20/
05/2013
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 6 głosujących osób.
Loading...

Toskania: Plaże

Toskania kojarzona jest głównie ze średniowiecznymi miastami, winnicami i malowniczymi wzgórzami, dlatego samo wybrzeże często jest odwiedzane przez zagranicznych turystów jakby przy okazji. A szkoda, bo w ofercie wybrzeża Etrusków można znaleźć naprawdę niezwykłe atrakcje spędzając tu nieco więcej czasu.

Wybrzeże regionu ma ponad 320 km. Ciągnie się z Marina di Carrara na północy w stronę Montalto należącego już do regionu Lazio. Północny odcinek składa się z długich i piaszczystych plaż. Dalej na południe wybrzeże jest bardziej zróżnicowane. Znajdziemy tu urokliwe zatoki będące nie lada atrakcją dla tych, którzy cenią sobie spokój i intymność. Na terenie wybrzeża wydzielono kilka parków przyrody – tam także można plażować w kameralnym towarzystwie. Na nudę nie będą narzekać również zwolennicy aktywnego wypoczynku. Wzdłuż brzegu wytyczono szlaki konne, rowerowe i piesze. Urokliwe miasteczka zadowolą natomiast wszystkich, którzy plażowanie chcieliby połączyć ze zwiedzaniem.

Jak wybrać najlepszą plażę?

Jednym z kryterium określającym atrakcyjność plaż jest obecność „Błękitnej Flagi”. To prestiżowe wyróżnienie dla kąpielisk i plaż, które spełniają surowe normy ochrony środowiska. Co roku certyfikat taki przyznaje międzynarodowa organizacja – Fundacja na rzecz Edukacji Ekologicznej. Oprócz wymogu absolutnej czystości wody, wśród kryteriów przyznawania „Błękitnej flagi” znalazły się też m.in: bezpieczeństwo, zakaz biwakowania, wprowadzania psów czy wjeżdżania pojazdem spalinowym, łatwość dostępu (szczególnie dla niepełnosprawnych), dobra obsługa plaży, częstość sprzątania, obecność sanitariatów, odległość od telefonu lub wody pitnej.
W Toskanii w 2012 roku „Błękitną flagę” otrzymało 39 plaż i marin, ale warto pamiętać, że na tym wybrzeżu jest także wiele równie pięknych i świetnie zorganizowanych miejsc, które nie widnieją na tej liście. Poza tym wyróżnienie to jedno, a osobiste preferencje – drugie. Przykładowo, nawet najczystsza i najlepiej urządzona żwirowa plaża może nie spełniać naszych osobistych norm, jeśli lubimy wygrzewać się na białym, delikatnym piasku.

Większość włoskiego wybrzeża jest zagospodarowana, co oznacza, że coraz trudniej znaleźć dziką plażę, na której można rozłożyć swój parasol i kocyk aby spędzić dzień nad morzem, nie płacąc za to nikomu. Dotyczy to również Toskanii, ale na szczęście jest jeszcze wiele miejsc, które nadal są dzikie i wolne od wszelkich opłat.

O czym warto pamiętać plażując na wybrzeżu Etrusków? O poziomie wody. Jest dużo wyższy niż np. na Adriatyku, gdzie daleko w głąb morza zanurzyć możemy się tylko do kolan. Najkrótsze „półki” posiada morze Tyreńskie. Trzeba zwracać uwagę na odległość od plaży i obserwować dno, bo może się okazać że w jednej minucie znajdziemy się nad wielką ciemnogranatową głębiną.

Poniżej kilka charakterystycznych cech i krótki opis pasów Toskańskiego wybrzeża, począwszy od północy w kierunku południowym.

Versilia

Plaże: Forte dei Marmi, Pietrasanta, Camaiore, Viareggio

Piękny obszar Versilii nazywany jest rajem między górami a morzem. Są miejsca, gdzie kąpiąc się w wodzie można podziwiać widoki Alp Apuańskich.

Plaże Versilii ożywają głównie latem i znane są z interesującego życia nocnego. Szczytem sezonu są tu miesiące wakacyjne i może się zdarzyć, że odwiedzając tę część wybrzeża we wrześniu napotkamy wiele zamkniętych sklepów i lokali usługowych.

Plaże są tu długie i szerokie. Najdłuższy odcinek ciągnie się przez 12 km, od Forte dei Marmi na północy, aż do Viareggio na południu. W Forte dei Marmi i Lido di Camaiore większość plaż jest w pełni zagospodarowanych. Można tu wypożyczyć parasol i leżak, a w cenę wliczone jest korzystanie z pryszniców, toalet czy szatni. W pobliżu znajdują się również bary czy restauracje, a czasem boiska sportowe i place zabaw. Zwolennicy darmowego plażowania nie znajdą tu wiele miejsca dla siebie. Wzdłuż brzegu stoją hotele i restauracje, a wieczorami działają dyskoteki i kluby nocne.

Pisa

Plaże: Marina di Pisa, Tirrenia, Calambrone

plaza-nad-morzemIm dalej na południe, tym plaże stają się krótsze i węższe. Na wielu z nich znajdziemy leśne zagajniki utworzone w przyległych lasach sosnowych.
Wybrzeże prowincji ciągnie się przez 15 km od Mariny di Vecchiano, aż do Livorno. Brzegi tych miast skąpane są w Morzu Liguryjskim. Do najważniejszych miejscowości kąpieliskowych należą, wymieniona wcześniej Marina di Vecchiano, Tirrenia, Calambrone oraz Marina di Pisa.
Marina di Pisa jest dobrze dostosowania dla rodzin z dziećmi. Z powodu przepływających tu silnych prądów morskich brzeg został odgrodzony od morza dużymi ścianami skalnymi, dzięki czemu woda jest spokojniejsza.
Na wybrzeżu można znaleźć kilka prywatnych plaż przystosowanych do obsługi osób na wózkach inwalidzkich. Dostępny jest tam parking, łazienki i szatnie. Trzeba zapłacić jednak za wypożyczenie leżaków. Na niektórych plażach znajdują się też place zabaw. Niepełnosprawni mogą udać się m.in. do ośrodka Nirvana w Calambore oraz do ośrodków Arcobaleno, Victoria i Balena w Marina di Pisa.

Miasteczko Tirrenia leży kilka kilometrów od Pizy. Zaprasza turystów na szerokie i piaszczyste plaże otoczone zielonym lasem sosnowym. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Na wybrzeżu zorganizowano kilka ośrodków sportowych, gdzie można grać w siatkówkę plażową, w golfa, tenisa lub w piłkę nożną. Ze sportów wodnych popularne jest tu żeglarstwo i nurkowanie.

Bliskość lotniska “Galileo Galilei”, portu w Livorno i dostęp do sieci autostrad sprawia, że dostęp do tutejszych plaż nie stanowi większego problemu.

Livorno

Plaże: Antignano, Quercianella, Castiglioncello, Vada di Rosignano Marittimo, Cecina, Marina di Bibbona, Castagneto Carducci, San Vincenzo, Riotorto-Piombino

Obszar ten obejmuje jedne z najbardziej popularnych plaż w całej Toskanii. Kierując się od Antignano w stronę Rosignano można natknąć się na skały i rafę, które stanowią nie lada atrakcje dla miłośników nurkowania. Najważniejsze, by pamiętać o zabraniu ze sobą oraz maski, rurki oraz gumowych butów.
Wzdłuż wybrzeża znajdziemy niemal wszystko czego oczekiwać mogą nadmorscy turyści: sklepy, pamiątki, kawiarnie, bary i restauracje. Castiglioncello, Vada i Cecina to jedne z najłatwiej dostępnych plaż publiczny. Można tu dotrzeć nie tylko autem, ale również autobusem i pociągiem linii Pisa-Grosseto.
Od Rosignano w dół do Riotorto biały piasek staje się gruboziarnisty, lub zamienia się w drobne kamyki. Woda jest spokojniejsza, a plaże węższe i krótsze, ale wciąż bardzo urocze. Aby tu dotrzeć potrzebny jest samochód.

Białe, szerokie i piaszczyste plaże dostępne są m.in. w miejscowości Vada czy Bibbona. Dzięki płytkiej wodzie, do tej części wybrzeża licznie zjeżdżają zarówno wędkarze, jak i rodziny z dziećmi. Cień na plaży znaleźć można wśród gęstych sosnowych lasach okalających wybrzeże. Brzegi nie są tak mocno zagospodarowane, ale wzdłuż morza znajdziemy wiele tzw „punto azzurro” (niebieskich punktów) gdzie można wynająć leżak i parasol. Miłośnicy historii powinni odwiedzić kilka fascynujących zakątków Vady, do których należą Rada del Saraceno, Pineta di Pietra Bianca, Molino a Fuoco, la Mazzanta.

Niepowtarzalny urok starożytnej wsi Etrusków znajdziemy Castiglioncello. To ośrodek turystyczny zwany “Perłą Morza Tyrreńskiego”. Co nas tu zauroczy? Czerwone klify z widokiem na morze, zatoki, zatoczki i niezwykle piękne plaże. Całość dopełnia gęsty las sosnowy, w którym pachnące jodem powietrze zaprasza na relaksujące spacery. Castiglioncello to również ośrodek sportowy, gdzie można uprawiać wszystkie rodzaje sportów wodnych, tenis i turystykę pieszą. Z całego świata zjeżdżają tu miłośnicy nurkowania.

Z Chioma, Castiglioncello i Rosignano Solvay odpływają statki wycieczkowe.

Grosseto

Plaże: Follonica, Castiglione della Pescaia, Marina di Grosseto, Principina di Grosseto, Monte Argentario, Follonica

Obszar ten, znany również jako Maremma, jest najbardziej popularny wśród Włochów. Od niedawna docenia go także coraz większa grupa zagranicznych turystów. Włoskie rodziny wynajmują małe mieszkania usytuowane wzdłuż wybrzeża i przyjeżdżają nawet na całe wakacje.
Znajdziemy tu zarówno długie piaszczyste plaże, jak i krótkie odcinki gdzie zatrzymują się miłośnicy nurkowania. W tym regionie nie ma problemu ze odwiedzeniem publicznej plaży, na której można rozłożyć własny koc i parasol.
Plaże Marina di Grosseto i Marina di Alberese są często zatłoczone, ale to dlatego, że dobrze przystosowano je dla rodzin z dziećmi.

Zdecyduj gdzie jedziesz

Każdy z nas ma swoje preferencje, którymi kieruje się wybierając miejsce plażowania. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby plaża była czysta i zadbana, posiadała toalety, prysznice, ratownika, sprzęt medyczny i infrastrukturę odpowiednią na dzieci lub osób niepełnosprawnych, a do tego czystą wodę w morzu – warto wybrać jedno z pewnych i sprawdzonych miejsc.

Poniżej lista plaż i marin uhonorowanych Błękitną Flagą (Blue Flag) w Toscanii w 2012 roku:

miasto : plaża/marina

Bibbona : Bibbona – Marina di Bibbona
Rosignano Marittimo : Cala dè Medici
Camaiore : Camaiore – Lido
Castagneto Carducci : Castagneto Carducci – Marina di Castagneto Carducci
Castiglion della Pescaia : Castiglion della Pescaia – Rocchette/Roccamare
Castiglione della Pescaia : Castiglione della Pescaia – Levante/Tombolo
Castiglione della Pescaia : Castiglione della Pescaia – Punta Ala (Pian dell’Alma, Civinini, Piastrone)
Castiglione della Pescaia : Castiglione della Pescaia – Tombolo
Cecina : Cecina – Le Gorette
Cecina : Cecina – Marina di Cecina
Follonica : Follonica
Forte dei Marmi : Forte dei Marmi
Grosseto : Grosseto – Marina di Grosseto
Grosseto : Grosseto – Principina a Mare
Livorno : Livorno – Antignano
Livorno : Livorno – Quercianella
Marciana Marina : Marciana Marina
Monte Argentario : Marina Cala Galera
Castiglione della Pescaia : Marina di Punta Ala
Grosseto : Marina di San Rocco
Monte Argentario : Monte Argentario – Acqua Dolce/Spiaggia Lunga
Monte Argentario : Monte Argentario – Cala Piccola
Monte Argentario : Monte Argentario – Feniglia
Monte Argentario : Monte Argentario – Porto Ercole
Monte Argentario : Monte Argentario – Porto Santo Stefano (Cantoniera; Moletto; Caletta)
Monte Argentario : Monte Argentario – Santa Liberata (Bagni Domiziano; Soda; Pozzarello)
Pietrasanta : Pietrasanta – Marina di Pietrasanta
Piombino : Piombino – Parco Naturale della Sterpaia
Pisa : Pisa – Calambrone
Pisa : Pisa – Marina di Pisa
Pisa : Pisa – Tirrenia
Rosignano Marittimo : Rosignano Marittimo-Castiglioncello (Quercetano – Portovecchio)
Rosignano Marittimo : Rosignano Vada (Pietrabianca – Mazzanta)
San Vincenzo : San Vincenzo – Centro Principessa
San Vincenzo : San Vincenzo – Conchiglia
San Vincenzo : San Vincenzo – Rimigliano
Viareggio : Viareggio – Marina di Levante
Viareggio : Viareggio – Marina di Ponente
Viareggio : Viareggio – Marina di Torre del Lago Puccini
źródło: Blue Flag (FFE)

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.