26/
03/2016
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 3,67 na 5 możliwych
na podstawie 3 głosujących osób.
Loading...

WIELKANOC W TOSKANII

Wiosna w tym roku nie rozpieszcza Toskanii. Choć widać ją już od miesiąca, słychać w ptasich trelach czuć w powietrzu nasiąkniętym deszczem, to jednak rozpaczliwie brak wszystkim słońca, tego nam ostatnio Bel Paese skąpi. Przekwitają magnolie, fiori di san Giuseppe i drzewa owocowe, glicynie powoli rozwijają fioletowe grona, wystrzeliwują przydrożne irysy, tu i tam pojawiają się pierwsze maki. Byłoby o wiele milej gdyby temu wszystkiemu towarzyszyły choć odrobinę wyższe temperatury.

Na szczęście prognozy świąteczne są dosyć łaskawe, oby tylko raczyły się spełnić. Niech to wiosenne słońce zawita do nas z całą toskańską mocą!

Już za kilka dni Wielkanoc. Włosi mówią: Natale con i tuoi Pasqua con chi vuoi i rzeczywiście taką zasadę wyznają. O ile Boże Narodzenie skupia się wokół rodziny, o tyle Pasqua jest bardziej swobodna i każdy spędza ją tak jak lubi. 

SETTIMANA SANTA

Settimana Santa w Polsce nazywana Wielkim Tygodniem zaczyna się od Niedzieli Palmowej – Domenica delle Palme. Zamiast strojnych kompozycji, sięgających czasem nieba, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni, tu w zależności od regionu będą: prawdziwe liście palmy, czasem dla ozdoby wyplecione, gałązki oliwne albo też zwykłe gałązki krzewów i drzew obsypane kwiatami.

 

Od czwartku – Giovedì Santo zaczynają się nabożeństwa w kościołach. W Wielki Piątek tak jak i w Polsce milkną kościelne dzwonki (campane mute), a ludzie od stacji do stacji przechodzą w Drodze Krzyżowej (Via Crucis) odprawianej często pod gołym niebem. W tych dniach w wiele miasteczek wystawia też Mękę Pańską. 

W Wielką Sobotę nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, natomiast podobnie jak w Polsce wiele osób odwiedza groby bliskich. Jest czas na spacer, ostatnie zakupy, nie ma jednak kulinarnego szaleństwa i porządkowej gonitwy, bo Włosi nade wszystko cenią sobie spokój i relaks. Odpoczywają, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja.

Wielkanoc – czyli Pasqua – rodziny, przyjaciele spotykają się przy obiedzie, nie tak jak w Polsce – przy śniadaniu. Tradycji wielkanocnych we Włoszech jest tyle ile regionów albo jeszcze więcej. Pozostańmy jednak przy Toskanii. Jedną z najbardziej spektakularnych jest Carro Scoppiante, czyli wybuchający wóz. 

Oto jak narodził się ten wielkanocny zwyczaj:

Należałoby cofnąć się do początku minionego tysiąclecia i do pierwszej krucjaty, na której czele stanął Pazzino, przedstawiciel jednej z wielkich rodzin Florencji. Wyprawa ta zakończyła się podbiciem Jerozolimy, a jako dar Pazzino otrzymał 3 odłamki kamienia z Grobu Pańskiego. Te zostały przywiezione do Florencji na początku XII wieku i przechowywane potem przez rodzinę de Pazzi. Od tej też pory te trzy kamienie były używane jako iskra nowego ognia na Wielkanoc – symbol nowego życia. Ogień zostawał potem rozsyłany po domach innych rodzin i tak rozpoczęła się tradycja przekazywania Ducha Świętego, nowego życia.

Z czasem zbudowano wybuchający wóz, który święci swe triumfy tylko raz w roku przyciągnięty na plac Duomo przez białe woły, a w czasie śpiewania Alleluja arcybiskup wysyła po stalowej lince, która łączy ołtarz z carro płonącą gołębicę. Ogień ma być dobrą wróżbą dla mieszkańców Florencji, rolnikom ma przynieść dobre zbiory. Jeśli gołąb nie doleci do carro, będzie to odebrane jako złe proroctwo. A w przeszłości zdarzało się i tak – kilka lat temu gołębica uderzyła w kolumnę nawy głównej. Jeśli będziecie w tym czasie we Florencji nie przegapcie tego wydarzenia, pamiętajcie jednak, by na plac przybyć odpowiednio wcześniej, tak by móc znaleźć dobre miejsce i punkt obserwacyjny. Widowisko jest niesamowite! 

Poniedziałek wielkanocny nazywany jest Pasquetta albo Lunedì dell’Angelo. Ten dzień nieoficjalnie rozpoczyna w Italii sezon piknikowy. Wszyscy ruszają w teren, rozpalają paleniska, pakują kosze z jedzeniem i cieszą się wiosną, która mniej lub bardziej już się rozgościła.


NA WIELKANOCNYM STOLE


Włosi nie przygotowują tak bogatego menu na święta jak Polacy, nie ma dziesięciu ciast, niezliczonej ilości sałatek, pieczeni, pasztetów i nie wiem czego jeszcze. Tak jak wspomniałam wyżej – najważniejszy jest relaks i czas miło spędzony razem. Obowiązkowo trzeba kupić albo upiec colombę – wielkanocną babę w kształcie gołębia, przypominającą nieco w smaku bożonarodzeniowe panettone. Jeśli chodzi o dania główne – najczęściej serwowane jest jagnię według najróżniejszych przepisów. Również typowym przysmakiem jest torta pasqualina – słona tarta z jajkami, ricottą i szpinakiem. 

Są też słodkości dla dzieci – wielkie czekoladowe jajka wielkanocne – le uova di Pasqua z niespodzianką w środku. Niestety tu wdziera się komercja i obecnie półki w marketach uginają się od słodkości firmowanych: Kinder, Frozen czy Barbie. 


W zeszłym roku spędziłam swoje pierwsze wielkanocne święta w Toskanii i muszę przyznać po cichu, że mimo moich obaw, były to jedne z najpiękniejszych świąt. Udzielił mi się włoski spokój i pogoda ducha. Nic nie musiałam, nikt niczego ode mnie nie oczekiwał. Mogłam do woli cieszyć się towarzystwem moich dzieci, smakiem colomby, podziwiać carro we Florencji. Nie szorowałam, nie wariowałam z menu jak dla pułku wojska. Była karkówka pieczona i pisanki i sałatka jarzynowa, a to wszystko zamiast za stołem, zjedzone zostało na kamiennych ławeczkach w cieniu Duomo. I Wam w tym roku też życzymy przede wszystkim spokoju. Zwolnienia rytmu, wyzbycia się presji, że okna mają być błyszczące, mazurków ma być dziesięć. Nauczmy się cieszyć z samego bycia razem. Niech tak jak odradza się życie i natura, odrodzą się w nas także nadzieja i radość. 

BUONA PASQUA ! WSPANIAŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

 

Dla serwisu wakacjewtoskanii.pl artykuł napisała, Kasia Nowacka: Kasia Nowacka, autorka bloga www.domzkamienia.blogspot.com
„Jestem dowodem na to, że wakacje w Toskanii zmieniają życie. Porzuciłam Warszawę i od dwóch lat mieszkam w małym miasteczku, w najmniej znanej części Toskanii, która stała się moją wielką miłością i inspiracją. O Italii i wszystkim co włoskie piszę każdego dnia.”

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.