Birma – specyficzny klimat i flora

image


Obecnie w cenie są podróże do miejsc, gdzie istnieje i sprawnie funkcjonuje przyroda nienaznaczona działalnością człowieka. W takich miejscach odpoczywa się wygodniej i zdrowiej. Czy wiecie, gdzie znaleźć można właśnie taki klimat? Tylko w Birmie! Warto poznać tamtejszą florę oraz faunę, ponieważ wiąże się to z niezapomnianymi wrażeniami. Dziewicza przyroda na Ziemi to obecnie towar deficytowy, dlatego tak bardzo warto ją doceniać i szanować, dopóki jest jeszcze możliwa do zaobserwowania. Wszystko dzięki temu, że w Birmie cywilizacja posuwa się stosunkowo wolno. Mieszkańcy przywiązują bardzo uwagę do tego, aby żyć w oparciu o prawa natury. Wiele typów flory oraz fauny nie zostało jeszcze skażonych ludzką ręką i mamy nadzieję, że jeszcze długo do tego nie dojdzie.

              Tropikalne i malownicze lasy Birmy zajmują niemalże połowę powierzchni tego kraju. Lasy dzielimy podstawowo na kilka rodzajów: tekowe, z magnoliami, z bambusami, akacjowe. Lasy tekowe zalicza się do 25% ogółu leśnego. Dzięki nim świat zaopatrywany jest w 75% drewna z całokształtu zasobowego. Należy także zwrócić uwagę na drzewo o nazwie Hopea odorata. Jego wysokość sięgać możne nawet do 50 metrów. Głównym  jego przeznaczeniem jest rzucanie okazałego cienia. Na terenach górskich spotkamy najwięcej rododendronów w całym regionie. Gdzieniegdzie w oko rzucają się także lasy dębowe oraz sosnowe.

                Do najczęściej występujących typów lasów Birmy zaliczymy lasy o charakterze tropikalnym oraz monsunowym. Monsunowe pozbywają się liści w okresie pory suchej. Południe kraju stanowi strefę roślinności tropikalnej, ciągle zielonej. Powodem tego są częste deszcze, potrafiące padać nawet do 9 miesięcy. W dawnych latach na wybrzeżu obficie rosły namorzyny. Teraz jest ich coraz mniej, do czego przyczyniły się ataki tsunami oraz ludzki wkład działalności człowieka. Namorzyny są bardzo ważnym czynnikiem dla ochrony brzegów. To w nie w pierwszej kolejności uderzają fale. W rejonach Równiny Irawadi spotykamy się z suchym charakterem ziemi. Tam króluje sawanna oraz bambusy.

                Jeśli już wspomnieliśmy o florze Birmy, nietaktem byłoby pominąć temat tamtejszej fauny. A jest ona równie zachwycająca i budząca pozytywne odczucia. Do największych zwierząt zaliczanych do drapieżników zalicza się lamparty oraz tygrysy. W mniejszej liczbie można także spotkać tapiry malajskie, indyjskie słonie, a także nosorożce. W sporej liczbie funkcjonują jeszcze antylopy, bawoły oraz liczne zwierzęta z rodziny jeleniowatych.

                Spacerując leśnymi ścieżkami, natrafić możemy na makaki, gibony oraz langury. Są jeszcze gady, z węzami na czele. Z owadów występują  jadowite pająki. Stan zachowania przyrody w Birmie budzi w turystach najwyższy szacunek, ale obszary chronione są tu i tak nieliczne. Szacuje się, że zajmują jedynie 1/3 %. To naprawdę bardzo mało.

                Birma jest żywym dowodem na to, że przy minimum chęci i dobrej wierze istnieje jeszcze umiejętność współpracy świata naturalnej przyrody ze skomplikowanym i przynajmniej częściowo uprzemysłowionym światem człowieka. Europejskie państwa od regionów birmańskich mogłyby się wiele nauczyć.