25/
05/2016
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 4,75 na 5 możliwych
na podstawie 4 głosujących osób.
Loading...

TOSKAŃSKIE WAKACJE 2017 – czyli Wasz niezbędnik…..

Nadchodzi najbardziej oczekiwany czas w roku! Wyglądany z utęsknieniem bardziej niż gwiazdka czy jakikolwiek inny moment. Oto przed nami – wakacje, lato, sezon urlopowy, czas złotych pól nakrapianych czerwonymi makami, śmiejących się do słońca toskańskich słoneczników, czas fest i wieczorów radosnych ciągnących się aż do nocy, topiących się w upale lodów, zroszonych kieliszków napełnionych prosecco, czas kąpieli w ciepłym morzu i szukania cienia wzdłuż kamiennych fasad.

Dziś jednak zamiast kolorowych opisów lata i poetyckich wywodów na temat kwitnących wszędzie ginestre – takimi każdego dnia raczę Czytelników w Domu z Kamienia – przygotowałam dla Was praktyczny poradnik przedwakacyjny. Być może okaże się pomocny w planowaniu podróży i już w czasie pobytu, na miejscu w Toskanii.

Co warto wiedzieć i o czym pamiętać?

Samochód

Co to jest prawo drogowe wiedzą wszyscy i warto je respektować, pamiętajmy, że samochód na obcych rejestracjach zawsze jest pod większym obstrzałem czujnego oka carabinierów i innych służb drogowych. Zwracajcie uwagę zwłaszcza przy parkowaniu, starając się rozszyfrować niezrozumiałe czasem oznaczenia, żeby nie okazało się, że na przykład odholowali Wam samochód, bo w danym miasteczku w poniedziałki między 16.00 a 18.00 myje się ulicę i parkować nie wolno. W centralnych miejscach zwykle parkować można na godzinę, limity czasowe są przestrzegane, pamiętajmy więc, by za szybą zostawić kartkę z napisaną nawet odręcznie godziną pozostawienia samochodu.
W dużych turystycznych miastach odradzam parkowanie na darmowych parkingach. Odżałujmy kilka euro i zostawmy nasz dobytek na płatnym parkingu, który zawsze będzie miejscem nieco bezpieczniejszym.

Pociąg.
Podróżowanie koleją w Toskanii to czysta przyjemność, taka opcja będzie często bardziej ekonomiczna i wygodniejsza. Pamiętajmy, że bilety kupowane on line, zwłaszcza na dłuższe trasy, będą zwykle kosztowały mniej, niż te kupione w kasie czy automacie na chwilę przed odjazdem. Poza tymi miejscami bilety można też kupić w niektórych barach czy „tabacheriach”. Samo zakupienie biletu nie wystarczy, przed wejściem do pociągu taki bilet trzeba skasować! Podróż bez ważnego, czyli skasowanego biletu może nas słono kosztować. Kasowniki znajdują się na każdej stacji, na tych dużych dosłownie co kilka kroków. Jeśli zdarzy Wam się na stację wpaść w ostatniej chwili i nie zdążycie kupić biletu, natychmiast zameldujcie o tym fakcie kontrolerowi w pociągu.

Bary, restauracje, trattorie, pizzerie.
Kto we Włoszech już bywał informacje te uzna za oczywiste, ale może jest jeszcze ktoś kto nie zetknął się z włoskim rytmem. Bary w Italli są zwykle otwarte od 5.30 do ostatniego gościa. W sezonie ciężko mówić o godzinach zamknięcia. Inaczej wygląda sprawa z restauracjami, trattoriami czy pizzeriami – mówię o prawdziwych włoskich lokalach, a nie o nędznej kuchni przygotowanej pod turystów. Jeśli zamierzacie zjeść obiad na mieście, pamiętajcie, by znaleźć lokal najpóźniej do 13.30, bowiem po 14.00 zaczyna się sjesta i wszystko do wieczora będzie zamknięte na głucho. Lokale zostaną ponownie otwarte około 19.00, większość Włochów do kolacji siada około godziny 20.00. Jeśli macie ochotę na prawdziwą pizzę musicie poczekać do wieczora, nikt bowiem rano nie rozgrzewa pieca, a wiadomo, że dobra pizza musi być upieczona w drzewnym piecu. Gdyby dopadł Was głód poza godzinami otwarcia restauracji, pozostaje Wam przekąska w barze – dobra kanapka i kieliszek wina pozwolą przetrwać do wieczora.
Jeszcze jedna uwaga – choć oczywiście sama uważam, że każdy robi tak jak uważa, zwłaszcza będąc na wakacjach – to jednak nie bądźcie zaskoczeni jeśli po zamówieniu cappuccino przed kolacją czy po, staniecie się przedmiotem żartów.
Nie dziwcie się też, jeśli po zamówieniu „latte” jak zazwyczaj w Polsce mówimy na caffe’ latte, barman poda nam szklankę mleka. Latte to po prostu mleko, jeśli chcemy mocno mleczną kawę zamawiamy caffe’ latte.

Zakupy
Sklepy w mniejszych miastach zamykają się około 12.30 i otwierają po południu około 16.00, grafiki mogą różnić się w zależności od gminy. Tylko duże centra handlowe pozostają otwarte cały dzień. Wiele sklepów zmienia swój rytm na czas wysokiego sezonu. Mniejsze markety, zwykle zamknięte w niedziele, latem tego dnia są otwarte do południa. Z ciekawostek zakupowych dodam – kilka słów o paragonie. Na pewno niektórzy z Was zwrócili uwagę, że czy w sklepie, czy w barze po zapłacie sprzedawca usilnie wciska nam do ręki kwit. Weźcie go grzecznie dla świętego spokoju sklepikarza i swojego. Kontrole skarbowe są tu częstym zjawiskiem, jeśli odejdziemy z zakupami a sprzedawca nie nabije ich na kasę, możemy stać się współwinni popełnionego czynu.

KALENDARIUM:
Przygotowałam specjalnie dla Was kalendarium toskańskich imprez na nadchodzący miesiąc:

28 i 29 maja oraz od 2 do 5 czerwca w Lari (Pisa) odbędzie się Sagra delle ciliegie (czereśnie).

27 maja – 2 czerwca Festa dello Sport w Marradi (Firenze). Impreza zakończy się zawodami Trial na głównym placu miasteczka. Gratka dla amatorów dwóch kółek!

2 czerwca Volterra – Palio del Cero, tradycyjne zabawy średniowieczne polegające na rywalizacji pomiędzy tutejszymi „contradami”.

3 – 5 czerwca Il bianco e l’azzurro w San Quirico d’Orcia (Siena) malownicza festa w atmosferze średniowiecza.

28 i 29 maja oraz 4 i 5 czerwca odbędzie się jeszcze jedna festa średniowieczna tym razem w Malmantile (Firenze)

4 czerwca – Festa della Fragola – letnio wiosenna festa dedykowana truskawkom, Scarperia, loc. Sant’Agata (Firenze)

4 – 5 czerwca w Castiglioncello (Livorno) przyciągająca od lat smakoszy Festa del Pesce.

29 maja oraz 5 i 12 czerwca sagra zatytułowana Festa Arte e Sport. Nie zabraknie dobrego jedzenia, sportowych wrażeń i straganów, a całość zakończy palio osiołków, Cerbaia (Firenze)

10 czerwca w Sant’Anastasio Piazza al Serchio (Lucca) Pierwsza edycja Festa del Grano Saraceno.

10-22-12 i 17-18-19 czerwca w Buti (Pisa) odbędzie się smakowita festa – Sagra della porchetta e della birra artigianale.

CALCIO STORICO A FIRENZE, o którym już kiedyś Wam opowiadałam – to coś czego nie można przegapić – półfinały odbędą się 11 i 12 czerwca, finały jak zawsze „na Świętego Jana”.

Miłośnicy sztuki i teatru powinni zanotować sobie w kalendarzu wakacyjnym datę 18 czerwca, wtedy to w San Giovani Valdarno (Arezzo) ma miejsce Notte Bianca – wypełniona, wystawami, spektaklami, muzeami i kościółami otwartymi całą noc.

To oczywiście tylko niektóre z wydarzeń, Toskania na ten sezon przygotowała ich o wiele wiele więcej. Od targów najróżniejszych, przez lokalne sagry i festy, po koncerty, wydarzenia sportowe, wystawy i spektakle. Gdzie jak gdzie, ale w Toskanii nie można się nudzić!
Zapraszam Was serdecznie, jeśli ktoś jeszcze nie zaplanował wakacji, niech zrobi to natychmiast. Musicie jednak liczyć się z pewnym ryzykiem – kto raz tu przyjedzie, już zawsze będzie chciał wracać, a może nawet pozostać tu na zawsze – coś o tym wiem!

 

Dla serwisu wakacjewtoskanii.pl artykuł napisała, Kasia Nowacka: Kasia Nowacka, autorka bloga www.domzkamienia.blogspot.com
„Jestem dowodem na to, że wakacje w Toskanii zmieniają życie. Porzuciłam Warszawę i od dwóch lat mieszkam w małym miasteczku, w najmniej znanej części Toskanii, która stała się moją wielką miłością i inspiracją. O Italii i wszystkim co włoskie piszę każdego dnia.”

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.