07/
01/2014
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Florencja ciekawa również w styczniu i lutym

Punkt informacyjny

Najlepiej by pierwszym etapem naszej wizyty w mieście było odwiedzenie turystycznego punktu informacyjnego. Możemy poprosić o bardzo praktyczną i dokładną mapkę oraz wziąć rożnego rodzaju ulotki informujące o aktualnych wydarzeniach. Warto jest zasięgnąć informacji o godzinach otwarcia muzeów lub innych instytucji, bo czasem zdarza się, że nasze książki – przewodniki podają nieaktualne wiadomości. We Florencji jest kilka punktów informacyjnych.

Podaje adresy:

 • Ufficio informazioni turistiche, via Cavour 1R, otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.30-18.30 (zamknięty w niedziele oraz święta).
 • Infopoint Stazione, Piazza Stazione 4, otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 9-19, a w niedziele i święta w godzinach od 9-14,
 • Infopoint Bigallo, Piazza San Giovanni 1, otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 9-19, w niedziele i święta w godzinach od 9-14.

Również na lotnisku Vespucci znajduje się punkt informacyjny otwarty od poniedziałku do soboty w godzinach od 9-19, a w niedziele i święta w godzinach od 9-14. We wszystkich wyżej wymienionych punktach informacja udzielana jest nie tylko w języku włoskim, ale również i angielskim.
Czasem możemy porozumieć się po niemiecku lub francusku.

Plusy zimowego wypadu

Plusów takiego zimowego “wypadu” jest kilka. Zacznijmy od tych ekonomicznych (bo przecież na święta portfel trochę się opróżnił). Pamiętajmy, że początek roku określany jest mianem “niskiego sezonu”. Dla przypomnienia podam, że we Włoszech obowiązują trzy określenia dotyczące sezonowości w turystyce. Chodzi o stagione bassa, media oraz alta. Czasem używa się również czwartego słowa, a mianowicie (stagione) altissima, dotyczącego pełni lata.

buty w toskaniiDrugim atutem zimowego wyjazdu są tzw. sconti czyli wyprzedaże w sklepach. Dla śledzących trendy i zakochanych w modzie proponuję spacer po ulica via Tornabuoni (nazywana również via de’ Tornabuoni). Znajduje się w samym centrum miasta i słynie z butików najsłynniejszych włoskich stylistów oraz sklepików jubilerskich. Ulica ta jest symbolem luksusowych zakupów we Florencji. Króluje Gucci i Ferragamo, Armani i Roberto Cavalli. W grudniu 2013 roku, pod numerem 18, Dolce & Gabbana rozpoczęli przygotowania do otwarcia nowego sklepu (to ich drugi punkt sprzedaży we Florencji, pierwszy znajduje się na via Strozzi). A jeśli będziemy już na ulicy Tornabuoni to możemy zajrzeć do Muzeum Ferragamo, w którym do 31 marca b.r. Bedzie odbywać się wystawa pt. Cudowny szewc skonstruowana z opowieści oraz filmów- bajek. Muzeum jest czynne w godzinach od 10.30 do 19. Do równie eleganckich i ważnych ulic “shoppingowych” takich ja via Tornabuoni należy centralnie położona via Calzaiuoli (lub via dei Calzaiuoli). Jak dobrze, że znajdują się na niej nie tylko drogie i luksusowe sklepy, ale powiedziałabym, że przeważają tutaj negozi na każdą kieszeń.

Na odcinku czterystu metrów (bo tyle mniej więcej mierzy ulica) nie brakuje takich marek jak: Bata, Calzedonia, Intimissimi. Jest tez kilkupiętrowy store o nazwie Coin, w którym można przepaść na godziny. Najmłodsi będą uradowani wizytą w Disney Store, którego nie sposób nie zauważyć. Szeroko otwarte drzwi (nawet w zimę) i skoczna muzyka przyciągną małego, florenckiego turystę. Po długim shoppingu dochodzimy do Piazza della Signoria. Proponuje krótką przerwę w lodziarni na rogu. Nie trudno jej nie zauważyć, bo i tu drzwi są szeroko otwarte i stoi zawsze niemała kolejka. Styczniowe temperatury we Florencji dochodzą do 10 stopni, a w lutym do 12 stopni, stąd zimny deser może być jak najbardziej na miejscu.

Pamiętajmy jednak o regułach związanych z kupowaniem we Włoszech. Po pierwsze najpierw musimy zapłacić w kasie, a następnie stanąć w kolejce przed witryną z lodami. Ceny lodów zaczynają się od 1, 5 euro- 2 euro i mogą dojść do prawie 20 euro. Nakładane są szpatułką, a nie na kulki. Przy płaceniu za lody należy określić jaka porcje sobie życzymy. Z tylu za sprzedawcami stoi cennik, w którym wyraźnie określone są rozmiary lodów. Płacąc w kasie używajmy więc zwrotów: poproszę lód za 1, 5 euro lub 2 euro itd. Poproszenie loda o określonej ilości smaków może oznaczać dla sprzedawcy, że tak naprawdę może on zdecydować o wielkości loda. Uczciwi spytają się was o cenę loda, jakiego wybraliście. Ale w “gorących punktach turystycznych” niektórzy wykorzystują sytuację i nabijają rachunek na ogromne sumy. Sama byłam świadkiem jak sprzedawca nałożył turystę lodów za 10 euro.

Przy zakupie lodów sprzedawca spyta się nas czy chcemy go zjeść w wafelku, tj. cono lub w kartonowym lub plastikowym pojemniczku nazywanym copetta. Wafelki polane w środku czekoladą, posypane orzeszkami lub w formie miseczki kosztują więcej. We włoskich lodziarniach można poprosić by na wierzch lodów połać bitą śmietanę. Oczywiście musimy za nią zapłacić. Średnio jest to wydatek rzędu 0,50 euro. Na końcu sprzedawca może spytać się nas czy do lodów chcemy plastikową łyżeczkę, tj. paletta. W niektórych lodziarniach możemy sobie wziąć ją sami, gdyż wystawione są z nimi głębokie pojemniczki.

Florenckie szopki w styczniu

Następnym plusem wyjazdu w styczniu jest aspekt duchowy związany z obejrzeniem szopek we florenckich kościołach. Jeśli z wizytą będziemy do 6 stycznia, to z pewnością zobaczymy je wszędzie. Warto odwiedzić były klasztor, a obecny hotel Rivoli, na via della Scala 33. Szopkę stworzył artysta Claudio Ladurini z Fiumalbo (Modena). Godziny otwarcia: 11-21. Po 6 stycznia sytuacja może się zmienić. Myślę jednak, że w najważniejszych kościołach będą one wystawione przez dłuższy czas. Od trzech lat przed Bazylika stoi duża szopka z postaciami zrobionymi z terakoty. Można ja obejść ze wszystkich stron. Można przysiąść na schodkach Bazyliki i przyglądać się zarówno jej jak i całemu placowi, łącznie z Babtysterium. Od 8 grudnia do 6 stycznia będzie można zobaczyć szczególną szopkę na Piazzale Donatello. Czterdziestu pięciu artystów stworzyło dziewięćdziesiąt drewnianych rzeźb w naturalnych rozmiarach. Wśród wyrzeźbionych osób znajdują się również florenccy sklepikarze z okolic Piazzale Donatello.

Calvalcata dei Magi

W poniedziałek 6 stycznia odbędzie się osiemnasta edycja Calvalcata dei Magi, Jazda Trzech Króli. Parada historyczna prowadzona będzie właśnie przez Trzech Króli na koniach. Bedzie liczyć około siedmiuset osób. Rozpocznie się o godzinie 14 na Piazza Pitti. Następnie przejdzie do Piazza Duomo. Mniej więcej o godzinie 15.30 rozpocznie się pozdrowienie wszystkich osób biorących udział w paradzie, wybuch kolubryny (działa artyleryjskiego) oraz złożenie darów przez Trzech Króli przy szopce. Przemówi Kardynał, Arcybiskup Metropolita Florencji Giuseppe Betori.

Lodowisko we Florencji

Czwartym atutem zimowego wyjazdu są atrakcje zagwarantowane w mieście. Od 30 listopada 2013 roku do 6 stycznia 2014 roku, w miejscu zwanym Parterre (na Piazza della Libertà) można jeździć na łyżwach. Lodowisko ustawiane jest niezmiennie od 1996 roku i cieszy się dużą popularnością. Natomiast od dwóch lat w Obihall na ulicy Lungarno Aldo Moro można nie tylko jeździć na łyżwach (lodowisko o wymiarach 18 na 36 metrów), ale również i na szusować na nartach (tor długi 80 metrów).

A jeśli nie spacer po mieście czy zażycie trochę sportu to najlepsza będzie wizyta w muzeach, obejrzenie ciekawych wystaw. Do 5 stycznia w Palazzo Pitti będzie można oglądać 12 dzieł impresjonistów, które przyjechały z Muzeum D’Orsay z Paryża. Będą to między innymi tacy malarze jak: Camille Pissarro, Alphonse Maureau, Paul Guigou, Auguste Renoir, Claude Monet. Natomiast do 11 stycznia w Biblioteca Medicea Laurenziana na Piazza San Lorenzo będzie czynna wystawa pt. “Boccaccio, autore e copista”, “Boccaccio, autor i kopista”. Została ona zorganizowana w ramach obchodów 700-lecia narodzin Włocha. Wystawa czynna będzie od poniedziałku do soboty, w godzinach od 9.30-13.30. Fani sportu, a konkretnie piłki nożnej będą mogli wybrać się na dwie wystawy poświecone drużynie fiorentina: “Bomber Viola” oraz “Bambini Viola”. Wystawy otwarte są do 19 stycznia b.r., można je obejrzeć w Galleria delle Carozze w Palazzo Medici Riccardi na ulicy Camillo Cavour 19, w godzinach od 11-19.

Mam nadzieję, że przechadzając się się głównymi uliczkami będziecie świadkami występu naszego rodaka, pana Tadeusza Machalskiego. Gra on zazwyczaj na Piazza della Reppublica, przy muzeum Uffizi lub z boku Bazyliki. Pan Tadeusz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Postanowił osiedlić się we Florencji i tutaj gra dla przechodniów. Świadomie wybrał zawód artysty ulicznego, a główne place miasta zamienił na salę koncertową. Jego muzyka przywołuje wielu przechodniów, którzy postanawiają zwolnic kroku i wysłuchać choćby kilku utworów.

Targi czekolady

Dla tych, którzy odwiedzą Florencję w lutym czeka bardzo słodkie wydarzenie. Mowa o Targach Czekolady, które w tym roku doczekały się juz dziesiątej edycji. W pierwszej połowie miesiąca (a konkretnie od 7 do 16 stycznia) mieszkańcy Florencji, okolicznych miasteczek oraz przyjezdni z Włoch lub zagranicy będą przechadzać się się po stoiskach z sama czekolada. Swoją obecność zapowiedziało czterdziestu wystawców z Włoch i nie tylko. Jak co roku będzie, w czym wybierać. Kusić będą zarówno klasyczne czekoladki, jak i słodkie lizaki lub likiery. Stoiska z czekolada o przeróżnych kształtach zawsze cieszą się dużą popularnością. Mowa tu o słodkich butach, nożycach, telefonach komórkowych, maskotkach, sztućcach itd. Takie śmieszne formy mogą być wspaniałym prezentem dla naszych bliskich lub znajomych. Na stoisku z likierami możemy poprosić o degustacje. Zresztą sprzedawcy są na to gotowi i sami zachęcają do wypróbowania ich wyśmienitych produktów. Gęste alkoholowe kremy mogą mięć smak nie tylko czekoladowy, ale na przykład pistacjowy czy cytrynowy. Na zakończenie naszej słodkiej wycieczki możemy posilić się graca czekoladą, której smak pozostanie nam długo w pamięci. Stoiska będą czynne od godziny 9 do 19, a targi będą odbywać się na Piazza Santa Maria Novella, tuz przy głównej stacji kolejowej. Jeśli przyjedziemy pociągiem, to wystarczy przejść przez podziemia i wyjść z nich po schodach, znajdujących się po prawej stronie. Jeszcze „trzy kroki” i znajdziemy się na samym placu.

Coś dla Ekologów

Dla osób, które chcą zapoznać się z eko-nowinkami we Włoszech, polecam Salon życia zgodnego z naturą, czyli “We love bio”. Wydarzenie będzie miało miejsce w Obihall na ulicy Lungarno Aldo Moro w dniach od 15 do 16 lutego b.r. Podczas dwudniowych targów będzie można spotkać się z producentami ekologicznymi (artykuły spożywcze oraz odzież), przedstawicielami siłowni, centrum estetyki, źródeł energii alternatywnej (panele fotowoltaiczne itd.), stowarzyszeniami związanymi z wyżej wymienioną tematyką. W restauracjach podawane będzie eko-jedzenie, w tym również kuchnia wegańska. W strefie zwanej Area Palco odbędą się pokazy taneczne, kursy fitness, pokazy mody prezentujące eko odzież (miedzy innymi pochodząca również z recyclingu). Głównym tematem odbywających się konferencji będzie informacja i uczulenie wszystkich odwiedzających targi na tematykę związaną z ekologią oraz środowiskiem. W Sala Venere będzie zaaranżowana strefa medytacji i punkty odnowy biologicznej.

Całość targów będzie podzielona na trzy strefy:

 • Eko: dotycząca eko-budowy, oszczędności energetycznej oraz eko turystyce.
 • Natura: dotycząca eko produktów, tzw. “produktów km 0” (czyli stworzonych jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania), eko restauracji oraz wegańskich lokali gastronomicznych.
 • Odnowa biologiczna: centra estetyki, kluby fitness oraz Spa, naturalne kosmetyki,
  Bilet wstępu na jeden dzień. targu to 3 euro od osoby.

Targi są czynne od godziny 10-20.

Zwiedzanie Florencji należy zakończyć na Piazzale Michelangelo. Mamy na nim widok na całe miasto. Szczególnie polecam osobom, które lubią robić zdjęcia.

By tam dotrzeć mamy do wyboru:

 • jazdę autobusem, na przykład z głównej stacji kolejowej, przed którą znajdują się przystanki autobusowe. Wybieramy autobus numer 12 lub 13. Bilet ważny 90 minut kosztuje 1,20 euro, należy go skasować tuż przy wejściu do autobusu. Jest możliwość zakupienia biletu u kierowcy. Kosztuje wtedy 2 euro. Przed wejściem do autobusu można tez wysłać sms o treści ATAF na numer telefonu: 4880105. Koszt biletu to 1,20 euro. Suma zostanie pobrana z naszego kredytu telefonicznego.
 • jazdę samochodem: na Piazzale Michelangelo znajduje się dość duży parking.
 • wejście na piechotę, w centrum miasta znajdziemy znaki informujące o szlaku dla pieszych turystów.bilet ważny 3 dni na linie A+B to 90 euro
  Bilety na “City Sightseeing Firenze” są ważne również na linie C, obsługiwana przez Fiorentina Bus, który zawiezie nas do Fiesole. W miesiącach zimowych atrakcji we Florencji nie brakuje. Naprawdę warto wybrać się na choćby krótką podroż, którą zaplanować możecie oczywiście z Wakacje w Toskanii (link).

Ostatni etap trasy to wejście na bardzo wysokie schody. Mimo wysiłku polecam te opcje, gdyz dzięki niej możemy zobaczyć Florencję szlakiem mniej uczęszczanych uliczek.

Autobusy Sightseeing Firenze

Florencję zwiedzić można również na pokładzie czerwonego, piętrowego autokaru turystycznego “City Sightseeing Firenze”. Odjeżdża on spod głównej stacji kolejowej Santa Maria Novella. Linia A to 60 minut jazdy, linia B to 120 minut jazdy.

Ceny biletów:

 • Dorosli:
  • bilet ważny 48 godzin na linie A+B to 25 euro
  • bilet ważny 1 dzien. na linie A+B to 20 euro
  • bilet ważny 3 dni na linie A+B to 30 euro
 • Dzieci w wieku od 5-15 lat:
  • bilet ważny 48 godzin na linie A+B to 12,50 euro
  • bilet ważny 1 dzień na linie A+B to 10 euro
  • bilet ważny 3 dni na linie A+B to 15 euro
 • Karnet Family (2 dorosłych i 3 dzieci od 5-15 lat):
  • bilet ważny 48 godzin na linie A+B to 75 euro
  • bilet ważny 1 dzien. na linie A+B to 60 euro

Dla wakacji w Toskanii napisała Aleksandra Seghi

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.