10/
04/2012
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Wielkanoc w Toskanii

Święta we Włoszech – tylko z rodziną

Włosi mawiają: „Natale con i suoi, Pasqua con chi voi”, co oznacza, że Boże Narodzenie powinno spędzać się z rodziną, a Wielkanoc z tymi, których sami sobie dobierzemy do towarzystwa. Mimo to niedziela wielkanocna jest nadal celebrowana w gronie rodzinnym. Nawet ci, którzy nie udają się tego dnia do kościoła, starają się spędzać czas z najbliższymi. Poniedziałek jednak to już inna sprawa. Wielu Włochów korzysta z tego dnia, aby nadrobić towarzyskie zaległości.

Ze względu na piękną pogodę (w okresie wielkanocnym temperatury w Toskanii utrzymują się na poziomie 23 stopni) czas ten spędza się na świeżym powietrzu. To świetna okazja, aby oddać się kulinarnej rozpuście na świeżym powietrzu. W poniedziałek Włosi więc tłumnie udają się na pikniki, aby pod wiosennym słońcem delektować się wybornym jedzeniem i równie wybornym winem. W samej Toskanii nie brakuje miejsc piknikowych pierwszego sortu. Można udać się do jednej z wsi w okolicy Volterra czy San Gimignano, na wzgórza Pizy czy wybrzeże morza Tyreńskiego. Popularnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z jednej z atrakcyjnych ofert gospodarstw agroturystycznych.

Wielkanocny piknikposwietach

Na piknik zabrać można dosłownie wszystko, ale dominującym składnikiem są przede wszystkim jajka. Nie obejdzie się także bez dań na bazie karczochów, pieczonej jagnięciny oraz szparagów. Prawdziwym wielkanocnym przysmakiem jest colomba, czyli słodki chleb, który ze względu na swoją nazwę ( „colomba” to po włosku „gołąb”) wypieka się w kształcie gołąbka. Lubiący słodkości Włosi objadają się także czekoladowymi jajkami, w których często można znaleźć drobne upominki.

W wielkanocny poniedziałek organizuje się także przeróżne gry z wykorzystaniem jajek – na świeżym powietrzu oczywiście. Nie brakuje potańcówek i darmowych koncertów. Nawet ci, którzy spędzają ten dzień w miastach, mogą poczuć świąteczną atmosferę. Rodziny czy znajomi wybierają się często na posiłek do jednej z wielu licznych miejscowych restauracji. Jest to długo wyczekiwany moment, gdyż właśnie wtedy Włoszki mogą zaprezentować się w najnowszych wiosennych kreacjach.

Buona Pasquetta

Przechadzając się po włoskich uliczkach w poniedziałek wielkanocny, nieraz usłyszeć można „Buona Pasquetta”. Właśnie w ten radosny sposób Włosi pozdrawiają tych, których napotykają tego dnia na swojej drodze. Zamiast myśleć o tym, że wielkanocna przerwa już się kończy, próbują do ostatniej minuty cieszyć się „małą niedzielą”.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.