10/
03/2013
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 4,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Sant’Amborgio – prawdziwe florenckie targowisko

Nie kupisz tu pamiątki z napisem Florencja… Znajdziesz jednak coś, co bardziej bardziej zapadnie ci w pamięć. Prawdziwy włoski świat: atmosfera, zapachy, kolory i smaki. Bazar Sant’Ambrogio – obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Florencji.

Jak dojedziesz?

Tak jak większość targowisk, to także jest czynne tylko przed południem. Trzeba zatem przyjechać tu rano, kiedy jest największy ruch i otwarte są wszystkie stragany.

Jadąc samochodem z północy aleją Antonio Gramsci, tuż za placem Beccaria musisz skręcić na światłach w prawo w jednokierunkową wąską ulicę dell’Angolo. Gdy ponownie skręcisz w prawo w pierwszą napotkaną uliczkę, od razu zobaczysz duże i kolorowe targowisko. Pomimo tłumów, nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca do zaparkowania.

Jak to na targu…

Gdy już zostawisz samochód, możesz zacząć cieszyć się kolorami, zapachami i chaosem tego niezwykłego miejsca. Nie znajdziesz tu pamiątek ani bibelotów dla turystów. Sant’Amborgio to prawdziwe targowisko, gdzie rolnicy z najbliższych okolic handlują co rano swoimi produktami, a włoskie gospodynie spotykają się codziennie, wypełniając swoje torby oliwkami, karczochami i kapustą.

Plac podzielono na kilka części. W centralnym budynku na stałych stoiskach sprzedawane jest mięso, wędliny, świeże ryby z Morza Tyrreńskiego i Adriatyckiego, nabiał, pieczywo i przetwory.
Na placu przed halą mieszczą się kramy z warzywami i owocami, zwane we Florencji barrocci (wozy). Do najstarszych należy stragan Maurizio Ceccantiniego z egzotycznymi owocami, bakaliami i przyprawami na wagę. Krzykliwi straganiarze zachęcający do zakupu, pracują w tym samym miejscu od lat, dlatego mimo hałasu i zamieszania, panuje tu zawsze miła atmosfera.

Nie tylko żywność

Tuż z boku głównego budynku, wszystkimi kolorami mienią się stragany, obwieszone ubraniami, butami i zabawkami. Niemal wszyscy napotkani tu sprzedawcy handlują także na innych florenckich targowiskach, dlatego w każdym można ich spotkać tylko raz w tygodniu. Jeśli więc kupisz kurtkę, która okaże się za duża, możesz zwrócić ją w tym samym miejscu dopiero za tydzień.

Spróbuj na miejscu

Na targu można też przekąsić coś w biegu, ale na obiad trzeba się wybrać do Trattorii wewnątrz hali. Menu zmienia się tu niemal codziennie, tak jak produkty sprzedawane na miejscu.

Kolory i smaki tego miejsca różnią się w zależności od pory roku. Od dojrzałych pomidorów latem, do brązowych grzybów jesienią. Różnorodność intensywnych zapachów sprawia, że ma się ochotę kupić wszystko na raz. Wizyta na Sant’Amborgio to dobra okazja by zobaczyć inny świat, tętniący własnym życiem, bez ubarwień i dodatków. Spacerując po rynku, można spróbować typowych toskańskich przetworów, owoców czy słodyczy. Godne polecenia wszystkim, którzy kochają barwy, zapachy i smaki Włoch.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.