13/
04/2012
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 4,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Arezzo w Toskanii

W 311 roku przed naszą erą Rzymianie podbili miasto i zmienili jego nazwę na Arretium. Później Arretium funkcjonowało jako miasto-państwo, aż do 1384 roku. Wtedy swoją opiekę roztoczyła nad nim Florencja. Dziś Arezzo jest stolicą regionu o tej samej nazwie.

DSC_2494W mieście nie brakuje zabytków zapierających dech w piersiach. Jednym z nich jest kościół San Francesco. Właśnie tu oglądać można freski Pierra della Franceski, malarza, który urodził się w Toskanii. Tutejsze freski przedstawiają tzw. „złotą legendę”. Malarskie perełki – obrazy przedstawiające historię krzyża Chrystusa ozdabiają kaplicę będąca grobem rodu Biccich.

Innym przykładem lokalnej sztuki sakralnej jest kościół Piere di Santa Maria z XIII wieku. Wyróżnia go koronkowa fasada oraz kwadratowa średniowieczna Wieża o Stu Oknach. Przy ołtarzu głównym podziwiać można barwy tryptyk Pietra Lorenzettiego „Matkę Bożą z Dzieciątkiem”.

Miłośnicy literatury z pewnością powinni udać się na Visa dell’ Orto, gdzie znajduje się dom, w którym urodził się i wychował Francesco Petrarka. Natomiast nieopodal kościoła San Domenico mieści się dom słynnego architekta Vasariego. Dziś budynek jest siedzibą muzeum. Kinomanów na pewno zaciekawi fakt, że w Arezzo kręcono niektóre sceny Oskarowego filmu Roberta Benigniego zatytułowanego „Życie jest piękne”.

Planując urlop w Toskanii warto wcześniej przejrzeć kalendarz lokalnych uroczystości. Arezzo może pochwalić się kilkoma imprezami, które po prostu trzeba zaliczyć. Podczas Turnieju Saraceńskiego miasto wraca do swoich średniowiecznych korzeni. Obchody organizowane są w przedostatnią niedzielę czerwca i pierwszą niedzielę września. Imprezę otwiera wielokolorowy pochód. Potem na Piazze Grande walczą ze sobą konne drużyny. Każda z nich reprezentuje inną dzielnicę miasta. Główną konkurencją jest rzut włócznią, a zwycięzca staje się szczęśliwym posiadaczem Złotej Włóczni. Równie atrakcyjną imprezą jest Jarmark Antykwaryczny. Pierwszy jarmark odbył się w 1968 roku. Odbywa się w każdy pierwszy weekend miesiąca. Podczas tych jarmarków swoje towary prezentuje ponad 500 wystawców z całego kraju. Imprezą godną polecenia jest także Fiera del Miele, czyli Jarmark Miodu, gdzie próbować można produktów farm pszczelarskich z całej Toskanii.

Arezzo to miasto, gdzie poczuć można toskańską atmosferę. Zaciekawi miłośników sztuki, zwłaszcza średniowiecznej i renesansowej. Zachwyci także tych, którzy chcą odpocząć od zgiełku i tłumów. W końcu spełni oczekiwania tych, którzy szukają w słonecznej Italii antyków, które wprowadzą do ich domu nieco włoskiego temperamentu.

miasta toskanii,kultura toskanii

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.