Pisa w toskanii
15/
02/2008
(Bądź pierwszy. Zagłosuj!)
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Piza – krzywa wieża, atrakcje w Toskanii

W ramach umów handlowych, transakcji dotyczących gruntów oraz okazjonalnie buntu udanej Pizańczycy byli w stanie utrzymać kontrolę nad terytorium oraz rozwinąć lukratywna współprace handlową z Hiszpanią od wschodu, bogatymi kupcami z północy oraz Afryką od południa. W 1075 inwestorzy w Pizie opracowali kodeks praw znany jako „conseutudi di Mare”, co umożliwiło Pizie rozwijać się i umacniać w dobrobycie.

W 1099 roku, u schyłku 12. wieku, Pizańczycy dołączył do Watykanu w pierwszej wyprawie krzyżowej. Był to okres kwitnącego wzrostu gospodarczego i rozwoju poprzez kolonizacje. XII wiek zastał Pize rozwijającą kilka kolonii, wśród nich były Antiochia, Trypolis, Tunis. W 1111 roku starszyzna miasta podpisała umowę z Bizancjum umożliwiającą handel w Ziemi Świętej.

Pole Cudów bądź Campo dei Miracoli zaczęło się kształtować w 1118. Słynna Krzywa Wieża w Pizie nie została jeszcze wykonana ale w tym roku katedra (Duomo w języku włoskim) została konsekrowana przez papieża Gelasius II. Dopiero 35 lat później, w 1153 roku, że budować rozpocznie się Pizańskie baptysterium. W 1172, po kolejnych 20 latach wdowa po zamożnym kupcu Pizańskim poczyniła znaczne darowizny “sześćdziesiąt monet” do kościoła z instrukcją budowy wspaniałej Campanile (dzwonnica).

Historia pokazuje, że między 1228 i 1254 były ciągłe potyczki pomiędzy Pizą i Florencja Pizańczycy byli w stanie utrzymać przewagę nad armią Florencji ,w końcu zostały pokonane podczas ataku w 1254 roku. Pisa udało się pozostać suwerennym poprzez rezygnację z ziemi na rzecz Florencji i uformowania restrykcyjnych porozumień handlowych.

1284 roku Bitwa Meloria, walka przeciwko Genui, okazała się jednym z najbardziej druzgocących strat w historii Pizy. Duża liczba statków zaginęła wraz z ponad 11.000 ludźmi zabitymi w walce bądź uwięzionymi w Genui. Mniej niż dziesięć lat później, w 1293 roku siły, Guelph napadły osłabioną Piza i przejęły kontrolę nad portem. Guelphowie wymusili ciężkie warunki na Pizie, które obejmowały utratę Pizańskich terytoriów na wyspach Sardyni i Korsyce na morzu Śródziemnym.
W 1298 roku powstała pierwsza komisja badająca kąt pochylenia słynnej Krzywej Wieży, miała ona na celu zbadanie i przegląd tego nietypowego zjawiska. W tym czasie wieża nie była tak pochylona jak to jest dzisiaj; kąt był mniejszy niż 1,5 stopni od pionu. Budowa wieży została oficjalnie zakończona w 1370 roku z odchyleniem 1,6 stopni od pionu.

Przez całe lata począwszy od 1400 aż do 1500 Florencja cały czas kontynuowała ataki na Pize, aż Pizańczycy zostali zmuszeni do kapitulacji w 1509 oddając kontrole nad rządem dziesięciu pod przewodnictwem Niccolo Machiavellego.
Studenci historii wiedza, że Galileo Galilei, urodzony w Vincenzo w 1564 roku, przeniósł się do Pizy, aby rozpocząć nauczanie matematyki na uniwersytecie w 1589 roku. W okresie pomiędzy 1589 i 1591 Galileusz przeprowadził swoje legendarne eksperymenty z siłami grawitacyjnymi, upuszczając obiekty z Krzywej Wieży. Czego niektórzy studenci historii mogą nie wiedzieć to to, że w 1633 Galileusz był prześladowany za herezję z powodu swojej publikacji popierającej teorię Kopernika na temat układu słonecznego opisanej w Dialog o dwu układach świata (1632).
Przez 18 i 19 wiek nachylenie wiezy wciąż sie pogarszało ipowstało kilka rad i komisji. Zostały zwołane w celu zbadania i rozwiązania problemu, co się stało, z najcenniejszym budynkiem. Trwają prace nad fundamentami wiezy aby stala się ona bardziej stabilna. Dziś Piza ze 100000 ludzi stała się stolicą regiony Toskani, wraz ze swoja ożywioną gospodarka turystyczną.

Piza w Toskanii – Atrakcje

Jeżeli zamierzacie poznać historyczną i artystyczną część Pizy proponuję pół- lub jednodniową wycieczkę po Pizie z licencjonowanym, profesjonalnym przewodnikiem (jęz. angielski, na życzenie języki: francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, rosyjski). Obowiązkowe pozycje do zobaczenia to:

  • Krzywa wieża i Piazza dei Miracoli
  • Wybrzeże rzeki Arno,
  • Piazzetta delle Vettovaglie,
  • Chiesa della Spina położony na brzegu rzeki Arno

Wyprawa statkiem wzdłuż brzegów rzeki Arno i wybrzeży Pizy.

  • Godzinna wyprawa pokazująca piękne miejsca Pizy, położone wzdłuż rzeki Arno.
  • 90 minutowa wyprawa po parku San Rossore mieszczącym się u ujścia rzeki Arno do morza Tyreńskiego. Planowany jest jeden postój przy głównym wejściu do parku san Rossore.
  • Godzinna wyprawa pokazująca piękne miejsca Pizy, położone wzdłuż rzeki Arno połączona z 90 minutową wyprawą po parku San Rossore mieszczącym się u ujścia rzeki Arno do morza Tyreńskiego.

miasta toskanii

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.