04/
07/2014
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 4,00 na 5 możliwych
na podstawie 3 głosujących osób.
Loading...

Toskańskie Termy, część 1.

Termy w północnej Toskanii

– Może pojedziemy na pizzę – zaproponował znajomy, który uwielbia włoską kuchnię.
– Zabierz Olę na termy – wtrąciła się do rozmowy ciocia znajomego.
Trochę zdziwiła mnie ta wypowiedź. Jednym słowem, używając młodzieżowego żargonu: termy są w Polsce trendy. Skoro tak jest, to polskich turystów ucieszy fakt, że Toskania słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i zabytków, ale również ze źródeł termalnych. Nasz wyjazd możemy zorganizowac również pod tym kątem. Zrelaksujmy się przy obecnej lekturze i wybierzmy, gdzie udamy się w te wakacje.

Najbliżej położonym miastem termalnym w moich okolicach jest Montecatini Terme. Pełno tu hoteli, hotelików, restauracji, barów i lodziarni. Wszystko nastawione na turystykę (zresztą w mieście znajdują się najważniejsze szkoły hotelowe w całej prowincji, jeśli ktoś chce pracować w pizzerii, restauracji czy na recepcji to tu się właśnie dokształca). Z tego utrzymuje się miasto, nie tylko w okresie letnim, ale przez cały okrągły rok. Główny “deptak” miasta jest słynny na całą okolicę. To tutaj mieszkańcy okolicznych miasteczek przyjeżdżają na przechadzkę, lody i oczywiście shopping. A w Montecatini Terme sklepów nie brakuje. Są również markowe ubrania oraz buty, na samym wjeździe do miasta salon z bardzo luksusowymi samochodami (Ferrari itd.). W centrum pełno jest struktur hotelowych z kilkoma gwiazdkami. Te luksusowe o najwyższych standartach znajdują się w okolicach Montecatini Alto, na wzgórzu. Obrośnięte roślinnością chronią swojej intymności. Z Montecatini Terme do Montecatini Alto można dostać się kolejką wąskotorową. Są to dwa wagoniki, jeden jedzie na górę, drugi na dół. W połowie drogi spotykają się ze sobą. Wagoniki mają nawet swoje imiona: jeden nazywa się Gigio, a drugi Gigia. To bardzo fajna atrakcja, szczególnie w lato, wieczorową porą, kiedy słońce zajdzie, a my mamy ochotę na spacer po miasteczku. Ceny przejazdu kolejką to:

1. Dorośli w dwie strony 7 euro
2. Dorośli w jedną stronę 4 euro
3. Dzieci w wieku od 6-10 lat w dwie strony: 4 euro
4. Dzieci w wieku od 6-10 lat w jedną stronę: 2 euro
5. Zorganizowane grupy powyżej 20 osób w odbydwie strony: 5,50 euro od 1 osoby.

Z Montecatini Alto rozciąga się wspaniała panorama na okolicę. Na głównym placu stoi mnóstwo stoliczków i krzeseł. To restauracje oferują spożycie posiłku na świeżym powietrzu. Powiewa lekko wiaterek i po kolacji możemy nabrać ochoty na deser. Tuż obok znajduje się lodziarnia, która oferuje szeroką gamę smaków. Wszystko w zasięgu ręki turysty.
Miasto słynie nie tylko z wód termalnych zdatnych do picia, ale również z różnego rodzaju zabiegów, masaży, saun itd. Picie wód wskazane jest przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby wątroby, zołądka, przewodu pokarmowego czy nerek. Terapia termalna połączona z piciem wód oraz zabiegami powinna trwać około trzech tygodni, z pewnością nie mniej niż 15 dni – czytamy na stronie www.montecatini.it.

Pierwszym ośrodkiem w Montecatini Terme jest Centro Benessere Terme Excelsior, znajdujące się na viale Verdi 61. Można tu dokonać szereg zabiegów termalnych oraz kosmetycznych. Terme Tettuccio znajdują się tuż obok, bo na viale Verdi 71. To tutaj można napić się wód termalnych, pochodzić po przepięknym parku, zrelaksować się pośród natury. Struktura została wybudowana w latach 1918-1921, a ostatnio pięknie wyremontowana. Oprócz wykupionych wczasów i zakwaterowania w pobliskich hotelach, możemy wejść również (uwaga! wejście po godzinie 11) jako turyści “z zewnątrz” lub zorganizowaną grupą. Oto cennik:

1. Bilet dla 1 osoby 5 euro
2. Zorganizowana grupa minimum dwudziesto – osobowa 4 euro
Termy Tettuccio otwarte są w godzinach od 7.30-12.00, a następnie od 16.00-19.00. Wód termalnych można napić się również w Terme La Salute na via della Salute 20. Naokoło znajduje się park, dzięki czemu możemy trochę pospacerować. Termy otwarte są w godzinach od 7.30-12.00, a następnie od 16.00-19.00. Wody do picia znajdują się jeszcze:
1. na viale Verdi 61 w Terme Leopoldine, zbudowane w 1775 roku,
2. na Viale Tamerici 69 w Terme Tamerici,
3. na Piazzale Torretta 1, te wody termalne (zdatne do picia) są bardzo bogate w sole mineralne.

Kolejnym punktem termalnym w Montecatini Terme są Terme Grocco przy via delle Palme 1. Znajduje się tu basen. Można też odbyć terapie błotne. W niedziele struktura jest nieczynna, natomiast od poniedziałku do piątku działa w godzinach od 8.00 – 12.30 oraz od 15.00 – 19.30. Natomiast w soboty otwarta jest tylko przed południem, w godzinach od 8.00 – 12.30.
Terme Redi powstały w latach siedemdziesiątych. Mieszczą się przy Viale Bicchierai 64. Oferują szeroką gamę zabiegów, również terapie błotem oraz balneoterapie (zabiegi rehabilitacyjne wykorzystujące wodę w różnych temeperaturach). Godziny otwarcia od poniedziałku do soboty: od 8.30-20.00, natomiast w niedziele od 9.00-14.00.
Kolejnym miastem termalnym sąsiadujacym z Montecatini Terme jest Monsummano Terme. Znajduje się tam Grotta Giusti, wokół której kwitnie turystyka termalna oraz spa. Tutaj naprawdę niczego nam nie zabraknie: są kąpiele tradycyjne, błotne, masaże, siłownia, miejsca, gdzie możemy się zrelaksować. Również na zewnątrz znajduje się ogromny basen o powierzchni 750 metrów kwadratowych, z hydromasażami oraz ścianą, po której leci woda i przy której możemy się oprzeć i zrelaksować. Woda termalna osiąga temeraturę 34 stopnia C. Pięćdziesięciominutowa wizyta w grocie połączona z kąpielą to koszt 40 euro za 1 osobę. Pozostałe informacje dotyczące cen i pobytu w termach w Monsummano Terme można znaleźć na stronie: www.grottagiustispa.com . Na koniec dodam, że Monsummano Terme słynie również z pizzerii, znajdujacych się w centrum miasta. Mieszka tutaj wielu Neapolitańczyków, którzy zajęli się gastronomią. Przyrządzają tu typową pizzę z Neapolu, czyli na grubym cieście.
Po drugiej stronie Montecatini Terme, obierając kierunek na Lukkę, znajdziemy kolejne termy, a mianowicie Bagni di Lucca. Miasto było odwiedzane przez wiele sław, osób które znajdowały tu inspiracje to swoich dzieł literackich i nie tylko. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą podobno z 56 roku p.n.C. Najstarsze termy nazywają się Jean Varraud (lub inaczej Bagni Caldi). Znajdują się tam dwie groty (Grotta Grande i Grotta Paolina), w których unosi się para. Woda osiąga temeraturę 54 stopni C. W termach Bernabò woda dochodzi do 40 stopni. Zalecana jest dla osób cierpiących na choroby skóry. Wzmianki o termach San Giovanni pochodzą podobno z XIV wieku. Dawniej istniała tradycja kąpieli w termach w dzień Świętego Jana (24 czerwca). Kiedyś zbudowano aż sześć oddzielnych basenów, między innymi dla: rycerzy, mieszkańców, kobiet, Żydów i sług.Woda w Bagno San Giovanni osiąga 38 stopni C. Termy Bagno alla Villa są aktualnie nieczynne. Pochodzą z XIV wieku. Ich fama była tak wielka (bywała tu na przykład matka Napoleona), że pod nazwę Bagno alla Villa próbowano “podszywać” inne wody. W XVIII wieku sporządzono jednak dokument regulujący sposób użycia, wypompowywania tych wód termalnych. W Bagni di Lucca znajdują się jeszcze inne termy. Niektóre są juz nieczynne, a inne stały się własnością prywatną (tak jak posiadłść z Bagno Cardinali). Oprócz term Bagni di Lucca słyną jeszcze z kilku ciekawostek:
1.To tutaj powstało pierwsze kasyno na świecie oraz po raz pierwszy zagrano w ruletkę
2.W 1840 roku powstał pierwszy kościół anglikański
3.W 1910 roku założono pierwszą grupę włoskich skautów
4.W 1886 zainstalowano pierwsze latarnie elektryczne we Włoszech.
Warto przyjechać do tego miasteczka, przejść się główną ulicą, zajrzeć do baru na kawę. W maju odbywają się zawody w przeciąganiu liny. Tak naprawdę ciągnie się linę zaczepioną do jeepa. Są to więc zawody w przeciąganiu jeepa… W zawodach biorą udział najsilniejsi mężczyźni z miasta i okolic. Mieszkańcy i przyjezdni mają zabawę w oglądaniu tej przedziwnej konkurencji. Na zwycięzców czekają oczywiście piękne puchary.

Przemieszczając się w stronę morza, w miejscowości San Giuliano Terme znajduje się kolejny kompleks termalny. Oprócz kąpieli w basenach z wodą osiągającą temperaturę 37 stopni, możemy poddać się masażom, terapii błotnej lub relaksowi na Salidarium, łóżku z ciepłej soli. W Hammam dei Granduchi, grocie znajduje się mały “wodospad” z wodą termalną, a sam basenik wykuty jest w skale. Do groty prowadzi tunel z XVIII wieku. W bagni di Pisa Palace znajdziemy wszystko to, czego dusza zapragnie. Oprócz zabiegów termalnych możemy skorzystać z wszelkich wizyt kosmetycznych (również manicure), uczestniczyć w przechadzkach porannych połączonych z rozciąganiem mięśni oraz odbyć wizytę specjalistyczną u takich lekarzy jak dermatologa, dietologa czy endokrynologa. Wszelkich informacji oraz cenniki możemy znaleźć na stronie: www.bagnidipisa.com . Jesli nie do term, to warto jest w ogóle zajrzeć do San Giuliano Terme. W letnie wieczory odczuwa się tu lekki powiew wiatru, czegoś, czego szukamy przez cały słoneczny dzień. W okresie wakacyjnym na głównym placu odbywa się targ rękodzielniczy. Można zjeść coś dobrego w pobliskiej restauracji czy skusić się na granitę lub loda.
W prowincji Pizy znajdują się również Terme di Casciana w miejscowości Casciana Terme. Wieść o wodzie Mathelda niesie, że powoduje ona odmłodzenie naszego ciała. Dowiedziono, że posiada cechy terapeutyczne przy leczeniu chorób związanych z: krążeniem, reumatyzmem, wysokim poziomem cholesterolu, przy nieżycie nosa, zapaleniu gardła czy oskrzeli oraz przy chorobach ginekologicznych. Basen termalny na zewnątrz (o powierzchi 500 metrów kwadratowych) otwarty jest (oprócz środy) w godzinach od 10.00-18.30, natomiast w soboty oraz niedziele w godzinach od 10.00-19.00. Ceny:
1. Zwykły dzień 13 euro za 1 osobę dorosłą (wejście po godzinie 14.30: 10 euro za 1 osobę dorosłą)
2.weekend oraz święta 15 euro za 1 osobę dorosłą (wejście po godzinie 14.30: 12 euro za 1 osobę dorosłą)
3.Dzieci od 0-3 lat wchodzą za darmo
4.Dzieci w wieku od 4-14 lat: 10 euro
5.Dzieci w wieku 4-14 lat po godzinie 14.30: 8 euro
Basen w środku budynku otwarty jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 16.00-19.00.
Cena: 10, 50 euro. Przy zakupie karnetów na więcej niż jedno wejście ceny ulegają oczywiście zmianie. Woda w basenach dochodzi do 35,7 stopnia C. Więcej informacji na stronie: www.termedicasciana.com . Do Casciana Terme warto również zajrzeć nie tylko z powodu term, ale również w celu obejrzenia miasta. Przez caly rok odbywają się tu jakieś ciekawe wydarzenia, np. 3 maja oprócz parady historycznej ma miejsce Palio dei carretti rozgrywające się pomiędzy zawodnikami poszczególnych dzielnic. Podczas Festa di San Genesio dzieci rzucają baloniki na znak pokoju. Rozdawane są również nagrody osobom związanym z miastem (premio San Genesio). W każdy piątek miesiąca, od czerwca do września odbywa się targ rękodzielnictwa i staroci, a w pobliskiej frakcji o nazwie Parlascio organizowana jest sagra del coniglio, święto królika (koniec lipca oraz początek sierpnia).
Terme della Versilia są jedynymi termami toskanskimi znajdującymi się nad samym morzem. Ich otwarcie miało miejsce dość niedawno, bo dopiero w 1998 roku. Oprócz zabiegów wodnych praktykowane jest również kładzenie tzw. torba termale, mazi błotnistej, bogatej w enzymy i witaminy, zbieranej w okolicach jeziora Massaciuccoli. Wszystkie zabiegi odbywają się pod okiem takich specjalistów jak dermatolodzy, osteopaci czy endokrynolodzy. Tutaj możemy zapisać się również na masaże specjalnymi olejkami oraz zakupić kosmetyki najwyższej jakości. Więcej informacji związanych przede wszystkim z cenami znajdziemy na stronie: www.termedellaversilia.com . Do przyjazdu do Versilii nie trzeba zachęcać. Dzieje się tu naprawdę bardzo dużo. Do nadmorskich miejsowości zjeżdżają się nie tylko Toskańczycy, Włosi (szczególnie z północy), ale również obcokrajowcy. Swoje wille posiadają tutaj najwięksi bogacze świata.
Pozostając przy morzu warto jeszcze wymienić Terme di Venturina znajdujace się w miejscowości Venturina Terme, prowincji Livorno. Stąd niedaleko do San Vincenzo lub Piombino, które znajdujó się nad samym, pięknym morzem. Wody termalne z Venturina Terme wskazane są przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby skórne, naczyń krwionośnych, układu oddechowego, dolegliwości związane z laryngologią, remautyzmem czy chorobami wątroby. Termy otwarte są od 5 maja do 8 listopada b.r. Szczegóły dotyczące godzin oraz cen można znaleźć na stronie: www.termediventurina.it .
Powyżej przedstawione termy, znajdujące się w górnej części Toskanii (tylko Venturina Terme jest troche niżej), są płatne. Przy termach znajdują się hotele, gdzie możemy wykupić zakwaterowanie oraz wyżywienie. Niektóre placówki znajduja się przy samych termach. Oferują więc pełen zakres usług: od noclegu, jedzenia po wszelkiego rodzaju zabiegi termalne. Oprócz płatnych term istnieją jeszcze w Toskanii miejsca, gdzie można “zamoczyć się” nieodpłatnie. Nie jest ich wiele, gdyż tak naprawdę, ze wzgledu na higienę, nie powinny być ogolnodostępne. Podczas sezonu turystycznego miejsca te są bardzo oblegane, nie tylko przez Włochów, ale również przez turystów zagranicznych. W następnym artykule opowiem o nich. Ciepłe wody nie tylko oddziaływują na nas zdrowotnie. Są one częściąToskanii, natury, którą należy tutaj odkryć.

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.