01/
03/2016
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

TOSKAŃSKA WIOSNA

Ilekroć w Toskanii zaczyna się nowa pora roku zachwycam się niezmiennie otoaczającym mnie światem, który zmienia się na moich oczach. Każdego roku, kiedy zaczynają kwitnąć ginestre, mówię – lato to najpiękniejszy czas w Toskanii, bo pagórki oblewają się słońcem, bo ciepło nie odchodzi nawet w nocy, bo słoneczniki śmieją się całymi polami, bo cykady natrętnie koncertują… A potem nadchodzi jesień, wzgórza Mugello oblewają się rumieńcem płonących buków, w kominku pieką się kasztany, a na stół wjeżdża młode wino i trufle. I zaczynam być prawie pewna, że to jednak jesień jest najwspanialszą toskańską porą roku … Do momentu kiedy nie nadejdzie wiosna…

Najpierw dni się wydłużają i już nawet w lutym widno jest do 18.00, przy drodze wyskakują spod ziemi kępy żółtych żonkili, łąki nakrapiają się prymulkami i liliowymi kwiatami San Giuseppe. Zaraz po nich nadchodzi czas irysów, a mury kamiennych domostw znikają w fioletowych objęciach glicine. Drzewa obsypują się kwiatami, najpierw dzikie czereśnie, potem migdałowce i drzewa brzoskwiniowe. W zeschniętych, zeszłorocznych liściach umykają pierwsze obudzone ze snu jaczszurki, tu i tam przysiądzie samotny motyl, a nad winnicami unoszą się smugi dymu, to znak, że ruszyły prace porządkowe po zimie… Nie byłoby w tym może nic szczególnego gdyby nie fakt, że to wszystko zaczyna dziać się już w lutym. Tak … Myślę, że to jednak wiosna jest w Toskanii najpiękniejszą porą roku.

Nadchodzi czas planowania wakacji i pewnie wielu z Was wybierze toskański kierunek. Nim jednak nadejdzie lato, może warto pomyśleć o Wielkanocy albo o majowym weekendzie? Atrakcji w tym okresie na pewno nie zabraknie, a ręczę własną głową, że ten uwielbiany przez Was region wiosną zachwyci jeszcze bardziej niż latem.

 

CO? GDZIE? KIEDY?

Nawet jeśli coś takiego jak martwy sezon w Toskanii praktycznie nie istnieje, bo jak już opowiadałam w poprzednich artykułach, tu zawsze coś się dzieje i nudzić się nie sposób, to jednak właśnie wiosną kalendaria poszczególnych miast i gmin zaczynają pękać w szwach od nadmiaru atrakcji.

Oto niektóre z nich:

Florencja

11-12 kwietnia Fiera dei Legnaioli (oficjalna strona: http://www.lafierucola.org)

Na Piazza Santissima Annunziata w tych dniach będzie można podziwiać dzieła drewnianego rzemiosła od mebli po najdrobniejsze przedmioty. Dla dzieci zorganizowane będą warszataty z drzewem w roli głównej. Jak na Toskanię przystało nie zabraknie oczywiście doskonałego wina z okolic Florencji, chleba, serów i innych regionalnych przysmaków.

Od 30 kwietnia do 11 maja odbędzie się FloraFirenze w Parco delle Cascine.

Wystawa kwiatów i roślin. Sztuka, kultura i wielki targ – obowiązkowe wydarzenia dla miłośników ogrodów.

Lucca

1 maja (niedziela) Lucca, Palio dei Micci

Pełen folklor z tradycjami średniowiecznymi, barwny wyścig osiołków – to koniecznie trzeba zobaczyć!

27 kwietnia w centrum Lukki fiera dei Fiori e dei Dolci di San Zita

Sagra ku czci Świętej Zity zwanej też Świętą od kwiatów, patronki Lukki i gospodyń domowych.

Pistoia

1 maja również w klimacie średniowiecznym Pescia Medievale (Pescia – Pistoia)

 

Siena

14 kwietnia Sagra del Ciambellino (zwykle pierwsza niedziela po Wielkanocy)

W Rigomano (Siena) od lat organizowana jest sagra z Ciambellino w roli głównej. Ciambellino to typowa słodkość wielkanocna bardzo popularna na sieneńskiej wsi.

 

Arezzo

30 kwietnia w Anghiari (Arezzo)

Wystawa i targ rzemiosła, ze sporą dawką historii w jednym z bardziej urokliwych toskańskich miasteczek.

 

Oto tylko niektóre z wydarzeń, które wypełniają wiosenne kalendarium toskańskich imprez. Warto jeszcze wspomnieć o świetle dla marca, które jest tradycją przede wszystkim kultywowaną w Romagnii, ale została przeniesiona również na ziemie toskańskie. Niezwykle malowniczy to widok, kiedy na toskańskich pagórkach o zmroku 1 marca zaczynają płonąć stosy, a każdy stara się, by to właśnie jego stos był największy. Ma to być zachętą dla wiosny, która od tej pory śmiało może się rozgościć, natura odrodzić, a zima zostaje przepędzona. Ogniom towarzyszy często muzyka, wino i dobre, lokalne jedzenie.

 

WIELKANOC

Będę również gorąco namawiać do spędzenia w Toskanii świąt wielkanocnych. To nie prawda, że Wielkanoc może być piękna tylko w Polsce, każdy kraj ma swoje tradycje, z których jest dumny i, rzecz jasna, również Italia w tej kwestii ma wiele do zaoferowania. Punktem obowiązkowym powinnien być wybuchający wóz we Florencji. Po głównej mszy biskup uwalnia gołębicę, a ta „lecąc” po stalowej lince, uderza w zabytkowy wóz ustawiony na placu przed Santa Maria del Fiore. Carro, wyglądający jak bajkowa machina czasu, zaczyna wybuchać, strzelać fajerwerkami i dymić na potegę wywołując niegasnący aplauz zebranych tłumnie gapiów. Widowisko jedyne w swoim rodzaju, z tradycją sięgającą kilka wieków wstecz!

Oczywiście to nie jedyna tradycja wielkanocna. W Panicagliora na przykład, w prowincji Prato od pięćdziesięciu lat w poniedziałek wielkanocny odbywa się Sagra dell’Uovo Sodo (czyli święto jajka na twardo). Po mszy i procesji, która wyrusza z okolic starej pieve, jajka zostają poświęcone i zjedzone w czasie wspólnego podwieczorku. Po południu na placu organizowane są najróżniejsze zabawy i atrakcje, w tym loteria fantowa.

W okresie tym nie zabraknie oczywiście fest o charakterze religijnym, ilustrujących przede wszystkim Mękę Pańską.

 

AKTYWNIE

Wiosna to chyba najlepsza pora na wakacje, dla tych którzy lubią spędzać je aktywnie. Właśnie teraz wszystko kwitnie, pachnie i kipi od zieleni niezmęczonej jeszcze upiornym upałem. Rzeki nie wyschnięte, kłębią się na kamiennych zakolach. Ciepło jest przyjemne, a nie męczące i odbierające siłę do jakiejkolwiek aktywności. Chce się wsiąść na rower, na motor, chce się założyć wygodne buty i biec przed siebie serpentyną wysadzaną cyprysami albo spakować do plecaka panino z finocchioną i ruszyć w góry malowniczym szlakiem wśród wzgórz Mugello, jedną z tras, którymi wieki temu przechadzał się sam Dante, wspiąć się na Monte Falterona i zobaczyć narodziny Arno albo spróbować swoich sił w sportowych zmaganiach, których o tej porze na pewno w Toskanii nie zabraknie.

Jeśli za oknem aura nie nastraja optymistycznie, może więc spróbujecie zaplanować wiosenną eskapadę po Toskanii? Mam nadzieję, że choć w dobnym stopniu udało mi się Was zachęcić.

 

Dla serwisu wakacjewtoskanii.pl artykuł napisała, Kasia Nowacka: Kasia Nowacka, autorka bloga www.domzkamienia.blogspot.com
„Jestem dowodem na to, że wakacje w Toskanii zmieniają życie. Porzuciłam Warszawę i od dwóch lat mieszkam w małym miasteczku, w najmniej znanej części Toskanii, która stała się moją wielką miłością i inspiracją. O Italii i wszystkim co włoskie piszę każdego dnia.”

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.