Florencja - stolica toskanii
16/
02/2008
(Bądź pierwszy. Zagłosuj!)
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Florencja w Toskanii

Florencja w Toskanii, jak znamy ją dzisiaj, powstała w czasach rzymskich. Od około ósmego wieku przed Chrystusem do 59 pne, centralne Włochy były rządzone przez Etrusków, którzy woleli budować wysuniętą na północ twierdzę na szczycie wzgórza, gdzie znajdziemy współczesne Fiesole.

To było za czasów Juliusza Cezara, kiedy powstała Florencja w roku 59 pne roku założył on kolonię wzdłuż najwęższego odcinka rzeki Arno, gdzie znajduje się słynny punkt słynny “Ponte Vecchio” przecinający Arno. Po podbiciu Etrusków, Rzymianie około trzeciego wieku ustanowili Florencję ważnym ośrodkiem handlowym

W piątym wieku, spokojne i dostatnie żyje mieszkańców Florencji nagle się zakończyło . Imperium Rzymskie Zachodu upadło uginając się pod falami najeźdźców barbarzyńskich pochodzących z Europy północnej. Zaczął sie okres średniowiecza , a wraz z nim została utracona włoska jedność na prawie 1400 lat.

Podczas tych trudnych czasów Karol Wielki i jego armia Franków w VIII wieku zmiażdżyły ostatniego z barbarzyńskich królów Włoch. Ale to wytchnienie nie trwało długo. W podzięce, Papież Leon III popełnił straszny błąd, który miał doprowadzić do kolejnego długiego okresu dysharmonii i konfliktu. Aby zapewnić lojalność Karola Wielkiego, papież nadał mu tytuł cesarza rzymskiego.

Prawie całe Włochy znalazły się pod panowaniem cesarza, a to doprowadziło do kolejnych konfliktów między cesarzem a papieżem, który miał doprowadzić Włochów do ich własnej wersji wojny domowej. Ludność Florencji została podzielona przez ich lojalności między dwiema frakcjami. I tak we Florencji różne frakcje uformowały Gwelfówktórzy popierali cesarza i Ghibelinów którzy popierali papieża.

W ciągu następnych stuleci, kontrola Florencji przechodziła z rąk do rąk pomiędzy tymi dwoma grupami. Krew płynęła na ulicach miasta, rodziny zbudował wieże takie jak w San Gimignano, aby zapewnić sobie ochronę przed wrogami . Pod koniec 13 wieku, Gwelfowie przy władzy, maja tak wiele wewnętrznych konfliktów, które w rezultacie doprowadza do ich upadku i do ostatecznego zakończenia konfliktu.
Toskańczycy dzięki swojej determinacji oraz innowacyjnymi umiejętnościami, pomimo burzliwej przeszłości, sprawili , że cały region i Florencja cieszył się boomem gospodarczym z populacją 100, 000. Podstawą lokalnej gospodarki był handel wełną. Pod koniec 14. wieku, prowadzony przez członków zamożnej klasy kupieckiej, życie polityczne we Florencji stało się królestwem artystów i intelektualistów, których ziarna twórczości wykiełkowały w postaci epoki renesansu.

W tym okresie rodzina Medyceuszy zdobyła władzę. Jako przywódcy Florencji, rządzili prawie 300 lat. Cosimo de ‘Medici był bardzo dobrym bankierem, który obdarzył instytucje religijne wieloma unikatowymi dziełami sztuki Za panowania jego wnuka Lorenzo il Magnifico, Florencję opanował artystyczny i intelektualny zapał, który stworzył ruch renesansowym.

Po renesansie, niezwykle krótki okres , w ciągu następnych wieków Florencja była rządzona przez szereg efektywnych przywódców, co uczyniło z niej miejsce dorównujące innymi wielkim miastom Włoch i Europy. Podczas ponownego zjednoczenia Włoch w 19 wieku Florencja została tymczasowo stolicą Włoch, do momentu, kiedy Rzym ostatecznie dołączył do nowo utworzonej unii

Podobnie jak turyści, którzy dziś odwiedzają Florencję, miasto ciągle przeżywa te lata, kiedy ludzie tacy jak Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Dante, Botticelli, Donatello i wiele innych zmieniali świat na zawsze. Ostatnia z Medyceuszy, Anna Maria, która zmarła w 1743 roku, prawdopodobnie dała największy dar dla miasta Florencji. W jej testamencie zapisała całe mienie Medyceuszy miastu .

miasta toskanii,wakacje

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.