów Italii.

O ważnej roli jaką odgrywa w Italii, nie tylko piękna, ale i bogata w dary natury Toskania świadczy chociażby termin ekspozycji regionu: 1 do 28 maja 2015 (sam początek Expo),oraz umieszczenie wystawcy w pobliżu “Drzewa Życia” i “Pałacu Italli”, czyli praktycznie w centrum pawilonu CARDO. Tematem Expo  jest NUTRIRE IL PLANETA. ENERGIA PER LA VITA, a jaki region Włoch może godniej reprezentować Kraj i jego naturalne piękno, o bogatych tradycjach, kulturze agrarnej i uprawach bio niż kochana Toskania.

Głównym zamysłem twórców opowieści o Toskanii jest przedstawienie nie tylko przeszłości, metod tradycyjnych upraw, ale także starania rzeszy uczonych nad połączeniem nowych metod produkcji, które nie zachwieją równowagi w wiekowej kulturze agrarnej Regionu. Będzie to opowieść o historii, tradycjach bogatych w sztukę, o uroku i fenomenie wycinka Włoch, który w dalszym ciągu przyciąga masę turystów i inwestorów z całego Swiata. Wyprawa do Toskanii będzie wyświetlona na wielkim ekranie, film: PIĘCIO MINUTOWY DZIEŃ, przeniesie nas do serca Włoch, gdzie widz poprzez gry interaktywne uczestniczyć może w realnym życiu Regionu.

Opis Toskanii będzie krótki (nic dziwnego, gdyż na urok Toskanii często brak słów), będzie to kilka wyrazów…. bardzo dobitnych: PEJZAŻ, SZTUKA, KULTURA, POŻYWIENIE, WIEDZA, TECHNOLOGIA. Myślę, że każdemu kto odwiedził choć raz Toskanię od razu staną przed oczami konkretne widoki, zabytki, a w ustach poczuje zapamiętane smaki.

Ciekawostką będzie PERFUM stworzony przez Mistrza Sztuki Zapachów, który zebrał najpiękniejsze esencje wonne Toskanii i utworzył z nich bukiet zapachowy, który ma na zawsze reprezentować Toskanię.

 

To tyle o pracowitej wiośnie, jej atrakcjach i przygotowaniach do lata, teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zorganizowanie urlopu i chociażby krótki, kilkudniowy wypad do już zielonej, pachnącej, ciepłej i słonecznej krainy Włoch zwanej Toskanią:)

 

p.s.

Termometr wskazuje ponad 24 st. ciepła:))

 

Dla serwisu wakacjewtoskanii.pl artykuł napisała Małgosia Gajkiewicz.

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.