10/
04/2012
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 3,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Ród Medyceuszy w Toskanii

Cosimo de Medici

Cosimo de Medici był pierwszym władcą wywodzącym się z tego rodu. Pod jego opieką znaleźli się tak wybitni artyści jak: Francesco Brunelleschi, Donatello, Filipp Lippi czy Fra Angelic. To właśnie z jego inicjatywy powstała Biblioteka Medycejska. Jemu zawdzięczamy również utworzenie Akademii Platońskiej. Cosimo de Medici zlecił Brunelleschiemu budowę San Lorenzo, czyli rodzinnego kościoła rodu. Dziś przed świątynią oglądać można pomnik kondotiera Giovanniego delle Bande Nere, ojca Cosima I. Michelozzo Michelozzi wybudował rodzinie pałac znany jako Medici Riccardi także na życzenie pierwszego władcy. W 1517 roku budowlę wzbogacono o okna po obu stronach wejścia, które zaprojektował sam Michał Anioł. Cosimo I odegrał ważna rolę w procesie integracji Toskanii. To on w 1570 zjednoczył ten region i utworzył Wielkie Księstwo Toskanii.

Lorenzo

Najsłynniejszym członkiem rodziny Medyceuszy był z pewnością Lorenzo, zwany Wspaniałym. Za jego panowania narodził się włoski renesans. To właśnie Lorenzo wziął pod swoje skrzydła 17-letniego Michała Anioła. Na jego życzenie artysta wyrzeźbił wysoki na 5 metrów posąg Dawida. Rzeźba stała niegdyś przed Palazzo Vecchio. Jednak w 1873 roku słynne dzieło sztuki przeniesiono do wnętrza akademii, aby nie zniszczyło się pod wpływem warunków atmosferycznych. Miejsce oryginału zajęła kopia.

Cosimo II

Artyści często, chcąc podziękować swoim mecenasom, umieszczali ich na swoich dziełach. Zrobił tak między innymi Botticelli. Na jego obrazie „Pokłon Trzech Króli” pojawia się Cosimo II (siwowłosy mężczyzna klęczący u stóp Matki Boskiej). Historycy sztuki twierdzą, że postać młodzieńca wspartego na mieczu wzorowana była na osobie jego wnuka, Lorenza Wspaniałego. Malarz, wykazując się dużą dozą rozsądku i taktu, „upiększył” tego cenionego władcę.

Florencja Medyceuszy

Duch rodu Medyceuszy najbardziej wyczuwalny w północnej części Florencji. Kościoły, pałace i biblioteki wzniesione z inicjatywy słynnej rodziny przetrwały niemal w niezmienionym stanie do dziś. Choć w 1550 roku rodziny Medicich przeniosły się na drugi brzeg rzeki Arno, powracali tu często i nigdy nie stracili słabości do tego pięknego miasta. Zresztą to we Florencji spoczywają przedstawiciele tego rodu.

Ród Medyceuszy wygasł w 1737 roku. Ostatnią przedstawicielką tej wspaniałej rodziny była Anna Maria Lodovica. Przed śmiercią zapisała cały swój majątek Florencji. Dzięki jej decyzji turyści spędzający urlop w Toskanii mogą podziwiać najpiękniejsze perły włoskiego renesansu.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.