Indonezja – porady praktyczne i bezpieczeństwo

image


Indonezja dla wielu turystów jest zupełnie nieznanym krajem. Jej egzotyka, kultura oraz zabytki są w stanie niejednego zachwycić. Przed wyjazdem warto jednak zaopatrzyć się w garść praktycznych informacji.

Przepisy celne
Ograniczenia dotyczące wwozu i wywozu obcych walut w Indonezji nie istnieją. Natomiast ustalony został limit wwozu i wywozu rupii indonezyjskich i wynosi on 5 milionów IDR. Co ciekawe, do Indonezji nie można wwozić dużych telewizorów, radioodbiorników czy wież hi-fi. Trzeba mieć świadomość, że surowo zabronione jest w tym kraju posiadanie narkotyków. Nie można, zatem ich również wwozić i wywozić. Kary za to przestępstwo są niezwykle wysokie, łącznie z najwyższą karą śmierci. Nie próbujmy również wywozić z Indonezji rzadkich okazów roślin czy zwierząt oraz lokalnych dzieł sztuki, które powstały przed 1945 rokiem.

Kwestia ubezpieczeń
Do obligatoryjnych należą w Indonezji ubezpieczenia komunikacyjne. Natomiast nie są obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne. Pamiętajmy jednak o tym, że koszty leczenia w tutejszych szpitalach są naprawdę wysokie, zatem warto się ubezpieczyć. Należy wybrać agenta ubezpieczeniowego, który działa na terenie Indonezji i na bieżąco pokryje koszty usług medycznych. Indonezyjskie placówki medyczne nie uznają ubezpieczeń, polegających na pokrywaniu rachunków za leczenie już po powrocie do kraju. Posiadając takie ubezpieczenie i tak będziemy musieli zapłacić za leczenie na miejscu.

Niebezpieczeństwa związane z wyjazdem do Indonezji
Wyjazd do Indonezji wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Z pewnością problemem jest w tym kraju przestępczość pospolita. Zdarzają się kradzieże oraz rozboje. Szczególną ostrożność należy zachować podczas podróży autobusami, ze względu na dużą aktywność złodziei kieszonkowych. W Indonezji dochodzi także coraz częściej do rozruchów o charakterze politycznym, religijnym lub etnicznym. Znalezienie się w samym środku tego rodzaju wydarzeń może być oczywiście niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego warto uważać zwłaszcza, jeśli udajemy się do prowincji Aceh, Zachodni Kalimantan, Północne Moluki, Moluki, Irian Jaya, Zachodnie Wyspy Sundajskie, Riau.

Niebezpieczne oraz zatłoczone bywają często indonezyjskie szlaki komunikacyjne. Wyjątkiem są autostrady. Turyści powinni unikać podróżowania nocą samochodem. O wiele bezpieczniejszą opcją jest podróżowanie z wynajętym lokalnym kierowcą. Tutejsi kierowcy mają sobie za nic przepisy ruchu drogowego. W związku z tym ruch na drogach jest wyjątkowo chaotyczny i dla przyjezdnych może być niebezpieczny.