Wszytsko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Birmy

image


Birma jest krajem wyjątkowo malowniczym. Przed długi czas niedostępna dla turystów, obecnie zaś coraz to bardziej otwarta na przybyszów z zewnątrz. Przybywając do tak egzotycznego kraju, tak różnego od tego, w którym żyjemy na co dzień, warto uprzednio poznać podstawowe informacje na jego temat. Co zatem warto wiedzieć przed wyjazdem do Birmy?

Pogoda

Birma jest krajem egzotycznym, większa część kraju pozostaje pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego. W związku z tym przez większą część roku, na większości obszaru, temperatura jest wysoka (średnio do 27 st. C, na południu do 32 st. C), panuje również duża wilgotność (szczególnie w porze deszczowej). W Birmie występują pory roku sucha oraz deszczowa.

Zdecydowanie najlepszym terminem na wyjazd do Birmy jest pora sucha. Trwa ona od listopada do maja, aczkolwiek już na przełomie marca i maja nastają zazwyczaj duże upały zwiastujące powoli nadejście pory deszczowej. Chcąc trafić na najbardziej przyjemną pogodę, bez męczących upałów, warto pojechać do Birmy pomiędzy listopadem, a lutym.

Nie poleca się wyjazdów do Birmy w porze deszczowej. Trwa ona średnio od połowy maja do końcówki października, jednak największe opady występują od czerwca do sierpnia. Wówczas też występuje duże ryzyko podtopień.

Birma to nie tylko atrakcje turystyczne, ale ludzie!

Podróż do Birmy powinna być opracowana w najdrobniejszych szczegółach. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o przygotowanie planu pobytu, na który składać się będą kolejne atrakcje turystyczne. Warto uświadomić sobie to, iż kraj ten tworzą ludzie, którzy niezwykle różnią się od nas – inna religia, kultura, tradycja, zwyczaje. Wszystko to trzeba uszanować.

Zwiedzanie świętych miejsc

Birma słynie nie tylko z przepięknej przyrody, ale również z wyjątkowych świątyń, które można spotkać na każdym kroku. Niezwykle istotne jest to, aby odnosić się z szacunkiem od Birmańczyków i ich obyczajów. A jednym z ważniejszych jest zdejmowanie butów przed wejściem do świątyni. Nie istnieje ryzyko tego, że zostaną one skradzione, ale jeśli ktoś boi się, może zabrać je ze sobą – byle nie na nogach. Ogromnie ważne jest także to, aby do świątyni wchodzić ubranym skromnie. Koniecznie należy mieć spodnie przynajmniej do połowy łydki oraz zakryte ramiona. W czasie spotkania z mnichami trzeba wiedzieć o tym, iż kobiety nie mogą ich dotykać.

Rozmowa z Birmańczykiem

Po pierwsze należy się przywitać. Chcąc powiedzieć dzień dobry, należy powiedzieć mingalaba. Warto wiedzieć, iż Birmańczycy nie spoufalają się zanadto i przy pierwszym spotkaniu nie mówią do siebie „na ty”. Do młodego Birmańczyka trzeba zwracać się Ko (tj. bracie), do starszego U (tj. wujku), z kolei do młodej kobiety mówimy Ma (siostro), a do starszej kobiety Daw (ciociu).

Pamiątka z Birmy

Każdy turysta przybywający do Birmy, z całą pewnością będzie „uzbrojony” w aparat fotograficzny. Nic w tym dziwnego, bowiem widoki są tak cudowne, iż warto je utrwalić, aby mieć wspaniałą pamiątkę na całe życie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko i nie wszystkich wolno fotografować. Bagatelizując pewne przepisy można bardzo szybko zakończyć wakacje w Birmie poprzez deportację! I tak, w żadnym wypadku nie można fotografować budynków rządowych czy też policjantów lub żołnierzy.

Zdenerwowałeś się? Zachowaj spokój!

Mieszkańcy Birmy są wyjątkowo spokojnymi ludźmi, są również bardzo mili. W żadnym wypadku nie można publicznie pokazywać emocji (m.in. złości), podnosić głosu, bowiem jest to bardzo źle widziane i dla Birmańczyków jednoznaczne z brakiem kultury osobistej