31/
01/2012
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Kultura Toskanii

Kultura Toskanii to jednak nie tylko romantyczne widoki, wyśmienite smaki i arcydzieła architektury. Kultura Toskanii to przede wszystkim gościnność gospodarzy i klimat rodzinnego domu.

Toskania Perłą Renesansu

Piękno tego regionu związane jest z jego historią. Niegdyś Toskania była centrum Europejskich przepływów handlowych i artystów. Niedziwne więc, że kultura Toskanii jest tak bogata. Piękne krajobrazy przyciągały w te strony wielu artystów Tworzyli tu Berecci, Santi Gucci, Padovano, Placidi, Michał Anioł czy Leonardo da Vinci. Ich twórczość można podziwiać w wielu muzeach i galeriach sztuki. Od razu można poczuć, że Toskania jest perłą renesansu i stolicą włoskiej sztuki. We Florencji warto zobaczyć baptysterium, galerię sztuki Uzzi czy pałac Medyceuszy. Miłośnicy sztuki Michała Anioła mogą podziwiać zaprojektowaną przez niego Bibliotekę Laurenziana Warto zwiedzić toskańskie kościoły i zobaczyć krzywą wieżę w Pizie.

Toskańskie smaki

Kuchnia włoska znana jest na świecie ze swojego wyśmienitego smaku, ale również prostoty i wykonania. Kultura Toskanii, ta gastronomiczna to regionalne produkty, od lokalnych producentów. Włosi stawiają na smak i naturę. Znajdziemy tu również wykwintne przepisy, arcydzieła kulinarne, ale większość potraw jest bardzo prostych. Jeżeli do domowego makaronu doda się oliwy własnej roboty i ziół z ogródka nic właściwie więcej nie trzeba do smaku. Kuchnia Toskanii to oliwa, dobrej jakości wina i zioła. Popularne w tym regionie są Cavallucci – drożdżowe ciasteczka, których podstawą jest zaczyn z karmelizowanego cukru i mąki. Ciastka na bazie chleba z miodem – Pan co’ Santi. Marcepanowe Ricciarelli czy tradycyjne Panforte di Siena, ciasto ze Sieny, kuszące korzennymi przyprawami, miodem i bakaliami. Nie można tez nie wspomnieć o słynnym serze z mleka owczego Raviggiolo di pecora senese i oTartufo czyli wykwintnych truflach.

Pociągiem po Toskanii

Miłośnicy pięknych widoków mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanej oferty dla turystów, którzy chcą zobaczyć kulturę Toskanii i poczuć jej klimat właśnie na wsi. Co niedzielę od początku maja do końca października kursują pociągi po wiejskich obszarach Sieny. Pociąg Natura zaczyna swoją trasę w Sienie i
zatrzymuje się w Asciano i Monte Anticol. Po drodze można podziwiać doliny d’Arbia, d’Orcia i Le Recte. Szczególną atrakcją jest wygląd pociągów które są odrestaurowane i stylizowane tak, by wyglądały na dawne kolejki. Taka podróż to na pewno świetna propozycja dla miłośników pięknych widokiem za oknem pociągu.

Atrakcje przez cały rok

Kulturę Toskanii można poznawać przez cały rok. Szczególnie podczas różnych festynów i świąt. Warto zobaczyć pochody i maskarady na ulicach miast w karnawale, a szczególnie pochód z wozami podczas uroczystości karnawałowych w Viarragio. Wspaniałą zabawą jest również zakończenie Wielkanocy we Florencji podczas którego pod główną katedrą w samo południe wybucha wóz z kwiatami i odbywa się pokaz sztucznych ogni.
W czasie wakacyjnego wyjazdu znajdą tu również coś dla siebie miłośnicy piłki nożnej. Zgodnie z tradycją w ostatni tydzień czerwca we Florencji odbywa się turniej piłkarski. Zawodnicy w średniowiecznych strojach rozgrywają trzy mecze na Pizza Santa Croce lub Pizza Della Signoria, które upamiętniają pierwszy mecz piłkarski z 1530 roku. Ci, dla których kultura Toskanii jest fascynująca, koniecznie muszą wziąć udział w Dniu Patrona w Pizie i razem z mieszkańcami miasta w średniowiecznych strojach ze świecami maszerować w uroczystej procesji. Ciekawą alternatywą są również zawody w toczeniu beczek w Montepulciano. Zawodnicy toczą beczki w górę stromej ulicy miasta, następnie organizowany jest pochód i pokazy gry na średniowiecznych bębnach oraz podrzucanie chorągwi.
14 sierpnia warto wybrać się do miasta Lukka. Tam uczestnicy pochodu niosą pochodnie i relikwie Volto Sanro. A we wrześniu turyści mogą być świadkami prawdziwego turnieju rycerskiego w Arezzo.

Kultura Toskanii jest tak bogata, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy przyrody, sztuki, festiwali, dobrego wina czy wyśmienitego jedzenia. Toskania to miejsce romantyków i zakochanych, ale również tych którzy szukają samotni i ucieczki przed zabieganym światem. Kultura Toskanii to gościnność, poszanowanie tradycji i umiłowanie zabawy. Kto raz tu był nie ma wątpliwości, że nie ma piękniejszego miejsca na Ziemi.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.