26/
08/2014
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 4,50 na 5 możliwych
na podstawie 2 głosujących osób.
Loading...

Toskańskie wyspy

Moim zdaniem wyjazd na tzw. isole musi być zaplanowany z wyprzedzeniem. Proponuję, by wyszukać dokładnych informacji dotyczących godzin odpłynięcia i powrotu oraz przede wszystkim zorientowanie się w cenach. Na “pierwszy ogień” zapewne wybierzemy Elbę, trzecią co do wielkości włoską wyspę (223 km²). Wraz z: Pianosą, Capraią, Gorgoną, Montecristo, Giglio, Giannutri wchodzi w skład Narodowego Parku Archipelagu Toskańskiego.

To jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych zarówno dla Toskańczyków jak i ogólnie wszystkich Włochów. Na Elbę można dostać się z Piombino. Mamy trzy opcje podróży do wyboru:

 • Piombino – Cavo
 • Piombino – Portoferraio
 • Piombino – Rio Marina

Najpopularniejsza jest opcja Piombino – Portoferraio.

Latem mamy do wyboru aż 30 wyjazdów w stronę Portoferraio. W internecie znajduje się bardzo dużo stron, które sprzedają bilety na promy. Firm zajmujących się transportem zarówno osób jak i samochodów jest dość sporo.
Są to:

 • Toremar,
 • Moby Lines,
 • Elba Ferries
 • Blu Navy.
 • Można wybrać opcje:
 • traghetto (promu) płynącego 1 godzinę,
 • traghetto veloce (szybkiego promu) płynącego pół godziny
 • aliscafo (wodolotu) płynącego 40 minut.

Na stronach internetowych oprócz biletu za pasażerów, auto należy również zapłacić ubezpieczenie (około 10 euro) oraz koszt rezerwacji (około 15-20 euro).

Ceny zmieniają się, dlatego radzę, by taryfy obliczyć w momencie kiedy będziemy już znali dokładne daty wyjazdu i powrotu.

Elba

Na Elbę najlepiej pojechać na kilka dni. Można ją wtedy spokojnie zwiedzić oraz poświęcić trochę czasu na relaks na plaży oraz kąpiele wodne. Plaże sa białe i piaszczyste. Turyści najchętniej wybierają rejon zwany Costa del Sole. Elba charakteryzuje się terenem górzystym. Najwyższy szczyt o nazwie Monte Capanne ma 1019 m n.p.m. Na wschodniej części znajdują się góry: Monte Calamita (413 m n.p.m.) oraz Cima del Monte (516 m n.p.m.). To tu w okolicach znajdują się złoża żelaza, z których między innymi słynie Elba (by zapobiec wykorzystaniu terenu ostatnia kopalnia żelaza została jednak zamknięta 1981 roku). Głównym zajęciem mieszkańców (oprócz turystyki) jest uprawianie winorośli (rozciągających się na 350 hektarach ziemi) oraz sprzedaż wina

Elba rosso riserva, Elba rossa, Elba rosato, Elba bianco spumante, Elba bianco, Elba Vin Santo Occhio di Pernice, Elba Vin Santo, wspaniale w towarzystwie ciasteczek cantuccini oraz Elba Aleatico i Elba Ansonica.

Turyści przypływają na Elbę nie tylko po to, by wypocząć na plaży. Lubią aktywnie spędzić czas, dlatego wybierają trekking lub jazdę na rowerze.

Na wyspie został założony Capolivieri Bike Park ze 100 km tras rowerowych o różnych poziomach trudności. Elba to również raj dla tzw. sub, osób, które pływają pod wodą i podziwiają życie podwodne. Na koniec podam ciekawostkę, że w 1814 roku na Elbę został zesłany Napoleon. W ciągu roku pobytu dużo zdziałał na tym terenie dzięki czemu pozostawił po sobie dobre wspomnienia wśród mieszkańców wyspy.

W lecie z Marina di Campo na Elbie można dostać się na

Wyspę Pianosa.

Na Pianosę można też popłynąć z Piombino. Na stronie www.ilviottolo.com możemy otrzymać wszelkie informacje dotyczące wycieczek na tę wyspę. Wysepka słynie z tego, że było tam kiedyś więzienie. Po jego zamknięciu w 2011 roku wyspa na nowo mogła być odwiedzana przez turystów. Niestety Pianosę można obejrzeć tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Ciekawostką jest fakt, że dziennie wyspę może obejrzeć tylko 250 osób. O godzinie 17 odpływa ostatnia motorówka. Na wyspie można przenocować w jedynym hotelu liczącym tylko 10 pokoi. Dla turystów. wymyślono różne rodzaje zwiedzania: począwszy od krótkiej przechadzki, skończywszy na długim chodzeniu, jeździe rowerem czy pływanie kajakiem wraz z oglądaniem podwodnego życia. Wyspę można zwiedzać tylko od maja do listopada. Cena biletu na motorówkę dla osoby dorosłej to około 28 euro. Dzieci do lat 4 nie płaca. Następnie należy doliczyć koszt zwiedzania wyspy. Trzeba zdecydować się na to, jak chcemy spędzic czas.

Do wyboru mamy:

 • Krótką wizytę w miasteczku oraz obejrzenie Villa Romana, a następnie cały dzień na plaży. (koszt 5 euro
 • od osoby)
 • Wizyta w miasteczku, na cmentarzu,w Villa Romana oraz obejrzenie murów, zatoczek na wyspie i
 • budynków więziennych (z zewnątrz). Koszt 10 euro za osobę.
 • Zwiedzanie rowerem: 20 euro za osobę.
 • Zwiedzanie busikiem,objazd wyspy to koszt 17 euro za osobę.
 • Opłynięcie wyspy kajakiem to koszt 40 euro (na miejscu dostaniemy odpowiedni sprzęt oraz oczywiście kajak).

Na wyspę

Capraia

można dostać się z Livorno. Podroż aliscafo (wodolotem) trwa prawie 3 godziny. Bilet za dorosłego pasażera to około 13 euro w jedną stronę. Za samochód ceny wahają się w zależności od tego, jaka jest nośność auta. W camperze liczy się również dlugość pojazdu. Capraia jest małą wyspą (19,26 m ²). Za to liczy ponad 400 mieszkańców. To skalista wyspa o charakterze wulkanicznym, na której znajduje się szczyt górski Monte Castello. Capraia nie zaciekawi osób, które chciałyby odpocząć na plaży. To atrakcja dla tych, którzy lubią poobserwować zwierzęta lub dla nurków. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu jedyne jezioro na wyspach w Toskanii. Wyspa jest otwarta dla turystów od wiosny do jesieni. Sezon rozpoczyna się wydarzeniem o nazwie Festival del Camminare. W listopadzie natomiast odbywa się Sagra del Totano di Capraia, podczas którego podawane są dania z kalmara (brodźca śniadego).
Z wyspy Capraia można popłynąć na

Wyspę Gorgona.

Podróż trwa około 1,5 godziny. Koszt biletu za dorosłego pasażera to około 8 euro. Na pokład możemy zabrać tylko psa lub rower, oczywiście placac odpowiednie taryfy. To mała wysepka (długa 3 km, a szeroka 2 km). Znajdują się tu dwie fortyfikacje: Torre Vecchia i Torre Nuova oraz kościół San Gorgonio. W części górnej wyspy znajduje się Villa Margherita zbudowana na resztkach romańskich. Gorgona pełni funkcje kolonii karnej.

Na wyspę

Giannutri

możemy udać się z Porto Santo Stefano. Podróż trwa 1 godzinę. Należy sprawdzić w internecie czy danego dnia wypływają statki, ponieważ nie czynią tego zawsze. Ceny biletu dla osoby dorosłej to około 12 euro w jedną stronę oraz około 20 euro w obie strony. Dzieci w wieku 4-11 lat zaplaca około 8 euro za podroż w jedną stronę oraz 16 euro za obie strony. Na pokład moga wejść zwierzęta (około 4 euro w jedną stronę i około 8 euro w obie). Wyspa ma dlugość 3 km i szerokość 0,5 km. Jest bardzo skalista, a na jej terenie znajdują się groty oraz cztery wzniesienia: Poggio Capel Rosso (88 m), Poggio del Cannone (68 m), Monte Mario (78 m) i Monte Adami (43 m). Giannurti upodobały sobie ptaki. Występują również żółwie oraz dzikie króliki. W okolicach Cala Mestrà znajduje się rzymska willa z II wieku. Do 2004 należała do hrabiego Gualtieri Adamo, a następnie została własnością Regionu oraz Ministerstwa Środowiska. Giannutri posiada również latarnie morską zwaną Faro di Giannutri. Pochodzi ona z drugiej połowy XIX wieku. Wyspa z pewnościa była kiedyś zamieszkała przez Etrusków i Rzymian, o czym zaświadcza znaleziska. Natomiast na dnie morza leza resztki starych statków handlowych, które świadczą o handlu i transporcie morskim. Na wyspie nie ma dużych hoteli czy kampingów. Możliwa jest natomiast rezerwacja noclegu u osób prywatnych. Na Giannutri przybywają osoby uprawiające nurkowanie, gdyż świat wodny jest tu bardzo różnorodny.

Na wyspę

Giglio

możemy dostać się z Porto Santo Stefano. Podróż trwa 1 godzinę. Cena biletu dla dorosłej osoby to około 13 euro (w jedną stronę) oraz około 25 euro (w obie strony). Dzieci od lat 4-11 płaca około 9 euro w jedną stronę oraz około 18 euro w obie strony. Najwyższym szczytem górskim na wyspie jest Poggio della Pagana (496 m n.p.m.). Giglio może pochwalić się pięknymi, piaszczystymi plażami i bogactwem roślinności. Turyści bardzo często wybierają ja jako cel podróży. W lato na taka wycieczkę jest bardzo dużo chętnych. Stad, jeśli to możliwe, to zachęcam do wcześniejszej rezerwacji miejsc. Na Giglio zauroczy nas wszystko. Piękne kolorowe domki w porcie skąpane w słońcu przypominają trochę atmosferę Portofino. Oczywiście wokoło pełno lokali gastronomicznych. Mozna usiąść w jednym z barów, kawiarni i przyglądać się życiu na wyspie. W lato jest tu oczywiście gwarno i tłumnie. Im bliżej chłodnych miesięcy, tym wyspa wyludnia się, ale wciąż jest tu pięknie. Najlepszym rozwiązaniem byłby dłuższy pobyt na wyspie. Są tu wspaniale plaże i cudowna woda, która zachęca do długich kąpieli.

Formiche di Grosseto

to trzy maluteńkie wyspy znajdujące się w rejonie Grosseto, na przeciwko Parco Naturale della Maremma. Na największej z nich znajduje się latarnia morska. Najczęściej na wyspy wybierają się nurkowie, osoby, które uwielbiają zwiedzać podwodny świat. Formiche upodobały sobie również ptaki, które “urządziły” sobie tu bazę noclegową. Na wyspy można dostać się z Porto Santo Stefano. Podroż trwa 1 godzinę. i 10 minut. Przed pojechaniem do portu proponuje, by dowiedzieć się szczegółów telefonicznie lub internetowo. Na stronie http://www.visitailparco.com/fullday-giglio-formiche.php znajdują się informacje dotyczące zorganizowanej wycieczki na wyspy “mrówcze”. We wtorki i w czwartki wypływa się z Talamone. Należy zarezerwować wycieczkę, która trwa około 7 godzin i przeznaczona jest dla osób, które nurkują pod wodą. Na stronie http://www.meridianasailing.it/index.php?/Itinerari.html znajduje się opis wycieczki przeznaczonej dla turystów, którzy nie nurkują. Mini rejs rozpoczyna się o godzinie 8.30 w porcie Marina di San Rocco. Na wyspach będzie można odpocząć, popływać lub uprawiać snorkeling (pływanie z maska). O godzinie 19.30 planowany jest powrót do Marina di Grosseto, a następnie do Marina di San Rocco.
Na stronie http://www.meridianasailing.it/index.php?/Itinerari.html znajduje się również opis mini – rejsu na wysepkę Sparviero.

Każdego dnia o godzinie 8.30 wypływa się z portu Marina di San Rocco, przepływa wzdłuż wybrzeża na którym znajduje się miasteczko Castiglione della Pescaia. Następnie dopływa się do miasteczka Le Rocchette w celu zjedzenia obiadu (na pokładzie stateczku). Po przerwie obiadowej wyrusza się w drogę powrotną do Marina di Grosseto (przypłynie około godziny 19.30).

Oprócz wycieczek na jedną, konkretną wyspę możemy wybrać się na rejsy dookoła wysepek połączace ze zwiedzaniem. Jedną z opcji jest propozycja ze strony: http://www.toscanaminicrociere.it/Giglio-Giannutri%202012.htm . Rejs rozpoczyna się w porcie miasteczka Castiglione della Pescaia (Porto Canale della Pescaia) i trwa około 10 godzin. Stateczek przepływa obok wysp “mrówczych” i Caprai, a następnie zatrzymuje się na wyspie Giglio. Przewidzialy jest ponad 4-godzinny pobyt. Wśród atrakcji zwiedzanie zamku. Po godzinie 15 stateczek dopływa do wyspy Giannutri i tam przewidziana jest kolejna wycieczka, która będzie trwać około 1,5 godziny. Powrót do Castiglione della Pescaia przewidziany jest na godzinę 19.00. Za każdą dodatkową atrakcję, taką jak np. zwiedzanie zamku lub wyspy trzeba bedzie zapłacić. Możliwe jest również niewykupienie zwiedzania, tylko plażowanie do wyspach. Dla miłośników oglądania świata podwodnego możliwe jest wykupienie prawie 1,5 – godzinnego snorkelingu.
Pozostańmy jeszcze na stronie http://www.toscanaminicrociere.it, gdzie widnieją rożne propozycje mini-rejsów po wyspach toskańskich. Oprócz Giglio i Giannutri z miasteczka Castiglione della Pescaia istnieje możliwość wycieczki z Marina di Cecina na wyspę Capraia (podroż trwa około 2 godziny) oraz z Marina di Cecina na Capraię wraz z “przystankiem” na Gorgonę (w tym przypadku podróż na Capraię trwa ponad 3 godziny). Rejs trwa ponad 10 godzin. Cena dla osoby dorosłej to 23 euro (w jedną stronę) i 38 euro ( w obie strony). Dzieci w wieku 4-10 lat zaplaca 12 euro (w jedną stronę) oraz 23 euro. Do każdego biletu należy doliczyć 1,50 euro podatku związanego z wysadzeniem pasażerów na ląd. Oprócz biletu na stateczek trzeba wykupić dodatkowe atrakcje takie jak: zwiedzanie wyspy/wysp, obiad na pokładzie, opłata 1 euro za autobus, który przewiezie nas do centrum historycznego).
Warto zaplanować sobie wycieczkę na jedną lub kilka toskańskich wysp. Trzeba się do tego przygotować wcześniej i zaplanować szczegóły podróży. Sierpień jest miesiącem, podczas którego wyspy oblegane są najbardziej. Jednocześnie rosną również koszty pobytu. Za wszystko zapłacimy prawie podwójnie. Z jednej strony w lato można korzystać z takich uroków jak długie plażowanie i zażywanie kąpieli morskich. Z drugiej jednak na zwiedzanie lepsze sa miesiące mniej upalne. Na Elbę najlepiej popłynąć z samochodem, gdyż będziemy mieli możliwość objechania jej dookoła i zwiedzenia każdego zakątka. Najlepiej gdyby nasz pobyt trwał więcej niz jeden dzień. Wiadomo jednak, że wyjazd na wyspy musi być dostosowany do całego naszego pobytu w Toskanii.

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.