02/
04/2012
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Oliwa z oliwek w Toskanii

Nie każda oliwka nadaje się do produkcji oliwy. Niektóre gatunki przeznaczone są wyłącznie do bezpośredniej konsumpcji. Inne trafiają do młyna oliwnego.

Jak zbierać?

oliwki zieloneOwoce zbiera się między październikiem a grudniem. W tym celu na ziemi układa się specjalne siatki. Oliwki zbiera się ręcznie i rzuca na ziemię. Siatka chroni ich zewnętrzną powłokę przed obiciem, które mogłoby niekorzystnie wpłynąć na smak oraz inne właściwości. Potem owoce trafiają do młyna, gdzie kamienne koła gniotą je, wyciskając mętny, zielony płyn, który jeszcze na tym etapie mało przypomina końcowy produkt. Choć brzmi to zaskakująco, ale im bardziej mętna oliwa, tym lepsze ma właściwości. Gotową oliwę z oliwek najlepiej kupować bezpośrednio u producenta. Podróżując po Włoszech warto zaopatrywać się w oliwę u rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne. Trzeba za to wystrzegać się produktów sprzedawanych w supermarketach. To, że kupujemy oliwę z oliwek we Włoszech, nie zawsze jest gwarancją wysokiej jakości. Za każdym razem należy sprawdzić datę produkcji. „Najmłodsza” oliwa jest najlepsza.

Różne smaki oliwy z oliwek.

Warto wiedzieć, że oliwę z oliwek można smakować w podobny sposób, jak robi się to z winem. IOC czyli The International Olive Council (Międzynarodowa Rada ds. Oliwek) ocenia wartość poszczególnych produktów przyznając im albo kolor zielony (ocena pozytywna) albo kolor czerwony (ocena negatywna). Specjaliści twierdzą, że jest to najbardziej obiektywny sposób oceniania – w końcu przymiotniki można interpretować różnie. W warunkach domowych można oczywiście samodzielnie przeprowadzić smakowanie oliwy. W tym celu należy przelać do kieliszka łyżkę oliwy i zamieszać, aby uwolnić aromat. Po sprawdzeniu zapachu, bierze się do ust odrobinę płynu i delektuje smakiem. Testując kilka rodzajów oliwy pod rząd w przerwach powinno się zjeść kawałek kwaśnego jabłka i wypłukać usta wodą.

Na co zwrócić uwagę próbując oliwy z oliwek?

Ocenia się tylko aromat i smak, a nie kolor, który w przypadku oliwy nie ma znaczenia. Profesjonalni testerzy często smakują oliwy przelanej do błękitnych kieliszków, aby nie sugerować się barwą. Z czasem nawet laik może „wypracować” swoje podniebienie na tyle, aby ocenić wartość danego produktu.
Podróżując po Włoszech można nie tylko nauczyć się rozróżniać smaki różnych rodzajów oliwy, ale także poznać historię tego niezwykłego płynu. Na terenie kraju funkcjonują trzy specjalistyczne muzea – Museo dell’Olio d’oliva. W tego typu miejscach można nie tylko prześledzić historię i proces produkcji, ale także zrobić zakupy. Na terenie muzeów prężnie działają sklepy, gdzie nabyć można wszystko, co wiąże się z oliwą z oliwek.

Oliwa z oliwek znajdzie zastosowanie w każdej kuchni. Mając pod ręką włoską oliwę z oliwek możemy szybko przywołać smak słonecznej Italii przygotowując bruschettę. Pieczywo należy namoczyć w oliwie, upiec, a następnie natrzeć czosnkiem. Wystarczą trzy składniki, aby uchylić rąbka kulinarnego nieba.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.