21/
04/2015
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Gdzie w Italii na zakupy bez glutenu?

Italia bez glutenu

 

salumiss2Mam wrażenie, że ludzi z nietoleracją glutenu lub celiaklią we Włoszech jest więcej lub istnieje większa świadomość problemu albo po prostu ja jestem teraz bardziej wyczulona na ten temat. Mimo wszystko potrzeba czasu, aby we wszystkim dobrze się zorientować. Ostatnim razem pisałam jak można radzić sobie jedząc poza domem, we włoskich restauracjach, barach i w podróży, teraz chciałabym podzielić się z wami moimi sugestiami dotyczącymi robienia zakupów i szukania produktów bez glutenu we włoskich sklepach.

Dla ułatwienia poniżej znajdziecie również linki do wyszukiwarek sklepów i lokali, które posiadają ofertę produktów i dań bezglutenowych na terenie Toskanii. Zapraszam do lektury!

bezglutenu3

Supermarkety

Najprostszą formą jest oczywiście wybranie się do supermarketu.

Według mnie istnieją dwa rodzaje supermarketów, pierwszy który odpowiada na potrzeby klientów z nietolerancją i ułatwia im życie, przez stworzenie oddzielnej sekcji “Senza glutine”, gdzie w jednym miejscu znajdują się niemal wszystkie specjalne produkty oznaczone przekreślonym kłosem. Zwykle dział taki znajduje się w sąsiedztwie produktów biologicznych (np. sieć Carrefour, COOP, Auchan, PAM). Dodatkowo warto wspomnieć, że oprócz produktów marek specjalizujących się w wyrobach bez glutenu, niektóre sieci (np. COOP, Conad) posiada produkty własne (pod swoją marką), które oczywiście są trochę tańsze.

Drugi typ supermarketów, który po cichu, w głowie nazywam “dla myśliwych“, rozrzuca wszystkie produkty zgodnie z logiką, a klient musi jeździć od regału do regału i polować… Tak więc makarony bez glutenu są przy makaronach normalnych, ciastka bez glutenu przy ciastkach normalnych itd. Oczywiście logicznie, ale niekoniecznie wygodnie dla zabieganej mamy.

Aptekibezglutenu1

Duży wybór produktów bezglutenowych można znaleźć również w niektórych aptekach. Tutaj sugeruję szczególnie uważać, gdyż z moich obserwacji wynika, iż niektóre produkty mogą być dwa lub trzy razy droższe w porównaniu z produktami w supermarketach. Z drugiej strony, warto zwrócić uwagę iż istnieją apteki, które codziennie rano oferują świeży, bezglutenowy chleb (raczej większe miasta).

Sklepy specjalistyczne

Dodatkowo istnieją sklepy specjalistyczne, ze zdrową, biologiczbezglutenu2ną żywnością, które w swojej ofercie mają również produkty bezglutenowe. Sklepy sieci NaturaSi znajdują się w każdym regionie Włoch, głównie w centrach miast. W Toskanii sklepy NaturaSi dostępne są we Florencji, Sienie, La Spezia i w miejscowości Lucca.
Oprócz sieci sklepów specjalistycznych istnieją oczywiście mniejsze prywatne sklepy ze zdrową żywnością, lub tylko z produktami bezglutenowymi. Tych jest jednak niewiele i najlepiej do nich trafić pytając lokalnych mieszkańców.

Targi

Niektóre stoiska na włoskich targach z żywnością oferują również wyroby bezglutenowe, to głównie wędliny, czasem również pieczywo, bądź wypieki.

PRZYDATNE LINKI

  • Tutaj możesz samodzielnie wyszukać punkt, który sprzedaje produkty bez glutenu na terenie Toskanii.
  • Tutaj możesz znaleźć pizzerię w Toskanii z ofertą bezglutenową.
  • Tutaj możesz znaleźć restaurację w Toskanii z ofertą bezglutenową.
  • Tutaj możesz znaleźć bar w Toskanii z ofertą bezglutenową.
  • Tutaj możesz znaleźć lodziarnię w Toskanii z ofertą bezglutenową.

 

AUTOR: iamzula@gmail.com

The following two tabs change content below.
zuza

zuza

Zuza.... Z wykształcenia marketingowiec, prywatnie szczęśliwa mama trójki dzieci. Uwielbia robić zdjęcia, gubić się w nowych miejscach, poznawać nowych ludzi i dobrą kawę.
zuza

Ostatnie wpisy zuza (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.