W Archipelagu Malajskim leży niezwykłe państwo chętnie odwiedzane przez turystów. To Indonezja zachwycająca swoją ogromną różnorodnością nie tylko kulturową, ale i przyrodniczą. Jeżeli planujesz udać się w podróż do tego wyjątkowego miejsca, warto poznać je nieco bliżej.
Kilka najważniejszych faktów na temat Indonezji
Indonezja to największy na świecie kraj wyspiarski. Liczy ponad 13 tysięcy wysp i wysepek. Jego stolicą jest Dżakarta, metropolia zamieszkiwana przez ponad 10 milionów mieszkańców. Z tego względu Dżakarta robi wrażenie miasta bardzo tłocznego i hałaśliwego, ale w tym tkwi chyba jej urok. Wycieczkę po Indonezji większość z turystów rozpoczyna właśnie od Dżakarty. Tutaj, bowiem znajduje się jeden z najważniejszych indonezyjskich portów lotniczych. Lecąc z Polski do Indonezji, należy się przygotować na około 19 godzinną podróż z 2 przesiadkami.
Warto zwracać uwagę na to, w jakim czasie wybieramy się do Indonezji. Od tego zależy, bowiem pogoda, którą zastaniemy na miejscu. W Indonezji występują dwie główne pory roku: sucha oraz deszczowa. Średnia temperatura powietrza jest dosyć wysoka, wynosi od 25 do 28 stopni Celsjusza. Jednak w trakcie pory deszczowej, która trwa od grudnia do marca, deszcze nie ustają dniami i nocami. Warunki dla turystów są, więc mało sprzyjające. Istnieją takie miejsca, gdzie deszcz pada niemal przez cały rok np. Sumatra czy Borneo. Jeżeli koniecznie chcemy odwiedzić te wyspy, to najlepiej zrobić to od czerwca do września, bo opady są wówczas najsłabsze.
Najbardziej znaną wyspą Indonezji jest Bali, gdzie możemy liczyć na doskonałą infrastrukturę turystyczną. Z pewnością w całym kraju nie ma lepszych hoteli.
Indonezyjska kuchnia
Indonezyjska kuchnia jest zróżnicowana, jak sama Indonezja. W zależności od regionu, w którym przebywamy zetkniemy się z innymi smakami i daniami. Na kuchnię tę spory wpływ wywarły inne światowe kuchnie np. arabska, indyjska oraz chińska. W całej Indonezji używa się dużej ilości najróżniejszych przypraw. Potrawy są, więc niezwykle aromatyczne.
Najczęściej spożywanymi produktami są oczywiście ryby i owoce morza, ale Indonezyjczycy bardzo chętnie jadają również różne gatunki mięs, ryż i makaron oraz warzywa i owoce. Bardzo często przygotowuje się tu pasty i sosy, a ich składniki np. soja, krewetki czy orzeszki ziemne są dla nas Europejczyków dosyć zaskakujące.
Na rodzaj dań w poszczególnych regionach duży wpływ ma religia i kultura. Będąc na Bali zetkniemy się z wyraźnymi i pikantnymi smakami. Trudno będzie natomiast skosztować wołowinę, gdyż dominującym wyznaniem jest tu hinduizm, który uznaje krowy za zwierzęta święte. Inne rodzaje mięs np. wieprzowina czy drób są bardziej popularne. Z kolei na Jawie przygotowuje się głównie potrawy słodkie i bardzo delikatne w smaku.