Wietnam – cow arto wiedzieć przed wyjazdem?

image


Oczywistym jest, że każdy wyjazd w dalekie kraje ma swoją specyfikę i każdy lubi wcześniej posprawdzać, co i jak. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić czy trzeba się szczepić, bo to najważniejsza kwestia. Myślę, że warto zaszczepić się na żółtaczkę pokarmową typu A, szczególnie, że ta ochrona przyda się nam wszędzie i jest to zdecydowanie zalecane szczepienie. Dodatkowo możemy zaszczepić się także na wściekliznę, zwłaszcza, gdy będziemy się poruszać po dzikich terenach, przy okazji możemy zaszczepić się także na polio/tężec czy błonice.

Jednak jeśli chodzi o wyjazd do Wietnamu to najważniejsze będzie dla nas szczepienie na żółtaczkę typu A. Oprócz tego koniecznie weźcie ze sobą na każdy dzień tabletkę multilaku, a jedzenie przysmaków kuchni wietnamskiej nie zaskoczy was niechcianą sytuacją. Koniecznie pamiętaj także o zabranie ze sobą małej apteczki z lekami pierwszej pomocy, czyli z polopiryną, nifuroksazydem, plastrami, 3-4 opakowaniam tribiotyku. Jednak na przykład lekarstwa przeciw malarii nie są koniecznie potrzebne, szczególnie, że „walą” one po wątrobie. Za to na południu na pewno przydadzą się repelenty przeciwko komarom.

Przed wyjazdem sprawdźcie wcześniej pogodę, ponieważ Wietnam to długi kraj, a w lutym czy też w marcu na północy temperatury są jesienno-wiosenne, czasami występują nieduże deszcze, a znowu na południu jest bardzo gorąco. Za to w górach może być zimno, dlatego lekka, nic nieważąca kurtka, zwijana do małych rozmiarów typu cienka „puchowa” jest idealnym rozwiązaniem. Do tego wygodne, kryte buty na wczesną jesień oraz rzecz jasna sandały. Jeśli myślisz o wypadzie w Wietnamskie góry to najlepszym czasem na to będzie koniec sierpnia, wrzesień albo październik. Jednak pamiętajcie o tym, że w Wietnamie jest pora deszczowa w lipcu i w sierpniu, dlatego jest to zdecydowanie kiepski termin wyjazdu. 
Co dalej? Otóż, gdy akurat będą drogie bilety do Hanoi to sprawdźcie Sajgon i następnie przemieście się liniami wewnętrznymi. Dobrze jest poruszać się wtedy na przykład JetStarem, ponieważ wychodzi to taniej niż bezpośrednio do Hanoi. Zdecydowanie dobrze jest na koniec wyjazdu zostawić sobie do zwiedzania południe, aby się porządnie wygrzać i zostawić wspomnienie ciepełka w kraju.

Jeżeli chodzi o przemieszczanie się wzdłuż Wietnamu to jest ono dość proste, ponieważ jedzie kolej, są autobusy oraz co chwile latają samoloty, a czasami pociąg może być droższy od samolotu, natomiast autobus na długie dystanse potrafi zamęczyć na amen, dlatego czasem warto dorzucić trochę kasy dla zaoszczędzonego czasu oraz zdrowia.