Poznajemy Indonezje – cz. II. Atrakcje kulturowe i przyrodnicze Indonezji

image


Indonezja jest fascynująca ze względu na swoją różnorodność. W jej skład wchodzi przecież ponad 18 tysięcy wysp, a każda z nich charakteryzuje się zarówno innymi warunkami przyrodniczymi, jak i stylem życia mieszkańców. Obowiązuje tu wiele języków oraz religii. Również kuchnia jest inna w zależności od regionu.

Atrakcje z pogranicza kultury i historii
Kulturowy dorobek Indonezji jest imponujący. Na turystach z Europy ogromne wrażenie robią egzotyczne atrakcje. Do najciekawszych należą: Pałac Sułtana w Jogyakarcie, niezwykłe wzgórze świątynne Borobudur oraz Prambanan, składający się aż z 224 świątyń hinduistycznych, ogromny kompleks. Wyjątkowe są również atrakcje najpopularniejszej indonezyjskiej wyspy Bali. Znajduje się tutaj między innymi świątynia Pura Dalem oraz wodny pałac Tirtagangga. Najbardziej godny uwagi jest cały kompleks świątyń zlokalizowany na wzgórzu wulkanu Agung.

Ciekawe zbiory historii i sztuki zostały wyeksponowane w licznych muzeach. Pełno jest ich w Dżakarcie. Najwspanialszymi zbiorami sztuki azjatyckiej może poszczycić się Muzeum Narodowe. Nieco odmienne w swoim charakterze jest Muzeum Wayang, które posiada wyjątkową kolekcję marionetek oraz figur teatrzyku cieni. W dawnym porcie mieści się natomiast Muzeum Morskie, które także warto odwiedzić.

Atrakcje przyrodnicze
Krajobrazy Indonezji i całe jej naturalne bogactwo nie jednego zachwyci. Duża liczba wulkanów, górzyste tereny, tropikalna dżungla, cudowne okazy flory i fauny. To wszystko razem stwarza wrażenie nie z tego świata. W dżungli w dalszym ciągu żyją pierwotne tubylcze ludy. Jeśli uda nam się trafić do jednej z ich osad, będziemy mogli zobaczyć rytualne tańce, modły, ceremonie oraz codzienne życie.

Do niewątpliwych atrakcji przyrodniczych należą Warany z wyspy Komodo. Te ogromne jaszczurki osiągające nawet 3 metry długości robią ogromne wrażenie. Często nazywane są smokami z Komodo. Miłośnicy fantastycznych górskich widoków powinni udać się na Sumatrę. To doskonałe miejsce do uprawiania trekkingu. Prawdziwą ciekawostką przyrodniczą jest jezioro Toba, które uznane zostało z największe jezioro wulkaniczne na świecie.

Równie niezwykły jest podwodny świat Indonezji. Tutejsze wody są gorące i krystalicznie czyste. Nietknięte rafy koralowe tworzą wyjątkowe tło dla licznych morskich stworzeń.