Gru
27

Złote Arezzo

Bogata tradycja

Wszystko zaczęło się jeszcze przed naszą erą. Niegdyś tereny te zamieszkiwali Etruskowie, których biżuteria słynęła w świecie antycznym ze swego poziomu i kunsztu wykonania. Rzemieślnicy z Toskanii byli doskonałymi brązownikami i jubilerami.
W sztuce etruskiej kolczyki, pierścienie i obrączki wykonywano zawsze w złocie wysokiej klasy. Ich kształt jak i kompozycja były dowolne. Na pierścieniach najczęściej uwieczniano motywy zwierzęce lub ludzkie. Kolczyki to były przeważnie owalne tarcze lub pierścienie z repusowanej blachy. Z kolei najbardziej charakterystycznymi bransoletami były te przypominające węża owijającego się wokół ręki – złota spirala ozdobiona rybimi łuskami, zakończona głową i ogonem węża.

Technika ponad wszystko

Etruskowie doskonale opanowali sztukę złotnictwa. Potrafili zdobić wyroby wypukłymi wzorami, grawerować, posrebrzać i pozłacać metale.

Upowszechnili niezwykłą technikę granulacji polegającą na pokrywaniu różnych przedmiotów drobnymi granulkami złota. Tak dalece zgłębili tą technikę, iż po dziś dzień złotnicy nie są w stanie dokładnie jej odtworzyć. Niejednemu wciąż śnią się złote zapinki etruskie zdobione właśnie w ten wyjątkowy sposób.
Jedynie w muzeum w Papuloni zdecydowało się niegdyś na badania eksperymentalne nad tym, jak mogła wyglądać granulacja w wykonaniu etruskich jubilerów.
Wiele antycznych technik do dziś używanych jest w warsztatach rzemieślniczych Arezzo. Prawdziwą specjalnością Etrusków była i jest metoda na stracony wosk, używana do wyrobu różnego rodzaju niewielkich figurek.
Artysta najpierw wolno i mozolnie wykonuje model z pszczelego wosku, następnie powleka go kilkakrotnie warstwą gliny z otworem odprowadzającym. Po osuszeniu gliny ustawia formę nad paleniskiem wlewem do dołu, tak by stopiony wosk mógł całkowicie wypłynąć. Potem forma jest suszona i wypełniana płynnym metalem. Po zakrzepnięciu metalu, rzemieślnik kruszy formę a figurkę naciera oliwą, powleka żywicą lub cienką warstwą słomy.

Światowa stolica złota

Włochy produkują najwięcej na świecie biżuterii ze złota, są tzw. centrum złotniczym. Etruskowie słynęli z doskonałej umiejętności prac złotniczych i nie jest to przypadek, że Arezzo jest dziś jedną ze światowych stolic złota. Działa tu ponad 1100 firm związanych z produkcją biżuterii. Niezliczone warsztaty jubilerów i złotników to główny filar gospodarki Arezzo.
Od 1980 roku organizowane są tu międzynarodowe targi biżuterii „OROAREZZO”. Zaczęło się na 1500 m2. Dziś impreza znana jest na całym świecie, a szerokie zainteresowanie sprawiło, że odbywa się w dwóch pawilonach i zajmuje ponad 9000 m2

Naciesz oko

Jeśli naprawdę lubisz biżuterię, koniecznie zaplanuj wycieczkę do Arezzo między 5 a 8 kwietnia, kiedy odbywają się targi. Zajrzyj również na Via Cavour 19, gdzie znajdziesz ciekawą biżuterię o śmiałych wzorach, szlachetne kamienie i średniowieczne naszyjniki. Z kolei na Via Fiorentina 550 w Unoaerre Outlet znajdziesz złoto, naszyjniki i diamentową biżuterię po bardzo okazyjnych cenach.

The following two tabs change content below.

Tomek (obsługa)

Ostatnie wpisy Tomek (obsługa) (zobacz wszystkie)

Twój komentarz

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.