01/
02/2015
Oceń artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
ocena: 5,00 na 5 możliwych
na podstawie 1 głosujących osób.
Loading...

Włoskie wyspy, gdzie na wakacje jeździ Toskania?

Odpowiedź jest bardzo prosta, mianowicie wybierając miejsce wakacji Włosi kierują się najchętniej nad morze.

Tak, tak kochani wielbiciele przybytku, wygody, dobrej kuchni i słońca w zdecydowanej większości pozostają na terenie swojego kraju, który jak wiemy posiada przepiękne wybrzeża i wyspy.

Podczas Ponte tzn. długich weekendów nie oddalając się, mieszkańcy Włoch pozostają na plażach lądu stałego lub też na łatwo i szybko dostępnych wysepkach (typu Elba i archipelag toskański), kiedy warunki czasowe i techniczne są bardziej sprzyjające amatorzy słońca i luksusu oblegają 2 największe wyspy: Sardynię i Sycylię. Włosi wiedzą, iż plaże, woda i słońce oraz kuchnia są tam o niebo lepsze niż na wybrzeżach Półwyspu Apenińskiego.

Do wyboru, do koloru:

              Włochy posiadają wiele wysp i wysepek, każda o innym charakterze i krajobrazie oraz o innej kulturze, tradycjach i kuchni (menu zazwyczaj rybne, ale i nie tylko, każda z wysp posiada swoje przepisy regionalne więc nie obawiajmy się tych samych dań). Archipelagi włoskie oprócz wyżej wskazanych walorów zadziwiają swoim bogactwem historyczno-kulturalnym, zabytkami, ruinami starych portów, grotami pierwotnych wyspiarzy, grobami gigantów, zapomnianymi wioskami rybackimi, folklorem mieszkańców. Zmęczonemu plażom turyście udostępniają liczne atrakcje sportowe typu: trekking, bici, przejażdżki konne, surf, windsurfing, kitesurfing, rybołóstwo, nurkowanie, polowania, żeglarstwo …. lista jest długa i myślę, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

        Małe wioski rybackie przekształciły się z czasem w urocze kurorty wypoczynkowe z bogatym życiem nocnym miasta, miasteczka. Idealne miejsce na wakacje, typu dla każdego coś dobrego.

Krajobraz wybrzeży Wysp Italii jest bardzo urozmaicony, stacjonując w jednym z nadmorskich miasteczek, aby oddalić się od szału turystycznego i natłoku plażowiczów, zapewniając sobie trochę prywatności, wystarczy przemieścić się, nawet nie o kilometr w lewo lub prawo wzdłuż przepięknych plaż, a znajdziemy cichą zatoczkę (potoczne nazywaną muszelką), gdzie swobodnie możemy oddać się urokom morza i słońca bez hałasu i sąsiadów.

Amatorom przygód polecam wycieczki w głąb wysp (zazwyczaj o terenach górzystych porośniętych lasami, lub o charakterze wulkanicznym), by poznać kulturę tamtejszej ludności, zatrzymujmy się w każdej napotkanej wiosce, a zobaczymy, że dla ludzi zamieszkujących środek wysp czas staną w miejscu…. osady te, pomimo komercjalizacji miast nadmorskich pozostały niemalże niezmienne. Dodać należy, iż wyspiarze posiadają zupełnie inny charakter i mentalność od Włochów z Kontynentu; termin używany powszechne przez mieszkańców wysp.

Osobiście każda z Isole Italiane klasyfikuję osobno, jako małe państewko w dużm kraju, dumne ze swojego pochodzenia, kultury, dialektu, a w przypadku Sardynii języka. Wyspy różnią sie kulturą, historią, kuchnią, obyczajami, typowym rzemiosłem wyspiarskim i specjałami lokalnymi, co sprawia, iż każda z wysp jest inna i wyjątkowa.

Najbardziej znanymi i ukochanymi przez Włochów wyspami są: Sardegna z piękną Magdalena, a także Corsica, pomimo, iż francuska, została szybko zaadoptowana i znacjonalizowana przez Włochów dzięki pobliskiemu sąsiedztwu Sardynii, 10 km i oczywiście zasadzie żądzącej mentalnością w Italii: ”Wszystko co piękne, wygodne i smaczne jest Włoskie !!!”. Następne w kolejce są: wulkaniczna Sycylia, Eiole, Capri, Elba z całym archipelagiem toskańskim i słynną Giglio (wypadek Costa Concordia) oraz przepiękna Favigiano na (archipelago Egadi).

 

No to gdzie w końcu wybrać się na urlop?

To zależy….. niektóre z wysp położone są zaledwie kilka kilometrów od lądu stałego, w związku z czym możemy je łatwo i szybko odwiedzić podczas pobytu wakacyjnego na półwyspie. Przykładowo Capri czy Elba.

Archipelag toskański, to świetne rozwiązania na urlopy łączone: trochę lądu/trochę wyspy, idealne dla amatorów żeglarstwa, nurkowania i aktywnego wypoczynku i dziewiczej przyrody.

Praktyczne wszystkie z wyżej wymienionych wysp dostrzeżemy z lądu gołym okiem, a podróż na nie, nie zajmie nam dłużej niż godzinkę. (Wielu z Włochów pracuje na wyspie, a mieszka na lądzie stałym, bądz w przypadku zamożniejszych odwrotnie, w związkuz czym trasy na Wyspy pokonuje kilka razy dziennie, zazwyczaj promy, lub motorówki kursują co godzinę.)

Niestety mieszkańcy wysp przybrzeżnych, zdając sobie sprawę, jaką atrakcję dla turystów stanowią Isole, dzięki ich bogactwu naturalnemu, czarującym krajobrazom oraz wyśmienitym warunkom do rekreacji, szybko przełożyli powyższe walory na euro, co odczuwamy płacąc za cokolwiek na wyspach.

Planując wakacje, zawsze staram się podglądać Włochów, którzy mimo upodobań do luksusu, niechętnie wydają na urlop duże sumy.

W ostatnich latach docelowym miejscem wakacji dla wielu mieszkańców Italii (zarówno latem jak i zimą), były 2 największe i najbardziej oddalone od stałego lądu wyspy: Sardegna i Sicilia. Dzieki dystansowi, obszernej powierzchni nie zostały do końca zurbanizowane i nie uległy komercjalizacji zachowując swój pierwotny charakter.

Sardegna i Sicilia

Dwie wyspy, piękne i diametralne inne od reszty wysepek, każda o innym charakterze, wszystko to dzięki Isolanom, ich twardemu charakterowi i lokalnemu patriotyzmowi, który od lat opiera się globalizacji.

Wyspiarze kochają swoją ziemię, gdyż dzięki niej są samowystarczalni, to dzieki naturze duże wyspy nie odczuwają tak bardzo skutków kryzysu. To ludzie o wielkich sercach i ogromej sile charakteru, warci bliższego poznania.

Aby poznać, trzeba dojechać ……

Jako środek transportu polecam linie lotnicze, a następnie wynajęcie samochodu, by móc w pełni korzystać z uroków wysp. Rozwiązanie to naraża nas na mniejsze koszta podróży oraz zaoszczędzą nam cenny czas, którego jak wiadomo na urlopy mamy niewiele.

Wybierając podróż samochodem musimy pamiętac o uzbrojeniu się w duuuuuużżżżą dawkę cierpliwości. Nie stanowią wyjątku, spóznienia promów, długie wstążki samochodów oczekujących na wjazd na prom, a przy kasach tzw. Czeski Film, nikt nic nie wie.

Pokonując etap pierwszy liczmy sie z długą podróżą (minimum 12h, ale to zależy od wiatrów), nie zaoszczędzajmy na cenie biletu wybierając Fotel. Dopłaćmy to 50e i weżmy wygodną kabinę z łazienką, gdzie możemy przemycić swobodnie nasze małe zwierzątko domowe, nie musimy pilnować bagażu podręcznego, możemy wypocząć na wygodnej leżance, wziąć prysznic i zjeść posiłek, w który polecam zaopatrzyć się na stałym lądzie, gdyż ceny na promie przewyższają ceny niejedniej z restauracji lotniskowych. Spanie na fotelu jest uciążliwe z uwagi na hałas, rotację pasażerów, klimtyzację, która latem i zimą ustawiona jest na dość niską temperaturę co sprawia, że warunki do wypoczynku są przeciętne.

Dodatkowo mankamentami promu są ciągle wzrastające ceny i kolejka do garażu po zacumowaniu, zapewniam Was iż chaos i tłok dorównuje, jak nie przewyższa zamieszania panującego przed koncertem Biagio Antonacci.

Zaplanujmy dobrze nasze wakacje:

by uniknąć niepotrzebnych stresów i dodatkowej dziury w budżecie, móc w pełni cieszyć się cudnym wypoczynkiem na wyspach włoskich.

 • Wybierzmy odpowiednie dla nas, rodziny i współtowarzyszy miejsce pobytu.
 • Dobrze przekalkulujmy czas, koszty i sposób podróży.
 • Dobierzmy stosowną do naszych potrzeb kwaterę i jej lokalizację.
 • Przed podróżą, lub w ramach rozrywki w trakcie, poczytajmy o niepisanych  zwyczajach, kulturze i tradycjach wyspiarzy, jak i o samej wyspie.
 • Pamiętajmy, że na wyspach otoczonych morzem często wieje silny wiatr Siroco, złudnie uprzyjemniający pobyt na plaży, gdyż de facto mimo kremów z filtrem nie mamy możliwości zorientowania się, kiedy cudowna opalenizna zmieni nas w aragostę – czyli czerwono-brązowego homara.
 • Starajmy się wybierać tawerny i restauracje, czasem mniej atrakcyjne, gdzie jedzą tubylcy, a unikniemy rozczarowania ceną i jakością posiłków.
 • Będąc na własnym wyżywieniu unikajmy sklepów w centrum miast turystycznych. Lepiej i taniej robić zakupy w okolicznych małych miasteczkach, u rybaków czy rolników, zapewni nam to gwarancję jakości w dobrej cenie i pozwoli delektować się oryginalnymi smakami wyspy.
 • Koniecznie dowiedzmy się, czy w okresie naszego pobytu odbywają się jakieś tradycyjne święta kulturalno, gastronomiczno, folklorystyczne.
 • O zabytki, ciekawostki i tajemnice, oraz godne wizyty miejsca pytajmy lokalnych mieszkańców. żaden z przewodników nie dorówna ich wiedzy o terytorium wyspy.
 • Obserwujmy tubylców, nie próbujmy być mądrzejsi i sprytniejsi, udając się w ora di pranzo (między 12.30 a 14) na pustą plażę. Za wygodne, przestrzenne miejsce na piasku zapłacicie cenę Waszego zdrowia, Włosi wiedzą co robią unikając słońca w tych godzinach.
 • Kąpmy się w morzu widząc, że jest ono spokojne, i że również inni ludzie się kąpią, nie zapominajmy jednak o silnych falach wtórnych, których nie widać, a potrafią nas przewrócić nawet jak stoimy zaledwie przed kolana w wodzie. Dodatkowo silne i ze zmienną temperaturą prądy mogą nas bardzo przestraszyć. Mimo krystakicznej wody i pięknego dna nie łudzmy się, że wszędzie jest płytko.
 • Koniecznie pobiegajmy w wodzie, jogging wzdłuż plaży jest idealny dla naszego zdrowia i przyjemny podczas upalnych dni. Zaobserwujecie ile włochów zanurzonych po pas przemierza kilometry wzdłóż urokliwych wybrzeży.
 • Wyspy włoskie odwiedzajmy w ciągu całego roku, omijając sierpień *do 10 do 20, unikniemy korków, tłoku i zawyżonych cen.
 • Zaopatrzmy się w gotówkę, by uniknąć zakłopotania i szukania najbliższego bankomatu. Prócz miasteczek kurortów, w głębi lądu, osadach lokanych, zazwyczaj płaci się gotówką.
 • Bądźmy mili dla mieszkańców (starajmy się nie odmawiać, gdy chcą nas ugościć, pokazać swoje domostwa, poczęstować własnoręcznie robionymi specjałami), pamiętajmy, że to ludzie dumni ze swojego pochodzenia, bardzo honorowi i gościnni, ale i prości, więc naszą grzecznościową odmowę mogą potraktować negatywnie.
 • Szanujmy wyspiarzy i ich kulturę, nie obawiajmy się lokalnych tawern, barów, wsi. Uśmiechajcie się życzliwie, a poznacie prawdziwe oblicze wysp i ich mieszkańców, którzy z chęcią otworzą przed wami swoje serca.
 • Poza hotelami, na wyspach zazwyczaj nie daje się napiwków.
 • Zycie, produkty i usługi na wyspach kosztują mniej niż na kontynencie ( efekt samowystarczalności wyspiarzy).
 • Nie wdajmy się w potyczki z wyspiarzami , to cudni przyjaciele o twardych i zawziętych charakterach. Kłócąc się z jednym z nich, to jakbyście kłócili się ze wszystkimi. (Z uwagi na małe terytorium nieliczne siedliska miejskie, ludność na wyspach jest bardzo zjednoczona, zwłaszcza gdy w konflikcie uczestniczy Obcy.)
 • Każdy z wyspiarzy posiada swój prywatny nóż, to stary zwyczaj pasterski. W restauracjach powszechny jest widok tubylców, którzy wyciągają z kieszeni swój nóż, zamiast używać nakrycia.
 • Pamiętajmy, że superstrady *raczej superstrada, na wyspach są bezpłatne.
 • Uwaga, na wyspach owce mają pierwszeństwo. Starym przyzwyczajeniem przechadzają się drogami jedynie pod opieką psa.
 • Koleje lokalne niczym nie przypominają Pendolino. Posiadając walizkę skierujmy się od razu do tzw. Bagagliaio, wagonu dla podróżujących z bagażem.
 • Odradzam plaże płatne, w odróżnieniu od kontynentu wyspy posiadają przepiękne, przestrzenne dziewicze plaże, bezpłatne, a strzeżone.
 • Uważajmy na meduzy, a nie obawiajmy się alg i rybek morskich.

Pamiętajcie, że wszystkie powyższe wskazania są jedynie radami, które mają usprawnić i uprościć nasz rewelacyjny relaks oraz pomogą wam szybsze poznanie wysp i ich mieszkańców, którzy bardzo szybko zdobędą serca Polaków. Tak właśnie stało sie ze mną i po Toskanii moim drugim rajem na ziemi stała się ukochana Sardegna gdzie spędziłam 3 rewelacyjne lata…., ale o tym w następnym artykule.

Dla serwisu wakacjewtoskanii.pl artykuł napisała Małgosia Gajkiewicz

The following two tabs change content below.

ewa

Wakacje w Toskanii.pl założyłam po to by połączyć moją miłość do Toskanii z pasją do promowania włoskiej kultury.

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.