03/
08/2015
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 2 głosujących osób.
Loading...

Mare, mare…

O tym, że Toskania jest idealnym miejscem na wakacje, wiedzą wszyscy. To raj dla tych, którzy kochają piękne widoki, doskonałą kuchnię i sztukę. Wakacje w Toskanii będą ucztą dla wszystkich zmysłów. Góry, pagórki, jeziora, rzeki, małe średniowieczne miasteczka, prawdziwe città d’arte i oczywiście piękny i jakże różnorodny odcinek wybrzeża. Nawet jeśli większość turystów zatrzymuje się w głębi lądu, to i tak niemal każdy przynajmniej jeden dzień swoich toskańskich wakacji poświęca na nadmorskie leniuchowanie. Zazwyczaj wybiera plażę, którą ma najbliżej i czasem jest to dobry wybór, a czasem taka wyprawa staje się jedynym niemiłym wspomnieniem, jakie przywozimy ze sobą do domu – bo drogo, bo zbyt kurortowo, bo ciasno, bo przeganiają z ręcznikiem i odsyłają na wolną plażę, której nie wiadomo gdzie szukać. Z myślą o Was postanowiłam opisać toskańskie wybrzeże, abyście łatwiej mogli znaleźć miejsce, które będzie spełniało Wasze oczekiwania.

To co odróżnia morze w Toskanii od chociażby Adriatyku to głębokość wody. O ile wschodnie wybrzeże pozwala nam na długie spacery, kiedy woda wciąż jest najwyżej po kolana, o tyle w Toskanii morze już przy brzegu bywa głębokie. Warto więc zachować ostrożność, zwłaszcza kiedy mamy pod opieką dzieci. Tutaj dno potrafi opadać dość gwałtownie. Ucieszy to na pewno miłośników nurkowania. Miejsc, w których można podziwiać podwodny świat będzie w Toskanii całkiem sporo.

Kolejna cecha zachodniego wybrzeża na tej wysokości półwyspu, to niewielka ilość wolnych plaż. Niestety dominują tu płatne kąpieliska i plaże hotelowe. Na takich raczej nie pozwolą nam przysiąść na własnym ręczniku nawet na chwilę, a warto pamiętać, że jeden dzień pod parasolem z leżakami, restauracją, prysznicami, a czasem nawet z basenem to dla jednej rodziny koszt około 200 – 300 euro. Dobrze więc zorientować się w terenie i znać tańsze alternatywy.

 

  • Versilia

 

Zacznijmy naszą wycieczkę od toskańskiego wybrzeża najdalej wysuniętego na północ, zwanego Versilia, z długą i szeroką plażą. Najsłynniejsze kurorty to Marina di Carrara, Forte dei Marmi, Pietrasanta, Camaiore i Viareggio. To region, który powinni wybrać ci, dla których tak jak piękne morze i kąpiele słoneczne, istotne jest też życie nocne. Nie jest to natomiast miejsce dla oszczędnych. Tutejsze kąpielska, choć piękne, a niektóre z długimi tradycjami, sięgającymi początków ubiegłego stulecia mocno uszczuplą nasz wakacyjny budżet. W poszukiwaniu wolnej plaży trzeba udać się do Pietrasanta bądź jeszcze dalej na południe.

 

  • Piza i Livorno

 

Im dalej w dół, tym bardziej krajobraz będzie się zmieniał, plaża zdecydowanie się zwęża, a wzdłuż niej rosnąć będą tak typowe dla tego regionu sosny piniowe. Najbardziej znane nadmorskie miasteczka na wysokości miasta z Krzywą Wieżą to Marina di Pisa, Tirrenia i Calambrone. Krajobraz jest tu przepiękny, jednak ja sugeruję Wam pojechać jeszsze dalej na południe.

W okolicach Livorno skupiają się ulubione plaże wielu toskańczyków i turystów spędzających wakacje w tym regionie. Wybrzeże pomiędzy Antignano a Rosignano jest skaliste i bardzo malownicze, z tego też względu wybierając którąś z tutejszych plaż, warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Skały tworzą tu naturalną barierę oddzielając przybrzeżne wody od pełnego morza, dzięki czemu woda zwykle jest spokojna.

Pisząc o tym rejonie trzeba pamiętać, że Toskania to też jedna z piękniejszych i bardziej znanych wysp całej Italii. Mowa o Elbie! Miłośnicy plaż znajdą tutaj wszystkie jej rodzaje – białe piaszczyste, usłane drobnymi kamyczkami, jak i typowo skaliste. Z racji tego, że Elba jest wyspą, zatem normalnym zjawiskiem będzie tutaj nieco silniejszy wiatr, często przynoszący wytchnienie, podczas gdy na stałym lądzie temperatura porównywalna będzie do ogni piekielnych.

 

Swoistym fenomenem są białe plaże w Rosignano, ten fragment wybrzeża nazywany jest często Morzem Karaibskim i w istocie tak też wygląda. Woda ma najbardziej intensywny ze wszystkich odcieni lazuru, a piasek jest tak jasny, że aż razi w oczy. To właśnie tu często nagrywane są reklamy, wystarczy bowiem popracować nad scenografią – umocować dwie palmy i nie ruszając się z kraju mamy prawdziwe Malediwy! Nie patrzcie tylko za siebie, to właśnie za plecami znajdziecie powód tak niezwykłych kolorów i wrażeń wizualnych. Wszystko to zasługa chemii, uchodzącej z pobliskiej fabryki Rosignano Solvay. Nie polecam miejsca na całe dwa tygodnie, bo tak naprawdę, mimo zapewnień o nieszkodliwości, odrobina ostrożności się przyda. Chemia to zawsze chemia! Niemniej na pewno po jednym dniu nic nikomu się nie stanie, jestem tego przyklądem, a naprawdę warto to zobaczyć. Szczególnie pięknie jest po sezonie, przy odrobinie szczęścia można mieć całą plażę dla siebie.

Kąpieliska prowincji Livorno to przede wszystkim: wspomniane już Antignano, Quercianella, Castiglioncello, Vada di Rosignano, Cecina, Marina di Bibbona, Castagneto Carducci, San Vincenzo, Piombino, Marciana Marina.

  •  Południe Toskanii

Cześć Toskanii przylegająca do Lazio, należąca już do prowincji Grosseto, to według mnie najpiękniejszy, najmniej zakłócony ręką człowieka i cywlilizacją fragment wybrzeża i z tego też powodu chętnie odwiedzany przez plażowiczów uciekających od kurortów i typowych kąpielisk. Ten rejon bogaty jest w wolne plaże, co na pewno ucieszy turystów. Również i tu zjadziemy fragmenty skaliste jak i piaszczyste. Follonica, Castiglione della Pescaia, Marina di Grosseto, Monte Argentario – to miejsca, które warto zapamiętać. Ponadto Punta Ala i Talamone – to krajobrazy przywodzące na myśl egzotyczne miasteczka, cyple wciskające się malowniczo w morze, tu też można zacumować łódkę, jeśli dane jest nam podróżować drogą morską.

Myślę, że warto skierować swoje kroki do Parco della Maremma, który zajmuje znaczną część wybrzeża koło Grosseto. Nie ma tu hoteli, nie ma plażowej tandety, są za to wspaniałe zwierzęta spacerujące na wolności, szeroki pas piniowego lasu i piękna, piaszczysta plaża, która może przywodzić na myśl najładniejsze bałtyckie krajobrazy. To ponoć ostatni w tej częsci kraju naturalny, nieskażony cywilizacją nadmorski brzeg. Tutaj samochód zostawiamy w wyznaczonym miejscu i po kilkunastominutowym spacerze możemy cieszyć się szumem fal i gwizdaniem wiatru na sosnowych igłach.

 

  • W drugą stronę

 

Kto wakacje spędza we wschodniej części Toskanii, znajdzie się dokładnie w samym śroku lądu. Warto więc mieć na uwadze również wybrzeże adriatyckie. Na pewno na tej wysokości nie może się równać z pięknem Morza Tyrreńskiego, jednak pamiętajmy, że ceny są jednak trochę niższe, być może dystans będzie krótszy i łatwiejszy do pokonania, a szerokie, piaszczyste plaże, ciągnące się w nieskończonóść będą idealne dla dzieci, znajdziemy zarówno te zagospodarowane z parasolami jak i wolne. Jednym słowem – dla każdego coś – nawet plaża dla naturystów. Okolice Ravenny i Rimini pełne są kąpielisk, warto więc rozważyć czy dzień nad Adriatykiem nie będzie dobrą alternatywą dla Morza Tyrreńskiego.

 

Morze… Morze… zawsze będzie dobrym pomysłem, czy na wschód czy na zachód, jest naturalnym fenomenem, kojące, relaksujące, cóż może się z nim równać? Mam nadzieję, że ten artykuł nie raz okaże się dla Was pomocny. Dobrego plażowania!

 

 

Dla serwisu wakacjewtoskanii.pl artykuł napisała, Kasia Nowacka: Kasia Nowacka, autorka bloga www.domzkamienia.blogspot.com
„Jestem dowodem na to, że wakacje w Toskanii zmieniają życie. Porzuciłam Warszawę i od dwóch lat mieszkam w małym miasteczku, w najmniej znanej części Toskanii, która stała się moją wielką miłością i inspiracją. O Italii i wszystkim co włoskie piszę każdego dnia.”

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.