24/
06/2014
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Atrakcje dziecięce w Toskanii

Pierwszym i niemalże obowiązkowym punktem na toskańskiej mapie jest

Park Pinokia w miasteczku Collodi (prowincja Lukki)

park pinokiaMimo tego, że atrakcje w nim nie zmieniają się od lat, to jest on wciąż odwiedzany, zarówno przez turystów jak i rodziny z dziećmi mieszkające w okolicach (co jakiś czas tam się powraca). Ciekawostka jest fakt, że można wchodzić z psami. Nie mogą one stwarzać niebezpieczeństwa dla pozostałych zwiedzających oraz muszą być na smyczy. Oprócz atrakcji w formie teatrzyka czy animacji dziecięcych czeka na nas spacer ścieżkami, pnącymi się raz w górę raz w dół, które znajdują się w parku. Na samym początku naszej pieszej wycieczki spotkamy tabliczkę z napisem: był sobie kawałek drzewa… . Tak rozpoczyna się książka o Pinokiu, a jednocześnie nasza przygoda w parku. Spacerując możemy obserwować poszczególne sceny wzięte z życia Pinokia. Czasem napotkamy niespodzianki takie jak tryskająca woda czy labirynt, w którym możemy się zgubić. Niemalże na samym końcu trasy znajduje się ogromny wieloryb tryskający wodą. Można wejść do jego paszczy lub schodkami wspiąć się na jego głowę.

Ceny i godziny otwarcia

W dniach od 1 marca do 2 listopada Park Pinokia czynny jest od godziny 8.30 aż do zachodu słońca. Natomiast od 3 listopada do 28 lutego czynny jest w godzinach od 10.00 do zachodu słońca.

 • Ceny biletów od 1 stycznia do 28 lutego oraz od 3 listopada do 31 grudnia:

11 euro dla dorosłego
8 euro dla dzieci
8 euro dla grupy 20 – osobowej (cena od 1 osoby)
6 euro dla zorganizowanych grup szkolnych (cena dla 1 dziecka), co każde 10 dzieci – 1 dorosły opiekun wchodzi za darmo.

 • Ceny biletów od 1 marca do 2 listopada:

12 euro dla dorosłego
9 euro dla dzieci
9 euro dla grupy 20 osobowej (cena od 1 osoby)
7 euro dla zorganizowanych grup szkolnych (cena dla 1 dziecka), co każde 10 dzieci – 1 dorosły opiekun wchodzi za darmo.

Ogród Garzoni – zaraz obok parku Pinocchia,

motyle w toskaniiMożna tam przysiąść, odpocząć. Z samej góry widać panoramę na okolice. Natomiast w dolnej części znajduje się Collodi Butterfly House, Dom Motyli pochodzących z różnych zakątków świata. We wnętrzu panują tropikalne temperatury (bardzo odczuwalne przez zwiedzających). Pośród wspanialej roślinności fruwają sobie motyle. Możemy również zaobserwować jak spijają sok z arbuza, który pokrojony na kawałki leży na talerzyku. Wizyta w Domu Motyla jest wielką atrakcją dla najmłodszych. We wnętrzu spotkamy również patyczaki lub mrówki (zamknięte w akwariach).

Ceny i godziny otwarcia

W okresie zimowych Dom Motyli jest zamknięty. Można więc zwiedzić tylko ogród.

 • Ceny biletów do Giardino Garzoni w okresie od od 1 stycznia do 28 lutego oraz od 3 listopada do 31
  grudnia:

8 euro dla dorosłego
6 euro dla dzieci
6 euro dla grupy 20 osobowej (cena od 1 osoby)
5 euro dla zorganizowanych grup szkolnych (cena dla 1 dziecka), co każde 10 dzieci – 1 dorosły opiekun wchodzi za darmo.

 • Ceny biletów od 1 marca do 2 listopada obejmujące wejście do ogrodu i Domu Motyla:

13 euro dla dorosłego
10 euro dla dzieci
10 euro dla grupy 20 – osobowej (cena od 1 osoby)
9 euro dla zorganizowanych grup szkolnych (cena dla 1 dziecka), co każde 10 dzieci – 1 dorosły opiekun wchodzi za darmo.

Dla tych, którzy zechcą zwiedzić zarówno park Pinokia jak i ogród Garzoni jest dobra wiadomość. Istnieje bowiem jeden bilet na wszystkie atrakcje, dzięki czemu będzie można troszkę zaoszczędzić.

 • Ceny od 1 stycznia do 28 lutego oraz od 3 listopada do 31 grudnia:

15 euro dla dorosłego
11 euro dla dzieci
11 euro dla grupy 20 – osobowej (cena od 1 osoby)
8 euro dla zorganizowanych grup szkolnych (cena dla 1 dziecka), co każde 10 dzieci – 1 dorosły opiekun wchodzi za darmo.

 • Ceny biletów od 1 marca do 2 listopada:

21 euro dla dorosłego
17 euro dla dzieci
17 euro dla grupy 20 – osobowej (cena od 1 osoby)
13 euro dla zorganizowanych grup szkolnych (cena dla 1 dziecka), co każde 10 dzieci – 1 dorosły opiekun wchodzi za darmo.

Zoo w Pistoi.

Na powierzchni ponad 7 hektarów żyje około 65 gatunków ssaków, 40 gatunków ptaków oraz 30 gatunków gadów. Na terenie zoo znajduje się bar, restauracja oraz atrakcje dla dzieci (zjeżdżalnie, huśtawki).

Ceny i godziny otwarcia

zoo toskaniaZoo otwarte jest przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30-18.00, od soboty do niedzieli w godzinach od 9.30-19.00.

 • Ceny biletów:

15 euro dorośli
14 euro dorośli powyżej 65 roku życia
11 euro dzieci od 3-10 roku życia

Zorganizowane grupy szkolne: dzieci 8 euro, dorośli 11 euro, przy czym co każde 10 uczniów 1 nauczyciel wchodzi za darmo,
Zorganizowane grupy minimum 20-osobowe: 11 euro dorośli, 8 euro dzieci w wieku 3-13 lat.

Zoo (Parco Zoo della Fauna Europea)

Inne zoo znajduje się również w innym miejscu Toskanii, a mianowicie w Poppi. Istnieje od ponad 40 lat. Obejmuje ono 50 hektarów ziemi. Oprócz podziwiania zwierząt można skorzystać z takich atrakcji jak: bar, restauracja, strefa piknikowa, park zabaw dla dzieci, pociąg na kółkach lub przejażdżka konikami pony.

Ceny i godziny otwarcia.

zoo2 toskaniaGodziny otwarcia w grudniu, styczniu i lutym to: 9.00-12.30 oraz 14.00-17.00. Natomiast w pozostałe miesiące roku: od 9.30 do zachodu słońca.

 • Ceny:

7 euro dorośli
6 euro dzieci (w wieku od 2-10 lat)
Grupy minimum 15 osób: 5 euro za 1 osobę (co 15 osoba, 1 wchodzi za darmo).

Pozostając w klimacie natury proponuję wizytę w

Parku Archeologiczno-Mineralnym, tj. Parco Archeominerario di San Silvestro,

jaskinie w toskaniiznajdującym się na obszarze 450 hektarów ziemi. Spotkamy tam przede wszystkim wykopaliska pochodzące nie tylko z naszej epoki, ale również z czasów średniowiecza czy Etrusków. Na obszarze parku działa pociąg, który zabiera zwiedzających w podróż do kopalni Temperino w Valle dei Lanzi. Zwiedzający mogą odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Minerałów oraz Muzeum Maszyn Górniczych i Górników.

Ceny i godziny działania.

Od połowy stycznia do połowy lutego park otwarty jest tylko dla zorganizowanych grup oraz szkół, które zarezerwowały wizytę. W marcu, kwietniu, maju i październiku park otwarty jest w święta oraz soboty i niedziele w godzinach od 10.00-18.00. Dla zorganizowanych grup oraz szkół istnieje możliwość wejścia w dniach od wtorku do piątku, po uprzedniej rezerwacji. W czerwcu i wrześniu park otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 19.00. W drugiej połowie września zostaje on zamknięty o godzinie 18.00. W lipcu oraz sierpniu park otwarty jest w godzinach od
9.30 do 19.30.

W listopadzie i grudniu jest on zamknięty.

Najmłodsi zadowoleni będą również z wizyty w Parku Prehistorycznym w Peccioli (prowincja Pizy),

jaskinie w toskanii2W parku znajdują się ogromne dinozaury, mamuty czy scenki z życia prehistorycznego. Na terenie parku znajdują się zabawy dla dzieci oraz strefa piknikowa. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia park otwarty jest w godzinach od 9.00-19.00, ceny biletów to:
4 euro dorośli oraz dzieci
Od 1 września do 31 marca park otwarty jest w godzinach 9.00-18.00, a ceny biletów to:
4 euro dorośli
3 euro dzieci w wieku od 3-12 lat.

Kolejna atrakcją rodzinną jest

Grande Parco Avventura il Gigante,

znajdujący się wzdłuż ulicy Bolognese (na przeciwko Wilii Demidoff) w gminie Vaglia.Uprawia się tam bardzo ciekawą dyscyplinę o nazwie Tarzaning. W parku znajduje się 7 tras o różnym poziomie trudności. Chodzi o wchodzenie na drzewa oraz zjeżdżanie, przechodzenie oraz bujanie się na linach, itd.. Dzieci są chronione przez specjalne liny, zabezpieczenia. Wszystko odbywa się oczywiście pod kątem ekspertów.

Ceny i godziny otwarcia:

W weekend oraz święta w cenie biletów mamy dwie godziny zajęć, aktywności, natomiast od poniedziałku do piątku cena biletu oznacza trzy godziny atrakcji. Płacą za bilet tylko osoby, które będą aktywnie korzystać z tras “tarzanowych” .

 • Ceny:

18 euro dorośli i dzieci powyżej 12 lat
14 euro dzieci w wieku 8-11 lat
12 euro dzieci w wieku 6-7 lat
10 euro dzieci w wieku 3-5 lat.

Za każdą rozpoczętą godzinę poza ceną biletu dopłacimy dodatkowo 5 euro za 1 osobę. W cenę biletu wchodzi również wypożyczenie sprzętu do wspinaczki oraz obowiązkowy kurs przygotowujący do aktywności w parku.
Jeśli mamy ochotę na atrakcje, które znamy z wesołych miasteczek, koniecznie musimy pojechać do

Cavallino Matto w Marina di Castagneto Carducci (prowincja Livorno).

CAVALLINO MATTOTo największy park zabaw w Toskanii. Atrakcje podzielone są na trzy kategorie: dzieci, rodzina i adrenalina. Na terenie parku znajduje się również teatr (Teatro Pala Verde), gdzie odbywają się spektakle z muzyką i kolorowymi laserami. W Cavallino Matto jest również kino 4D. By sprawdzić godziny otwarcia najlepiej odwiedzić stronę internetowa: http://www.cavallinomatto.it/Calendario.aspx, na której znajduje się duża tabelka informacyjna.

 • Ceny biletów:

22 euro dorośli
17 euro dzieci, które mierzą 100-130 cm
niepełnosprawni nie płacą, natomiast osoba towarzysząca wykupuje bilet za 15 euro,
dzieci poniżej 100 cm wysokości wchodzą za darmo
25 euro – bilet Good Day za 1 osobę dla zorganizowanych grup minimum 20-osobowych z wyżywieniem, co 20 osób – 1 osoba gratis
CAVALLINO MATTO215 euro – bilet One Day za 1 osobę dla zorganizowanych grup szkolnych, parafialnych, stowarzyszeń, itd. (minimum 20 osób), co 20 osób – 1 osoba gratis
21 euro – bilet Happy Day za 1 osobę plus koszyk piknikowy, w którym znajdziemy 1 kanapkę, 1 napój, 1 owoc (minimum 20 osób), co 20 osób – 1 osoba gratis.

W letnie miesiące, szukając ochłodzenia, możemy wybrać się do

Acqua Village Cecina w miejscowości Cecina (prowincja Livorno) i Follonica (Grosseto).

aqua park toskaniaOprócz wielu wodnych zjeżdżalni o różnych poziomach trudności, możemy skorzystać z basenu (Piscina Onde), w której odbywa się gimnastyka wodna z instruktorami. Dla najmłodszych czeka basen oraz inne zabawy na otwartym powietrzu. Na terenie Acqua Village Cecina znajduje się snack bar, restauracja, również punkt gastronomiczny self-service oraz strefa piknikowa. Nie zabraknie sklepiku z souvenirami oraz punktów, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ceny i godziny otwarcia.

Acqua Village Cecina otwarty jest od 1 czerwca do końca września w godzinach od 10.00 do 18.00.

 • Ceny:

22 euro dorośli
15 euro dzieci do 12 lat
gratis dzieci do 3 lat i dorośli powyżej 65 roku życia
Jeśli do wodnego parku wybierzemy się po godzinie 15 cennik zmienia się (chodzi o wizytę tylko przez pół dnia):
Jeszcze jedna atrakcja przede wszystkim dla dzieci jest

Piccolo Mondo znajdujący się w San Giuliano Terme (prowincja Pizy).

Znajdują się tutaj: tor gokartowy (również tor samochodowy dla najmłodszych), baseny ze zjeżdżalniami lub sama, bardzo wysoka zjeżdżalnia, panoramiczny pociąg na kółkach, mechaniczny byk itd. Na terenie parku zabaw znajduje się bar – pizzeria oraz strefa piknikowa.

Ceny i godziny otwarcia.

Ceny biletów od 1 czerwca do 14 września:
15 euro dzieci (wejście do parku + Pirate Beach + spektakl)
13 euro dorośli
10 euro – wszyscy, którzy okażą kartę stałego klienta, można o nią poprosić w kasie).
Na koniec wizyta w niecodziennym parku, a raczej ogrodzie:

Giardino dei Tarocchi,

znajdującym się w Garavicchio, Capalbio (prowincja Grosseto).
Założyła go francusko-amerykańska artystka Niki de Saint Phalle. Ogród przepełniony jest rzeźbami inspirowanymi Wielkim Arkanem z Tarota. Spacer po ogrodzie to magiczne i niezapomniane chwile.

Ceny i godziny otwarcia.

Ogród otwarty jest od 1 kwietnia do 15 października w godzinach od 14.30 do 19.30.

 • Ceny biletów to:

10,50 euro dorośli
6 euro dzieci w wieku od 7 do 16 lat
6 euro studenci
6 euro dorośli powyżej 65 roku życia
6 euro za 1 osobę w grupach minimum 25 osobowych, pod warunkiem ze wizyta została zarezerwowana minimum 10 dni wcześniej (drogą emailową: tarotg@tin.it lub faxem: +39 0564 895700)
gratis dzieci do 7 lat
gratis osoby niepełnosprawne

Inne atrakcje

Jeśli nie parki natury czy parki rozrywki możemy pójść z dziećmi do kina. W większych miastach toskańskich znajdują się tzw. Multisale. Repertuar kinowy dostępny jest zawsze w internecie, istnieje również możliwość zakupu biletu on-line. Z dziećmi możemy pójść też do muzeum. Wymienię tu takie atrakcje jak:

 • Muzeum sztuki dla dzieci w Sienie
 • Muzeum dzieci we Florencji (Museo dei Ragazzi)
 • Muzeum Górnictwa w Abbadia San Salvatore
 • Muzeum Figurek w Calenzano (Museo del Figurino Storico), chodzi przede wszystkim o żołnierzyki, rycerzyki, wszystko związane z odtworzeniem historii.

Mam wrażenie, że nie wymieniłam jeszcze wszystkich atrakcji dla dzieci znajdujących się w Toskanii. Co chwilę bowiem powstaje coś nowego. A w miesiącach letnich dzieje się jeszcze więcej. Bo również podczas popołudniowych festynów, świąt czy festiwali znajdzie się zawsze coś ciekawego dla najmłodszych (dmuchany zamek, przejazd panoramicznym pociągiem na kółkach, malowanie twarzy, dmuchanie baloników itd.).

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.