16/
04/2012
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 4,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Tor F1 w Toskanii

Tor, usytuowany w dolinie Mugello, to jedno z tych miejsc, gdzie technologia z gracją wkomponowała się w naturalny krajobraz. W 1914 roku odbyły się tu pierwsze wyścigi. Uczestnicy zmierzyli się na 66 kilometrowym odcinku lokalnej drogi biegnącej przez wsie Scarperia, Firenzuola i San Piero. W miejscu tym jeździło wielu kultowych już kierowców, takich jak Giuseppe Campari, który wygrał wyścig w 1920 oraz Emilio Materassi – zwycięzca edycji z 1925, 1926 i 1928. Po wojnie Mugello wróciło do łask w 1955 roku, jednak nadal ścigano się na lokalnych drogach. Na zmiany trzeba było poczekać.

f1 samochód wyścigowyTrasa, na jakiej dziś ścigają się kierowcy Formuły 1, jest w użytku od 1974 roku. Tor od połowy lat 80tych należy do Ferrari. W 1921 ścigał się tu sam Enzo Ferrari (i wygrał!). W 1929 roku założył zespół wyścigowy Scuderia Ferrari. Dziś Mugello służy im jako trasa do testowania nowych modeli Ferrari. Oczywiście odbywają się tu także wyścigi samochodów sportowych serii GT, etapy Moto GP, a także wyścigi motocykli – Grand Prix Motorcycle Racing, tzw. „klasa królewska”.

Dzisiejszy tor oddalony jest od pierwotnej trasy o 5 kilometrów. Mugello ma 5245 metrów długości. Na trasie usytuowanych jest 15 zakrętów. Na drodze startowej pojazdy osiągają prędkość ponad 300 kilometrów na godzinę. Rekord toru pobito w 2004 roku. Właśnie wtedy brazylijski kierowca Rubens Barrichello pokonał cały dystans w zaledwie 1:18,524 sekundy.

Miłośników motoryzacji ucieszy wiadomość, że trasa udostępniana jest do darmowego trenowania jazdy. Można także przebyć ten dystans na rowerze. Organizowane są również spotkania motocyklowe. Za przyjemność tą nie zapłacimy ani grosza, ale należy przed przyjazdem sprawdzić terminy podane na stronie internetowej toru. Za pośrednictwem strony można także wirtualnie prześledzić trasę. Tor jest pod stałą obserwacją 27 kamer. Za dodatkową opłatą wyścigi można oglądać ze specjalnej loży dla VIPów.

Jeśli mamy w domu pasjonata Formuły 1, wycieczka do Toskanii może okazać się idealnym prezentem. Wizyta w dolinie Mugello to gwarancja naprawdę mocnych wrażeń.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.