Kwi
29

Filmy o Toskanii, Toskania w filmach

Dla spragnionych bardziej plastycznych wizji Toskanii mamy dziś propozycję filmów, których akcja związana jest z tym regionem. W części z nich Toskania jest jedynie tłem, ale w niektórych odgrywa kluczową rolę. Co najważniejsze – oglądając te filmy, można nacieszyć oczy włoskimi pejzażami.

Zapiski z Toskanii (Copie conforme, 2010 rok

Ten dramat powstał w koprodukcji włosko-belgisjko-francuskiej, reżyserem jest Abassas Kiarostami, a główne role grają Juliette Binoche oraz William Shimell. Film opowiada o historii pewnego angielskiego pisarza, który przybywa do Toskanii, by odbyć spotkanie autorskie. Na nim zjawia się właścicielka niewielkiego antykwariatu, która proponuje mu podróż po okolicy. To subtelny film dla osób, które lubią obserwować psychologiczne potyczki między bohaterami. Dodatkowo pozwala nacieszyć oko pięknymi krajobrazami.

Zapiski z Toskanii - kadr z filmu

Zapiski z Toskanii – kadr z filmu

Listy do Julii (Letters to Julia, 2010 rok)

Fabuła tej amerykańskiej komedii romantycznej opiera się na historii młodej Sophie, która z narzeczonym odbywa podróż do Werony. Przez przypadek znajduje list sprzed 50 laty, napisany w ramach starego zwyczaju do szekspirowskiej Julii przez Amerykankę, która żałuje, że dała kosza uroczemu Włochowi. Postanawia odnaleźć jego autorkę i przekonać ją, by jednak dała szansę miłości. Razem ruszają na wyprawę do Toskanii w poszukiwaniu ukochanego starszej pani. Wizja Włoch w tym filmie jest sielankowa i nieco naiwna: piękne krajobrazy, mili ludzie, słońce i pyszne jedzenie. Główne role w filmie grają Christopher Egan, Amanda Seyfried oraz Vanessa Redgrave. Reżyserem jest Gary Wynick. To idealna propozycja dla osób, które szukają sympatycznego filmu na sobotnie popołudnie.

Tylko Ty (Only You, 1994 rok)

Kolejna komedia romantyczna, tym razem w koprodukcji amerykańsko-włoskiej. Faith, wierząca w przepowiednie, jest święcie przekonana, że mężczyzną jej życia jest niejaki Damon Bradley. Rusza w szaloną pogoń za nim, która wiedzie ją aż do Włoch. Bohaterka zdecydowana jest zrobić wszystko, by poznać nieznajomego i rozkochać go w sobie. Los jednak płata jej figle. W filmie występują Marisa Tomei oraz Robert Downey Jr. Film wyreżyserował Norman Jewison. Jeśli lubimy tego rodzaju produkcje to dobry wybór – włoskie klimaty dodatkowo sprawią nam przyjemność.

Pod słońce (The Shadows Dancer, 2005 rok)

Ciekawy film reżyserii Brada Mirmana opowiada o młodym, początkującym pisarzu z Anglii, który zostaje wysłany z misją przekonania Weldona Parisha, znanego autora, by napisał kolejną powieść. Trop za pisarzem wiedzie aż do Toskanii, gdzie mieszka on w przepięknym domu ze swoimi urodziwymi córkami, ciesząc się każdym dniem. Stary Parish staje się mistrzem dla młodego Londyńczyka. Sprawy dodatkowo komplikują się, gdy młody Anglik zakochuje się w jednej z córek uznanego pisarza. W filmie występują Joshua Jackson oraz Claire Forlani.

Pod słońce - kadr z filmu

Pod słońce – kadr z filmu

Rozdarte niebo (Il cielo cade, 2000 rok)

Akcja filmu zaczyna się w 1944 roku. Dwie siostry, osierocone przez rodziców, trafiają pod opiekę wujostwa do Toskanii. Początkową sielankę coraz bardziej zakłóca wdzierająca się wojna, tym bardziej niebezpieczna ze względu na żydowskie korzenie wuja… Ten nie chce jednak uciekać i decyduje się na pozostanie we Włoszech. A sprawy przybierają coraz mniej ciekawy obrót. Film wyreżyserowali bracia Andrea i Antonio Frazzi. Jedną z głównych ról gra Isabella Rossellini. Pozycję tą można polecić zwłaszcza ze względu na to tło historyczne – wielu Polaków nie wie często, jak przebiegła II wojna światowa we Włoszech.

Ukryte pragnienia (Stealing Beauty, 1996 rok)

Lucy, w tej roli piękna Liv Tyler, przybywa do włoskiego miasteczka, by odszukać swego ojca. Przy okazji chce także znaleźć chłopaka, w którym zakochała się kilka lat wcześniej. Trafia do swoistej artystycznej bohemy, przeżywając pierwszą w życiu miłość, kontestując wcześniejsze wybory i podejmując nowe decyzje. Mocną stroną tego filmu są obrazy – a jeśli chcemy nacieszyć oczy Toskanią i jej krajobrazami – to będzie wybór idealny.

Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun, 2003 rok)

Najbardziej znany film o Toskanii, powstał na podstawie powieści o tym samym tytule. Frances po rozwodzie postanawia opuścić Stany Zjednoczone, jej wybór pada na Toskanię, gdzie kupuje stary dom i postanawia go odnowić. Dochodzi przy tym do wielu zabawnych sytuacji, a i w życiu Amerykanki pojawia się pewien mężczyzna… Film wyreżyserowała Audrey Wells. Ponieważ niemal wszyscy miłośnicy Toskanii znają jego fabułę, czy jest sens pisać więcej?

Pod słońcem Toskanii - kadr z filmu

Pod słońcem Toskanii – kadr z filmu

Inne filmy o Toskanii

Na koniec mamy jeszcze propozycję innych filmów, których akcja zahacza o Toskanię:

  • Życie jest piękne, wzruszający film o II wojnie światowej,
  • Angielski pacjent, jeden z najbardziej znanych romansów w historii kina,
  • Pokój z widokiem, film kostiumowy, gdzie Toskania pojawia się jako tło do miłosnych perypetii bohaterów,
  • Wielka, włoska wyprawa Jamiego, film dokumentalny Jamiego Olivera, dotyczący włoskiej kuchni,
  • Odkryte tajemnice Włoch, czyli dokumentalny film o włoskich zabytkach i atrakcjach.
The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.
  • Piotr
    2 lata temu

    Bardzo fajny i ciekawy artykuł. Na pewno obejrzę z dziewczyną wszystkie filmy z tej listy. Dzięki!

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.