22/
01/2008
(Bądź pierwszy. Zagłosuj!)
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Siena w Toskanii

weekend Paliio Siena

Siena i jej symbole

Znakiem rozpoznawczym Sieny jest wilczyca karmiąca Romulusa I Remusa (symbol Rzymu), pojawiająca się w wielu miejscach miasta. Zgodnie z legendą Sienę założył Senius, syn Remusa, który był jednym z założycieli Rzymu.
Na miejscu dzisiejszej Sieny znajdowała się osada Etrusków. Z czasem powstało tutaj rzymskie miasto Sena Julia, które nie rozwijało się zbyt dynamicznie. Dopiero później, pod rządami królów Longobardów, gdy nowe szlaki komunikacyjne z północy Rzymu przechodziły przez Sienę, miasto zmieniło swoje znaczenie handlowe.

Palio

Najbardziej Siena kojarzy się z Palio odbywającym się 2 razy w roku 2 lipca I 16 sierpnia (1 dzień po ferragosto). Jest to najważniejsza impreza w Sienie, jednak towarzyszy jej jak łatwo się domyśleć dziki tłum turystów I Sieneńczyków, więc lepiej w tych dniach Sienę po prostu omijać.

Co oferuje Siena?

Miejsca w Sienie, które trzeba zobaczyć:

  • Centralny plac – Piazza del Campo – ma dość specyficzny kształt muszli ew. wachlarza, jest półkolisty. Cały wyłożony jest czerwoną cegłą. Opada skośnie w dół, od kamienic położonych wzdłóż górnej krawędzi “muszli” do Palazzo Pubblico w którym znajdują się do dzisiaj władze miasta. Mówi się, że kształt Piazza del Campo oddaje kształt płaszcza Panny Marii, która opiekuje się Sieną.
  • Fontanna Fonte Gaia, powstała w 1419 roku jako zakonczenie systemu doprowadzającego wodę do centrum miasta.
  • Palazzo Pubblico wspomniany już wcześniej, budowano w latach 1297 – 1310, a charakterystyczną dzwonnicę z białym szczytem – Torre del Mangia w latach 1338 – 1348. Wnętrze pałacu zdobione jest freskami słynnych Sieneńskich malarzy, tutaj też mieści się museum. Wieża jest wysoka, ma 102 metry, roztacza się z niej ciekawa panorama Sieny. Kolejka zazwyczaj w sezonie letnim jest długa, co najmniej na godzinę stania – co też jest powodem dlaczego powinno się zwiedzać Toskanię “poza sezonem”.
  • Duomo di Siena – Cattedrale di Santa Maria Assunta. Budowę rozpoczęto w XII w. w stylu romańskim, by w XIII w. przeobrazić w jeden z najlepszych przykładów włoskiego gotyku.

Duomo di Siena jest bardzo bogato zdobiona na zewnątrz, ale jest jeszcze piekniejsza wewnątrz. Wielkością florencka katedra przewyższa Sieneńską, ale wnętrze Sieneńskiej katedry bije florencką na głowę.

Wstęp do katedry jest płatny: os. dorosła – 3 EUR, dzieci wchodzą za darmo. Bilet obejmuje katedrę I bibliotekę Piccolomini. Aby wejść do baptysterium trzeba zapłacić kolejne 3 EUR. Jest też bilet “łączony” za 10 eUR, który upoważnia do wstępu do katedry, baptysterium, museum, krypty oraz wejścia na mur – Facciatone, czyli taras z panoramicznym widokiem na miasto.

Siena, jak dojechać?

Siena położona jest w centrum Toskanii, ok. 48 km na południe od Florencji. Miasta łączy droga szybkiego ruchu “Fi-Si” (Firenze-Siena), która łukiem omija nieco Chianti. Jest też droga lokalna (SR222 lub SS222) przez Castellinę i Greve, bardziej “na wprost”, oczywiście na mapie. W rzeczywistości przechodząc przez Chianti, jest dość wąska, kręta i górzysta, ale też ładna widokowo.
Inny istotny szlak komunikacyjny to E78 (SS73) na zachód, łączy Sienę z Arezzo, ale przede wszystkim z autostradą A1. Kolejna ważna droga to SR2 na południe – na Buonconvento, prowadzi bowiem do Val d’Orcii, do miast od Montalcino po Montepulciano, to jedno z najpiękniejszych miejsc Toskanii, i chyba Włoch…
W okolicach centrum Sieny jest kilka parkingów, są opisane. Jadąc od obwodnicy, widać tablice nad jezdnią z odpowiednią informacją.

Lokalne informacje dotyczące restauracji, barów i innych atrakcji Sieny

kultura toskanii,wakacje,podróż,miasta toskanii

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

  • Kuba
    5 lat temu

    dzięki piszę wypracowanie przyda mi się to 🙂

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.